Fshati francez që është i shkyçur nga ujësjellësi - Bota Sot
Fshati francez që është i shkyçur nga ujësjellësi

Ndryshe

Fshati francez që është i shkyçur nga ujësjellësi

Më: 27 gusht 2018 Në ora: 07:33
Ilustrim

Në shikim të parë, qyteti i vogël i Etais-La-Sauvin, rreth 200 kilometra në jug të Parisit, është fshati  tipik francez kjo pasi që ndotja e Tokës i ka privuar banorët e saj me ujë të pijshëm për më shumë se dy vjet.

Por, Etais nuk është i vetmi, edhe disa fshatra tjerë në atë pjesë të rajonit Bourgogne janë prekur gjithashtu, por jo për kohë të gjatë.

Në vend të kësaj, 700 banorët duhet të pajisen me shishe me ujë mineral për të pirë, gatuar dhe larë.

Dominique Schlestraete, pronari i restorantit të vetëm të fshatit, kishte për të blerë qindra shishe çdo muaj për të përmbushur nevojat e biznesit të tij.

I zemëruar, ai përfundimisht ndaloi pagimin e taksave të lidhura me furnizimin me ujë.

“Unë jam i lumtur të paguaj për atë që konsumoj por jo taksat për aq kohë sa uji nuk është i pijshëm,” tha pronari i restorantit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...