Gjyshja merr patentën në ditëlindjen e 96-të - Bota Sot
Gjyshja merr patentën në ditëlindjen e 96-të

Ndryshe

Gjyshja merr patentën në ditëlindjen e 96-të

Më: 12 gusht 2018 Në ora: 22:55
Derna Cosmar

Në vitin 1954 ajo ishte gruaja e parë në qytet që drejtonte një Vespa dhe dje ka kremtuar 96 vjet pas rinovimit të patentës. Sepse Derna Cosmar nuk është vetëm e qartë, por gjithashtu ka reflekset e gatshme dhe prandaj u vlerësua e aftë për të drejtuar një makinë dhe një vespa.

Historia e gjyshes së Moimacco, një qytet i vogël në provincën e Udines, tregohet në Messaggero Veneto, në një artikull të gjatë me shumë foto të cilësisë së mirë që tregojnë njëzet Piaggio plotë me dritë dhe ngjyra.

Zonja Cosmar u lind në vitin 1922 në Orzano e Remanzacco, në provincën e Udines, por që nga viti 1947, kur ajo u martua, jeton në Moimacco. E zgjuar dhe e vendosur, Derna e ka bërë të qartë pasionin e saj për motorët, kur ajo u shfaq mbi një Vespa dhe pa burrin e saj të zënë me punë dhe u bë më e madhja ngjarje e qytetit të vogël.

Ata thonë se, pas befasisë, turma filloi ta duartrokasë atë. Më pas, në fillim të viteve ’60, Derna i la motorët me dy rrota për të provuar një tjetër aventurë avangarde: të ngiste një Fiat 600.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...