Tarifa Doganore 100% dhe roli i saj! - Bota Sot
Tarifa Doganore 100% dhe roli i saj!

Opinione

Tarifa Doganore 100% dhe roli i saj!

Nga: Milazim Maraj Më: 28 mars 2019 Në ora: 11:26
Milazim Maraj

- Tarifa Doganore:                                                                                          

- 97% në dëm të Kosovës.                                                                                                                                                          

- 3% në dëm të Serbisë.                                                                                                                                                   

- Pse nuk u mor vendimi për reciprocitet me Serbinë?

Vendimi i Qeverisë së Kosovës për këtë Tarifë edhe pse u bë pa një studim të mirëfilltë, u përkrah nga deputetet e parlamentit të Kosovës. Kjo kishte një rëndësi  strategjike më shumë së që vlerësohet për rëndësinë ekonomike dhe si përkrahje e prodhimeve e vendit. 

Nga se prodhimet e vendit nuk përkrahën vetëm më këtë vendim. Duhen një paketë e tërë vendimesh dhe ligjesh të koordinuara mirë më ligjet ndërkombëtare për të përkrahur prodhimet e vendit. Vendimi për këtë Tarifë ishte vetëm një dhe si i tillë nuk dha rezultatet e pritura. Për këtë vendim pati reagime të shumta, duke filluar për idenë e këtij vendimi e deri të arsyeja për të mbajt apo shfuqizuar këtë vendim. Tarifës iu rritë fama mbi rëndësinë e saj.

Fama e këtij vendimi të vetmuar dhe pa përshkrimin e arsyes që e ka pruar vendimin dhe arsyes për ta mbajtur këtë vendim. Suksesi i Tarifës tani matët më vlerësimet e doganave të Republikës së Kosovës të cilat vlerësojnë nivel të ulet të doganimit të mallrave  të Serbisë  dhe të Bosnjës për periudhën e vendimit në fuqi . Por rezultat tjetër tregon gjendja nëpër qendra tregtare dhe shitore.

Në këto qendra nuk hetohet mungesa e mallrave serbe në krahasim më periudhën para marrjes së vendimit për Tarifën 100%. Kjo do të thotë se ka rënie te të  hyrave në arkën shtetërore dhe jo rënie të mallrave serbe në tregun Kosovar.

Pse organet kompetente nuk e pengojnë këtë dukuri?!. Çka arritëm më këtë vendim? Kush po përfiton tani më këtë Vendim për Tarifën 100%. Ku derdhen paratë e krimit të organizuar?

Ato që derdheshin në arkën e shtetit. Pse nuk u mor një vendim për reciprocitet me Serbinë? Apo  pse vendimi për reciprocitet nuk ishte lehtë i korruptueshëm sikur tarifa 100%. Kosova vazhdon të helmohet më prodhime serbe, vazhdon korrupsioni dhe krimi i organizuar,në vend të që të mbushët arka e shtetit po mbushën xhepat e mafiozëve.

Standardi në Kosovë po bije të rinjtë nga Kosova po ikin. Ata nuk po shohin perspektivë në atdheun e tyre të dërrmuar nga Serbia tani të kapur nga mafia. Çka përfituam nga kjo Tarifë? Treguam që jemi shtet dhe mundë të i themi Serbisë JOOO!!!!. Ajo që doli pas këtij vendimi pati shumë pasoja. Imazhi i Kosovës si shtet që kontribuon për stabilitetin e vendit të vet dhe më gjerë u dëmtua shumë. Miqësia më SHBA-në po ashtu u vu në pikëpyetje.

Në vend të përkrahjes që e kishim nga SHBA dhe shtetet tjera mike përfituam sanksione. Projektet e SHBA-së për ngritjen e kapaciteteve të Ministrisë së Mbrojtjes së Kosovës u tërhoqën. Vizitat e planifikuara të eprorëve të lartë nga SHBA u anuluan. Kuadrot që do të nxjerrin Kosovën nga kjo gjendje mjaftë e rëndë janë nxjerr jashtë ndikimit të tyre, madje  disa edhe jashtë vendit. Çdo ditë evidentohen shkelje ligji nga pushtetarët dhe të afërmit e tyre.

Kështu do të behet shteti i lirë i Kosovës?!Ta përkujtojmë, Shpallja e Pavarësisë së Kosovës:”Kosova Shet i Pavarur dhe Demokratik” në realitet nuk është. Kosova  është shtet i  ri, jo demokratik, i kapur, i dëmtuar nga korrupsioni dhe krimi i organizuar. Kosova është shtet nga i cili ikin ata që u kthyen ende pa u pastruar nga minat  që i kishte vendosur ushtria serbe. Pushtetarët e Kosovës  po vrasin  besimin dhe shpresën e popullit të vet.

Po vrasin ardhmërinë e këtij vendi. Njerëzit që janë përballur më ligjet e Kosovës për dhjet vjet më radhë për korrupsion dhe krim të organizuar do ta përfaqësojnë Kosovën në bisedime më Serbinë!!!!?

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...