Vajza e lindur me deformim i kthehet jetës normale +18 - Bota Sot
Vajza e lindur me deformim i kthehet jetës normale +18

Ndryshe

Vajza e lindur me deformim i kthehet jetës normale +18

Më: 23 gusht 2018 Në ora: 19:52
Një vajzë dyvjeçare nga Taxhikistani

Një vajzë dyvjeçare nga Taxhikistani, e lindur me deformime për shkak të ngritjes së lëngjeve brenda kafkës së saj, ka kryer një operim të ndërlikuar dhe i është kthyer jetës normale.

Vajza në këtë moshë kishte kokën e madhe 72 centimetra dhe kreu operimin për të zvogëluar madhësinë e saj.

Maryam ishte lindur me hidrocefalus- një ngritje e lëngjeve brenda kafkës së saj, e cila mund të jetë vdekjeprurëse.

Vajza, e cila gjithashtu vuan nga megalencefalia - një defekt i rrallë ku truri është jashtëzakonisht i madh, nuk ishte në gjendje ta kthente kokën pa ndihmë për shkak të madhësisë së saj.

Sidoqoftë, pasi prindërit e saj në Taxhikistan udhëtuan 730 milje në Indi, koka e vajzës u reduktua në madhësi deri në 65 centimetra.

Maryam pothuajse vdiq, zbuluan mjekët, por ajo luftoi përsëri për të mbijetuar ndaj operacionit rraskapitës.

Hidrocefalusi është një ngritje e lëngjeve në tru, gjë që mund të dëmtojë indet.

Përveç një koke anormale, simptoma të tjera mund të përfshijnë dhimbje koke, vjellje, konfuzion dhe probleme të shikimit.

Hidrocefalusi është zakonisht i panjohur, por mund të jetë për shkak të problemeve me zgavrat në tru ose me një problem shëndetësor që ndikon në rrjedhën e gjakut, siç është sëmundja e zemrës.

Ajo gjithashtu mund të merret nga dëmtimi i trurit për shkak të lëndimit të kokës, sulmit në tru ose tumorit.

Trajtimi përmes kirurgjisë përfshin vendosjen e një tubi të hollë në tru për të kulluar lëngun e tepërt në një pjesë tjetër të trupit ku mund të absorbohet në qarkullimin e gjakut.

Nëse nuk trajtohet, sëmundja mund të jetë fatale për shkak të rritjes së shtypjes së presionit të trurit, i cili është përgjegjës për rregullimin e normave të zemrës dhe frymëmarrjes.

Parashikimi i pacientit pas operacionit varet nga mosha e tyre dhe shëndeti i përgjithshëm.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...