Nëna 24 vjeçare u paralizua shkaku i balonave - Bota Sot
Nëna 24 vjeçare u paralizua shkaku i balonave

Ndryshe

Nëna 24 vjeçare u paralizua shkaku i balonave

Më: 11 gusht 2018 Në ora: 12:47
Olivia Golding

Një nënë e re ka mbetur e paralizuar pas inhalimit me oksid.

Olivia Golding, 24 vjeç, nuk ka asnjë ndjenjë pas kontraktimit të një sëmundjeje nga thithja e oksidit të azotit përmes balonave.

Olivia Golding është lënë e paralizuar pas thithjes pësoi plasaritje të gjinjëve.

Mamaja konsumoi deri në 15 balona në fundjavë, ndërsa djali i saj trevjeçar Parker vizitoi babanë e tij.

Por ajo ishte lënë e tmerruar të premten e kaluar kur u zgjua dhe nuk mundi të lëvizte – dhe iu desh t’i kërkonte ndihmën e shpejtë për ndihmë.

Mamaja tha: “Unë nuk mund ta vë këpucët e Parker për të dhe janë gjëra të tilla si ajo që thyejnë zemrën time. Djali im dëshiron që unë të luaj me të dhe unë nuk mund ta bëj këtë. Unë nuk mund të ndjej këmbët, trupi im është duke u lëkundur”.

Olivia tani ka nevojë të mësojë se si të ecë dhe të përdorë duart përsëri pasi oksidi i azotuar – i njohur gjithashtu si gaz i qeshur – shkaktoi sëmundjen e Lichtheim, e cila shkakton degjenerimin e palcës kurrizore.

“Por unë kurrë nuk kam ëndërruar se ishin balonat kështu që unë vazhdova të bëja ato. Një ditë isha duke ecur në park me djalin tim dhe duke e marrë atë, ditën tjetër nuk mund të lëvizja”, tha ajo.

Olivia u nxitua në spital, ku testet zbuluan që kurrizin e saj u dëmtua për shkak të NOS.

Image

Sëmundja e Lichtheim besohet se filloi kur oksidimi i azotit mbyt trupin e vitaminës B12 – duke dëmtuar pjesën e trupit që mbron fibrat nervore në kurriz që kontrollojnë lëvizjen dhe ndjesinë.

Olivia po merr tani injeksione vitaminë B12 dhe shpreson se ajo do të shërohet krejtësisht.

Ajo ka arritur të marrë 12 hapa me ndihmën e fizioterapistëve, por do të duhet të kalojë shumë kohë në spital për rehabilitim.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...