Plani i Hitlerit për “hapësirë jetësore” - Bota Sot
Plani i Hitlerit për “hapësirë jetësore”

Ndryshe

Plani i Hitlerit për “hapësirë jetësore”

Më: 5 nëntor 2018 Në ora: 07:09
Adolf Hitler

Adolf Hitler më 5 nëntor të vitit 1937, mban një takim të fshehtë dhe deklaron planet e tij për “hapësirë jetësore” për popullin gjerman.

Nazistët arsyetonin se ekspansionizmi territorial për të fituar “hapësira të jetesës” është ligj i natyrës për një popull të shëndetshëm e të fuqishëm nëse përballet me mbipopullim. 

Kështu, sipas nazizimit, zgjerimi ishte i justifikuar si domosdoshmëri e pashmangshme për mirëqenien e popullit gjerman. 

Ideja e një populli gjerman pa hapësirë të mjaftueshëm daton shumë kohë përpara, por Adolf Hitleri i dha asaj famën e keqe.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...