Kirurgët i heqin shumicën e trurit dhe vijnë te zbulimi i pabesueshëm - Bota Sot
Kirurgët i heqin shumicën e trurit dhe vijnë te zbulimi i pabesueshëm

Ndryshe

Kirurgët i heqin shumicën e trurit dhe vijnë te zbulimi i pabesueshëm

Më: 5 gusht 2018 Në ora: 19:42
Foto ilustrim

Një djalë 11-vjeçar, të cilin mediat amerikane e quajnë U.D., është operuar kur ishte gjashtë vjeç e dhjetë muajsh.

Me këtë rast, atij iu hoq lobi timpanik, në të cilin është vendosur qendra për përpunimin e informacionit vizual, dhe pjesa më e madhe e lobit të mesit, ku vijnë sinjalet vizuale dhe akustike, të cilat gjithashtu klasifikohen këtu. Çfarë ndodhi?

Humbja në hemisferën e djathtë të trurit kompensoi hemisferën e majtë duke marrë funksionin e të dy hemisferave dhe si pasojë, aftësitë kognitive dhe vizuale të djalit mbetën të paprekura.

“Studimi i rastit U.D. tregon se një hemisferë e vetme është e mjaftueshme për funksionimin normal të shikimit”, tha Marlen Berman, një nga autoret e studimit dhe një neurolog në Departamentin e Psikologjisë në Universitetin e Carnegie Melon.

“Ky është zbulimi më i rëndësishëm në një studim të ri të botuar në revistën Cell Report”, shtoi ajo, megjithëse pranoi se shikimi i pacientit ishte dëmtuar pjesërisht gjatë një operacioni për shkak të sulmeve epileptike. Ky dëm, sipas saj, është i vogël në lidhje me rezultatet pozitive të operacionit.

Image

Sulmet ndodhën kur U.D. ishte katër vjeç dhe ato ishin gjithnjë e më të shpeshta. Ndërsa barnat nuk mund t'i ndalonin, mjekët vendosën të lobektomizojnë, ose heqin laringun e sëmurë cerebral.

“Operacioni eliminon krejtësisht sulmet në 60 deri në 70 për qind të fëmijëve”, tha Berman.

Në rastin e veçantë, shkaku i epilepsisë ishte tumori në hemisferën e djathtë të pacientit.

Tumori u hoq së bashku me shumicën e dy nga katër pjesët cerebrale që ishin në hemisferën e djathtë.

Berman dhe ekipi i saj ndoqën gjendjen e U.D. tre vjet pas operacionit. Për regjistrimet dhe matjet e aktivitetit të trurit, ata mund të shohin fjalë për fjalë se si krijohen marrëdhënie të reja në trurin e djalit dhe hemisfera e majtë ka marrë përsipër funksionet për të cilat rajonet që hiqen zakonisht u caktohen atyre.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...