Akullorja që nuk mund ta hani sa herë që ju pëlqen - Bota Sot
Akullorja që nuk mund ta hani sa herë që ju pëlqen

Ndryshe

Akullorja që nuk mund ta hani sa herë që ju pëlqen

Më: 28 gusht 2018 Në ora: 13:26
Akullorja

Para se të merrni shansin të shijoni akullore në Turqi, përgatiteni për një shaka të gjatë, e cila është pothuajse tradicionale në këtë vend.

Nëse po pyesni se si ishte e mundur që asnjë akullore nuk u lëshua ndonjëherë, përgjigjja qëndron në orkide, përbërësi kryesor që jep gomë për këtë akullore. Ëmbëlsia vjen nga qumështi i dhisë.

Shakaja e akullores filloi në qytetin turk të Kahramanmarashu, por tani është më popullor në vendpushimet turke dhe Stamboll. Më interesante nga të gjitha është se shitësit synojnë t’ua shesin këtë akullore.

"Ju duhet të jenë të gatshëm të përgatiteni për të ushtruar trikat për katër vjet", thotë për BBC Kenan, shitës rrugor i akulloreve.

"Deri në vitin e pestë ju jeni tashmë një mjeshtër në këtë mashtrim. Akullorja është në tas, kështu që nuk është e lehtë për ta nxjerrë, " shton ai.

Ekzistojnë 32 shije të akullores, dhe kjo akullore unike eksportohet në të gjitha vendet më të mëdha botëro

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...