Arkeologët zbulojnë fosile të breshkave të lashta - Bota Sot
Arkeologët zbulojnë fosile të breshkave të lashta

Ndryshe

Arkeologët zbulojnë fosile të breshkave të lashta

Më: 25 gusht 2018 Në ora: 22:49
Ilustrim

Kur është fjala për kafshët me tipare ikonike, breshka është e para në listë.

Dreri ka brirë, kangurët kanë pamje të veçantë, njerëzit kanë frikë ekzistenciale dhe breshkat kanë zhguall… e drejtë? Me sa duket, kjo nuk ishte gjithmonë kështu, pasi një grup i ri i fosileve nga Kina zbulon se disa breshka të lashta kurrë nuk shqetësoheshin të rritnin një zhguall.

Në një letër të re të botuar në Nature, studiuesit përshkruajnë zbulimin e një specie të hershme të breshkave të quajtur Eorhynchochelys sinensis. I quajtur “breshka e bebave të agimit”, kafshët jetonin rreth 228 milionë vjet më parë dhe ishin shumë të mëdha.

Shkencëtarët besojnë se krijesa e donte ujin, ku u pëlqente të ushqehej për ushqim, por kurrë nuk krijoi një mbulesë të jashtme të ashpër që bartja e breshkave më bashkëkohore. Kjo është veçanërisht kurioze sepse trupi i kafshëve, i cili ishte i madh, i sheshtë dhe i butë, do të kishte përfituar seriozisht nga një mbulesë e fortë.

“Ky krijesë ishte mbi gjashtë metra e gjatë, kishte një trup të çuditshëm si një disk dhe një bisht të gjatë dhe pjesa e përparme e nofullave të saj u zhvillua në këtë sqep të çuditshëm”, – thotë bashkëautori Olivier Rieppel nga Muzeu i Fushatës së Çikagos. “Kjo ndoshta ka jetuar në ujë të cekët dhe gërmoi në baltë për ushqim”.

Interesante, fosile të hershme të ndryshme të llojeve të ndryshme të breshkave kishin zhguall, por jo nofulla të imta. Breshka e zbuluar tash kishte një sqep, por asnjë zhguall. Kjo lë të kuptohet se evolucioni i specieve që shohim sot në Tokë është shumë më i ndërlikuar se çdokush që e kupton.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...