Majmunët argëtohen me mbeturina, pijnë edhe coca-cola - Bota Sot
Majmunët argëtohen me mbeturina, pijnë edhe coca-cola

Ndryshe

Majmunët argëtohen me mbeturina, pijnë edhe coca-cola

Më: 12 gusht 2018 Në ora: 19:00
Majmunët në Tajlandë

Këto imazhe të çrregullta tregojnë se turbullimi i pamatur i efektit shkatërrues në Tajlandë po ka në kafshë të egra lokale.

Mbeturinat, veçanërisht plastike, janë shpërndarë nëpër plazhe dhe rrugë nga vizitorë të pakujdesshëm, duke e bërë shumë të lehtë që majmunët Macaque të rrezikojnë t’i konsumojnë.

Në një nga fotot një majmun ulet në një pemë dhe duket se po mbytet në një qese plastike.

Në imazhe të tjera, krijesat mund të shihen duke luajtur me shishe plastike dhe pako të freskëta që janë hedhur poshtë në mënyrë të neveritshme nga njerëzit e papërgjegjshëm.

Jasper Wilkins, 25 vjeç, nga Britania e Madhe tha: “Qindra turistë i vizitojnë këto zona dhe mund të shihni sasi të mëdha mbetjesh që rrethojnë zonën që majmunët përfitojnë. Majmunët ndonjëherë do të luftojnë mbi qeset dhe shishet plastike dhe do të bëhen territoriale”.

Atyre duket se ju pëlqen edhe Coca-cola dhe njëri nga majmunët e pi ‘eks’ atë.

Jasper, i cili ka qenë në Azinë Juglindore në tre muajt e fundit, tha se ky lloj i pakujdesisë thekson se sa e rëndësishme është që kompanitë dhe qeveritë të përqëndrohen në mënyrat për të reduktuar mbetjet plastike.

Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...