Krijesa bizare që dikur jetonte në Tokë - Bota Sot
Krijesa bizare që dikur jetonte në Tokë

Ndryshe

Krijesa bizare që dikur jetonte në Tokë

Më: 27 gusht 2018 Në ora: 14:06
Ilustrim

Zbulohen eshtrat 228 milionë vjeçare të një breshke të gjatë dy metra pa mburojën e saj.

Shkencëtarët u tronditën nga fakti se edhe pse trupi i saj tashmë ishte pothuajse i rrumbullakët, kjo breshkë nuk kishte pasur mburojë.

Fosilet e breshkës u gjetën nga Instituti kinez i Paleontologjisë së Vertebrorëve dhe Paleoantropologjisë në Kinë.

"Kjo krijesë ishte pothuajse dy metra e gjatë, kishte një trup të pazakontë në formën e një disku dhe një bishti të gjatë, dhe pjesa e përparme e saj u kthye në një sqep të pazakontë", tha Olivier Rieppel, paleontolog i Muzeut Field dhe një nga autorët e studimit.

Shkencëtarët shpresojnë se ky zbulim do të ndihmojë në ndriçimin e origjinës së breshkave.

"Ky fosil i madh mbresëlënës është një zbulim shumë emocionues që na jep edhe një copë zgjidhje për evoluimin e breshkave", thotë Nick Frasew, një autor studimor nga Muzeu Kombëtar i Skocisë.

"Kjo tregon se si evolucioni i breshkave nuk ishte i drejtpërdrejtë, hap pas hapi akumulimi i tipareve unike, të serive më komplekse të ngjarjeve që po fillojmë të zbulojmë", shtoi ai.

Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...