Brengë, mall, përkushtim me krenari - Bota Sot
Brengë, mall, përkushtim me krenari

Opinione

Brengë, mall, përkushtim me krenari

Nga: Sal Bollati Më: 23 prill 2019 Në ora: 15:08
Sal Bollati

Emërtimi I vendeve, njerzëve e ngjarjeve; përmbajnë ne vetevete edhe kuptimin perkates.

Çamëria krahina më Jugore eTrojeve Etnike Shqiptare Mbretërruar nga Pirro-Bir  Shqipes dhe Skënderbeu-Mbret i Shqipërisë e ka ruajtur me krenari Gluhen e Perëndisë-si Rrenjë e Shqipes. Po me te njëjtin qëllim Intelektuali Atdhetar nga Shkodra z. Marko Kepi,mban emrin nga Marko Boçari I Sulit të Çamërisë; e ka emertuar  Organizaten Atdhetare qe drejton këtu në New York-Rrënjë të Shqipes.      

 

Si rini shqiptare e brymosur me Atdhetarizëm z.Marko Kepi e ndjek Amanetin e At Gj.Fishtes:      

                              Po, por neser,  me ndihme t’Zotit,

                              Do ta bajme prap Shqipni t’lire

                              Prej Prevezet m’Leqe t’Hotit,

                              Prej Tivari ne Manastir,

                              Edhe  flamuri Shqipnise

                              Si flake mnijet e Perendise

                              Do t’valvitet ne Kacanik                              

Duke na ftuar te gjithe se bashku  Organizaten Shqiptaro Amerikane  Çameria dhe gjithe organizatat e tjera Atdhetare filluar nga ajo E Ana Malit, Kosoves, Dibres e Presheves  ti Paraqesim Botes mbare ne 5th. Avenue ne Manhattan me 8 Qershor 2019

                       Paradën e Çamërisë Shqiptare

Çameria megjithese e pushtuar nga romanet, serbet e bullgaret, turqit e greket ne fund, nuk e ka humbur asnjehere Shqiptaresine e saje . Me lufterat qe kane bere dhe me kembenguljen e tyre vend  banimet e saje mbajten gjithemone te verteten;Ledhes e Pirros, Lopes- I Abedin Dinos, Shenmeri, Varfanj, Vreshtas Grikohor, Margellic, Sul me kala Qafa e Kuqi e gjithe te tjerat i kane mbajtur emrat e tyre shqiptare, si rralle kush krahina te tjera; veshjet, vallet e kenget Came jane ruajtur ezhvilluar me shume kujdes. Gjuha shqipe mbeti gjithemone ne zemrat dhe bisedat e perditshme si ne shtepi, ashtu edhe ne xhamite e kisha(Despoti I Paramithise G.Drakopi qe me 1877 u detyrua te perkthei Dhjaten e Re ne gjuhen shqipe sepse te krishteret came nuk e kuptonin meshen ne gjuhen greke. Ketu dua te nenvizoj gjithashtu se ish profesoret e nderuar te Gjimnazit ne Shkoder. Z.Jup Kastrati e  z.Kole Ashta a tregonin se edhe libri I pare ne gjuhen Shqipe MESHARI I Gjon Buzukut ishte ne dialektin Çam te Gluhes se Perendise qe shkruan Naim Frasheri.Dhe ajo qe eshte me e qarte se si Camet e islamizuar  se bashku me camet e krishtere kane mbajtur gjithemon te gjalle Shqiptaresine tyre  duke respektuar e ndihmuar njeri tjetrin

Ne kryengritjet e filluara me 1821 ishin Shqiptaret Came e Arvanitas qe udhehoqen luften kunder turqeve dhe ne Parlamentin e shtetit grek te porsa formuar ishte Gjuha Shqipe ajo qe flitej

Me 1879 ishin Shqiptaret me Lidhjen e Prizrenit e te Jugut te Shqiperise te udhehequra nga A.Frasheri, A. Dino duke bashkuar Shqiptaret e gjithe ktahinave qe e detyruan Kong resin e Berlinit te anullonte vendimin e meparshem te dhenies se Çamerise greqise

Edhe ne luften e II  Shqiptaret e Camerise te organizuar ne Çeten Çameria e ne batalionin     Ali Demi luftuan kunder Nazifashstave.

I Nderuari Atdhetar e Dipllomat z. Abedin Dino se bashku me Abdyl Frasherin me 1879 me Njohuri, Besim Trimeri e Kembengulje detyruan Kongresin e Berlinit te anullonte vendimin e meparshem ;dhe Krahina e Çamerise Shqiptare nuk u nda nga Trungu Shqiptar 

Po keshtu edhe Intelektuali Atdhetar z.Rasih Dino-djali I A.Dinos me 1918  shkruan Presidentit Wilson se vetem Ushtria Amerikane mund ti shpetoi vellezerit Kosovare nga vrasjet e masakrat e shovinistave serbe. E me 1999 ky amanet u be realitet-Sot Kosova shqiptare eshte Shtet I Pavarur edhe ne saje te ndihmes se Ushtrise Amerikan.

. Ketu me 1919 Atdhetari Kristo Dako ngriti ne Senatin Amerikan  Problemin e Çamerise Shqiptare qe padrejtesisht me vendim te fuqive europiane ishte pushtuar dhe masakrohej nga Greqia. Ai, bashke me motrat Qirjazi me ndihmen Amerikane hapi shkolla ne gjuhen Shqip dhe institucione tekniko Aresimore ne Shqiperi .

   Edhe ne luften e II  Shqiptaret e Camerise te organizuar ne Çeten Çameria e ne batalionin     Ali Demi luftuan kunder Nazifashistave.

 

    Me 1994 Organizata e Kombeve dhe popujve te Paangazhuarar ne Hage Vendosi qe Shqiperia duhet ti kerkoje qeverise greke te Njohi Genocidin e ushtruuar ndaj shqiptareve te Camerise.

     Me 1999 Ministria e jashtme Turke Publikoi  Domosdoshmerine qe qeveria greke te denoi masakruesit shovinista  greke e te Njohi te Drejtat Ligjore te Shqiptareve te Camerise.

      Me 2002  Senati Amerikan kerkon nga greqia te Denohet Genocidi Grek e te kthehen Çamet ne shtepijat e pronat e tyre mijeravjecare

     Me 2006 Partia Radikale Italiane e ngriti ne Parlamentin Europian Problemin e zgjidhjes midis qeverise se Tiranes dhe asal greke

Jetojme te Lumtur e te Gezuar e me Krenari ne kete Amerike te Bekuar nga Zoti. 

Pra duke qene te bashkuar si shqiptare te Shqiperise se Vertete shpirterisht dhe materialisht, mbas Parades se Perkujtimit te genocidit mbi Shqiptaret e Çamerise na lind e Drejta(fatekeqesisht kete te drejte e “harron” paria e Tiranes) ;ta shtrojme si  Mbrojtjen e te Drejtave te Njeriut Problemin  ende te pazgjidhur te Çamerise Shqiptare.

Me Besim te Madh ne Dinjitetin Tuaj Kombtar te Bashkuar nga te gjitha Trevat Etnike Shqiptare te Mbeshtesim Materialisht Organizaten Atdhetare Rrenjet e Shqipes !

Me veshjet  e bukura Çame duke kenduar me Gezim Çamëri  na mori Malli Çameri me  flamujt Shqiptare e Amerikane ti tregojme Botes Mbare se Çameria Shqiptare Gjallëron.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...