FBI jep alarmin: Hackerat gati aksionin për të zbrazur bankomatët - Bota Sot
FBI jep alarmin: Hackerat gati aksionin për të zbrazur bankomatët

Ndryshe

FBI jep alarmin: Hackerat gati aksionin për të zbrazur bankomatët

Më: 15 gusht 2018 Në ora: 07:50
Ilustrim

FBI ka paralajmëruar bankat për një sulm nga hackerat këtë fundjavë. Ata synojnë të vjedhin sasi të konsiderueshme parash duke sulmuar sistemet informatike të bankomatëve të cilët mund të çoroditen lehtë nga viruset.

FBI paralajmëron bankat se një rrjet hackerësh do sulmojnë sistemin me synim zbrazjen e bankomatëve.

Sipas FBI, sulmi mund të nisë që këtë fundjavë dhe synojnë të vjedhin sasi të konsiderueshme parash duke sulmuar sistemet informatike të bankomatëve të cilët mund të çoroditen lehtë nga viruset.

Sipas FBI, hackerat po përgatisin një operacion të quajtur “zbrazja e bankomatëve” dhe gjithçka mund të nisë duke nisur nga fundi i kësaj jave. Agjentët federalë të SHBA tashmë i kanë paralajmëruar bankat, duke i vënë në dijeni ata për një ofensivë të mundshme “në ditët e ardhshme”.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...