Shqiptarët u gjetën nga Amerika...! - Bota Sot
Shqiptarët u gjetën nga Amerika...!

Opinione

Shqiptarët u gjetën nga Amerika...!

Nga: Agim Vuniqi Më: 4 qershor 2019 Në ora: 20:59
Agim Vuniqi

Shtrohet pyetja a ishte Enveri çlirimtar apo trathëtarë, nëse ai e shpiu vendin në taborin e shteteve antifashiste, atëherë nuk mund të shiqohet me syza që nuk kanë si njësi matëse dioptrinë, dhe pse Greqia përpiqej dhe pretendonte vazhdimisht që Shqipëria të klasifikohej në anën e humbësve, si aleate e nazi-fashizmit, vetëm për një arsye për të arsyetuar gjenocidin kundër popullatës çame, atëherë, por edhe pastaj me të gjitha mjetet.

Evropa në atë kohë ishte e humbur po të mos ishte intervenimi amerikan, i cili e shpëtoi Evropën nga qizma naciste, gjatë Luftës së Dytë Botërore, por edhe kundër qizmes së Stalinit, më vonë e Hrushqovit nga influenca megalomane komuniste.

Bota nuk do të harrojë ditët e fryerjes së erërave të Luftës së tretë botërore, në prag, të cilën fatmirësisht e zgjodhi J. F. Kenedy, duke ia lënë për më vonë edhe presidentit Regan të shpartallojë preandorinë sovjetike. Pse Shqipëria nuk ishte në taborin e shteteve të zhvilluara, të cilat përfituan nga programi Marshall, ishte se këtë e gatiti konferenca e treshes në Jaltë. Dhe që nga atëherë Shqipëria notonte në valët e turbullta të ekzistencës për të mbijetuar si shtet sovran apo për të humbur nga harta politike e Evropës, ky ishte edhe motivi i mbylljes, por edhe ndërrimi i akrepave të kompasit kah Stalini, i cili në atë kohë premtonte zgjidhjen e problemeve nacionale me shumë kujdes.

Edhe pse Enveri kishte kërkuar më 1949 bashkimin e krahinave shqiptare në një shtet nuk u realizua, edhe për shkakun që edhe jugosllavët i ndërruan fjalët, duke ndrydhur shqiptarët si asnjë shtet tjetër. Dhe çka duhet të bënin shqiptarët atdhetarë te Kosoves, të përqafonin politikën e vojvodëve çetnikë të cilët kishin veshur gëzofin e partizanëve komunstë, apo të simpatizonin dhe t'i afroheshin shtetit amë të udhëhequr nga kryetari poashtu komunist Enver Hoxha.

Zgjedhje tjeter nuk kishin atehere, tash jane gjetur nga aleati natyror i tyre SHBA dhe nuk ka fuqi ne bote qe ndal kete lidhje...

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...