Misionari katolik vritet me shigjeta nga fisi i prapambetur, ata nuk mund të ndiqen penalisht - Bota Sot
Misionari katolik vritet me shigjeta nga fisi i prapambetur, ata nuk mund të ndiqen penalisht

Ndryshe

Misionari katolik vritet me shigjeta nga fisi i prapambetur, ata nuk mund të ndiqen penalisht

Më: 21 nëntor 2018 Në ora: 17:10
Misionari katolik vritet me shigjeta nga fisi i prapambetur, ata nuk mund të ndiqen penalisht

Një misionar katolik është vrarë me shigjeta nga anëtarët e një fisi të prapambetur njerëzisht në një ishull indian. Ai kishte shkuar në ishull me qëllim që t’i konvertojë ata në fenë katolike. Ai i kishte paguar disa peshkatarë lokalë që ta dërgojnë në ishullin “Sentinel”, i cili është një ndër vendet më të izoluara në botë.

Ai u dërgua në ishull me varkë, ndërsa vazhdoi i vetëm në ishull. Në këtë ishull fisi jeton i shkëputur tërësisht nga bota e jashtme. Sapo shkeli në tokën e ishullit, ai u gjend nën breshërinë e shigjetave, por kishte vazhduar të ecte. Më vonë, anëtarët e fisit e kishin zënë dhe e kishin tërhequr zvarrë me një litar të lidhur rreth qafës.

Ndonëse e kanë kryer një krim, fisi nuk mund të ndiqet penalisht sepse kontakti me ta është i ndaluar. Policia indiane tha se rasti i vrasjes është regjistruar dhe se janë arrestuar shtatë persona në lidhje me këtë vrasje. Ndonëse emrat e të arrestuarve nuk janë publikuar, besohet se të arrestuar janë peshkatarët që e dërguan viktimën në ishull.

Policia tha se viktima kishte dëshirë të madhe për t’u takuar me anëtarët e fisit. Ai kishte udhëtuar edhe më herët në disa ishuj tjerë me qëllimin e njëjtë. Trupi i tij është parë nga peshkatarët por ende nuk është dorëzuar te familjarët, shkruan “BBC”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...