Pse Kosova publikisht nuk i demaskon mercenarët, spiunët dhe bashkëpunëtorët aktiv të Serbisë?! - Bota Sot
Pse Kosova publikisht nuk i demaskon mercenarët, spiunët dhe bashkëpunëtorët aktiv të Serbisë?!

Opinione

Pse Kosova publikisht nuk i demaskon mercenarët, spiunët dhe bashkëpunëtorët aktiv të Serbisë?!

Hafiz Shala Nga Hafiz Shala Më 16 prill 2019 Në ora: 07:56
Foto ilustrim

Dhe, ma e keqja është së ende punon, bashkëpunon i afirmon dhe i respekton ( nuk i injoron).

Treshja famëkeqe shqiptare: Edvin Kristaq Rama, Hashim Thaçi dhe Ali Ahmeti më agjentët aktiv si Baton( Haxhiu) Stanishiqi i cili si i dekonspiruar por tani më fotografi dhe fjalë nga Botuesi i gazetës “ Bota sot” zoti Xhevdet Mazrekaj (për çka i jam  mirënjohës për këtë dëshmi më interes kombëtar. Tre gishtërinjve po ju mungonte vetëm shenja më katër  C.C.C.Cqirilicë –“ samo sloga serbina spashava”- shqip:  (vetëm pajtimi i shpëton serbët)  ju  bëri më dije të gjithë shqiptarëve së njeriun e Serbisë për t’i koordinuar punët më rrjetin famëkeq e në poste udheheqëse, pa ndërprerë e vazhdojnë punën e tyre të palodhshme që po jua nxinë jetën dhe ardhmërinë e shqiptarëve në Shqipëri, Kosovë dhe  të shqiptarëve të  Iliridës atëherë kur këta të fundit po mundohen që të shkëputën nga kthetrat sllavo maqedonase duke e përkrahur kandidatin shqiptar  për president zotin Blerim Reka.

Si mundët një shqiptarë që megjithëse jetonte në një shtet të përbashkët në Maqedoninë e Veriut, ta përkrahë kandidatin për President maqedonas bile edhe të udheheq fushatë në favor të tij më të gjithë forcën për ti bindur shqiptaret nga Ali Ahmeti i cili nuk mundët, nuk guxon dhe si i shantazhuar dhe i detyruar, nga shovemizmi sllavomaqedonë ti del në krah kandidatit shqiptar.

Vallë, çka do të thotë humbja e sensit kombëtar, epshi për pushtet dhe pëngimi i ecurive  demokratike në aspektin e të shprehurit, të mënduarit, të  vepruarit dhe të pënguarit të sjelljeve më standarde nënqmuese nga ana e pushtetit maqedonas ndaj shqiptarve.

Pse publikishtë nuk denoncohet dhe injorohet Baton Stanishiqi i cili në shtetin e Kosovës në shtetin shqiptar  punon vepronte dhe propagandonte në çdo kohë dhe në çdo studio thirr e pa thirr duke e promovuar të keqën rreth korrigjimit të kufijve më Serbinë detyrë e  pranuar  nga Rama e Thaçi në bazë të marrëveshjes më Vuqiqin.

Këtij, për veprime  subverzive propagandistike kundër shtetit të Kosovës dhe shqiptarëve, ti ndalohet veprimtaria informative në bazë të dëshmive të përditshme në emisionet tij të cilat ma së shumti janë vizitues e pjesëmarrës mu nga njerzit dhe partitë politike të të këtyre që i përmenda.

Nuk mundem me i kuptuar udhëheqës partiak, deputet dhe udhëheqës shtetëror që janë  shpesh mysafir  dhe përkrahës e kësaj ideje famëkeqe për korrigjim kufijsh ku haptas propagandohet përmes këtij mediumi si një zgjedhje e pranueshme për nji marrëveshje afatgjatë dhe të qëndrueshme më Serbinë.

Nuk më befasojnë krahu partiak i  PANA e  posaçërisht  anëtarësia e PDK-së, PSD (si pjesë e koalicionit  në heshtje) por, jo edhe partitë e opozitës të cilët mendojnë që zërin dhe qëndrimin e tyre mundë ta dërgojnë përmes këtij mediumi  të antishqiptari që haptas pa pikë turpi del në anën e Serbisë pa ju trembë syri dhe atë haptas.

Ky, duhet të injorohet dhe të ngritët padi penale për  spiunazhe kundër shtetit dhe tërësisë territoriale, kundër rendit dhe Kushtetutës së vendit si  dhe  në zbehjën e pozitës ndërkombëtare të shtetit  të Kosovës karshi BE-së dhe shteteve tjra mike të cilat e kanë njohur Kosovën ndër të parat. Këtu, haptas i ndihmonte Serbisë në obstrukcionizmin të cilë ma në fundë haptas resgojë Ambasadori amerikan në mungesë të reagimit të të parit të shtetit si I shitur e I shantazhuar.

AKI- ja nëse ekzistojnë dhe vepron, nëse nuk kontrollohet në mënyrë strikte , nuk dirigjohet  dhe kapët nga shteti( siç edhe mundë të jetë sikur rasti më dëbimin e shtetasve tyrk legal nga Kosova sipas kërkesës së sulltanit Erdogan), duhet ta mbikëqyrë veprimtarinë e këtijë njeriu më traditë të trasheguar nga babai i  tijë, nëse ka guximin lirinë e veprimit dhe zbatimit të detyrave të parapara dhe, nëse guxon ti kundërvihet Thaçit dhe klikës sunduese të Kosovës.

Pse si popull dhe shoqëri jemi aq tolërues e injorantë ndaj të keqes dhe kur ajo akumulohet athere sikur zgjohemi nga gjumi më ëndërra të këqia dhe filljomë  më britmat sikur kjo  mos të ndodhtë në shtetin tonë por diku tjetër.

Tolerimet e udhëheqësve të Kosovës, Shqipërisë dhe ati të Iliridës, po i jepin guxim, fuqi dhe shpresë Serbisë së megjithate nuk është qëdo gjë e humbur për te.

Pra, sherrin e kemi  brenda po e shofim dhe e ndjejmë çdo ditë  ndoshta mos e dhashtë zoti edhe i duartrokasim në fshetësi, dhe përseri nuk ragojnë.

Akademia e Shkencës dhe Arteve të Kosovës, duhët të reagojë rreth kësajë dukurie e veprimtarie  antishtetërorë si preventivë që kjo të ndërpritët dhe në ketë mënyrë ti bëhet më dije organeve shtetërore, Parlamentit, Partive  politike dhe Shoqërisë civile  së e keqja po na referohët para syve dhe ne heshtim.

Pra, kush duhët ta ngritë zërin ndaj këtyre keqëbërësve dhe këtyre mërcenarve dhe  ndihmaqarve  të Serbisë në realizimin e ëndërrave shekullore të ndihmuar nga shqipfolësit  më shtetësi  dhe vëndbanim aty ku kundërveprojnë pa pikë fytyre e turpi ndaj atyre që e shikojnë dhe hamëndën së si të veprojnë.

Përgjegjësia historike dhe turpi përpos këtyre  të apostrofuarve, do të bijë edhe mbi juve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...