Njeriu që notoi rreth Qabes për ta kryer haxhin 77 vjet më parë - Bota Sot
Njeriu që notoi rreth Qabes për ta kryer haxhin 77 vjet më parë

Ndryshe

Njeriu që notoi rreth Qabes për ta kryer haxhin 77 vjet më parë

Më: 21 gusht 2018 Në ora: 14:39
Al – Awadhi

Ali al –Awadhi u bë i famshëm pasi ishte filmuar duke notuar rreth Qabes gjatë vitit 1941 kur vërshime të mëdha kishin ndodhur në qytetin e shenjtë.

Fotografitë e publikuara që datojnë rreth 77 vjet më parë, tregoj al – Awadhin duke notuar rreth Qabes ku vërshimet kishin shkaktuar deri në gjysmë metra thellësi.

Ai kishte rrëfyer se kishte shkuar në Qabe me vëllain e tij dhe dy shokë kur papritmas kishin parë vendin të zhytur në ujë. Al – Awadhi thotë se kishte vendosur ta bënte ‘tavafin’ (i njohur në fenë islame si rrotullim rreth Qabes) duke notuar sepse pa këtë rit, sipas fesë islame nuk pranohet haxhi.

Por ai nuk ishte personi i parë në botë që bëri këtë, shkruan Al Arabya.

Sipas literaturës islame, ka qenë një shok i profetit Muhamed që ka bërë të njëjtën gjë. Abd Allah-AL Zubayr, ka qenë ai që ka notuar i pari në Mekë rreth Qabes.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...