Gruaja më e shkurtër në botë - Bota Sot
Gruaja më e shkurtër në botë

Ndryshe

Gruaja më e shkurtër në botë

Më: 16 dhjetor 2018 Në ora: 07:53
Jyoti Amge

Jyoti Amge më 16 dhjetor ka hyrë në rekordet Guiness si gruaja më e shkurtër në botë, ajo është vetëm 62,8 cm e gjatë.

Ajo ka lindur më 16 dhjetor 1993, është një grua indiane dhe aktore e dalluar. Lartësia e saj e kufizuar është për shkak të një anomalie rritjeje të quajtur dwarfism primordial.

Në vitin 2012, ajo u takua me njeriun më të shkurtër në botë, Chandra Bahadur Dangi nga Nepali. Çifti paraqiti së bashku për edicionin e 57-të të Rekordeve Botërore të Guinness 2013. 

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...