Përplasje apo revolta në LDK - Bota Sot
Përplasje apo revolta në LDK

Opinione

Përplasje apo revolta në LDK

Prof. Dr Binak Maxharraj Nga Prof. Dr Binak Maxharraj Më 20 qershor 2019 Në ora: 12:24
LDK

Derisa strukturat e mykura nga koha të LDK po i përjetonin vjeljet dhe të korrat e tyre në aktivitetin e sajë parazgjedhor, shpërthej revolta.

Kjo revoltë është si rezultat i pa reformimit total të kësaj partie të cilën qe nga themelimi i saj e kanë kap mafiozet te cilët janë të lidhur me djallin e te birin veç me sundu në këtë parti.

Nga një gjendje e këtillë e krijuar vite dhe të pa rrugëdalje më plotë te drejtë shpërthej revolta jo ne një degë por në shumë degë nëpër Kosovë. Pakënaqësia me gardën e vjetër ishte akumuluar aq shumë sa qe shumë sa qe kishin lejuar qe elemente të SHIK-ut të futën brenda partisë.

Në këtë parti ngulfatet zëri i të rinjve aktivist të mirëfilltë dhe te devotshëm për partin. Nga kjo parti janë eliminuar ose vetë janë larguar duke e pa se kah po shkon LDK kuadro të respektuara. Shembulli me eklatant ishte kur në Kuvendin e Kaluar iu mbyll dera njëri nga aktivistet më mëdha të LD Donika Gërvalla, e cila vite me radhë ishte ambasadore ne çështjes kombëtare në Gjermani, e cila e sensibilizoi situatën në Kosovë kur Millosheviqi donte ta përbente. Në shenjë revolte Donika Gervalla, vjaza e heroit të kombit Jusuf Gervallës.

Kryesia e përbërë kryesisht nga garda e vjetër e mykur e bame pleh si futa, në vend së të ulët të analizon gjendjen shpërthyese në LDK ia nisi me kërcënime së do te largohen nga Partia të gjithë ata që krijojnë eksese nëpër degët e LDK, për te kaluar krejt sipas tyre në normalitet të partisë, duke e harruar faktin së në këtë Parti qe nga vdekja e Presidentit Ibrahim Rugova nuk ka patur normalitet.

Për te kaluar në normalitet kjo parti, Kryesia e sajë e bame krejt nga Pleqtë, nga njerëzit të lidhur me SHIk-n, nga njerëzit qe lirshëm shkojnë e krrokatën në tv antikombëtar të Baton Haxhiut Kl Kosova, paska marrë vendim që Abrashi, njeri nga anëtarët më të devotshëm të LDK dhe Borovci të tërhiqen nga gara në degën III të LDK në Mat, që kjo parti sipas tyre të shkojë në normalitet.

Por këta të gjorët, garda e vjetër e LDK e bame pleh tu njëjtë në gjumë dimëror kanë harruar së me tërheqjen nga gara e Abrashit dhe Borovcit nuk shkohet në normalitet.

Por...?!

Në normalitet në LDK shkohet kur të bëhen reforma të thella partiake,

Në normalitet shkohet kur garda e vjetër e bame pleh si futa të tërhiqet komplet nga kapja dhe zaptimi i LDK-së të cilën e molën qe nga themelimi i sajë për interesa te veta e jo të partisë,

Në normalitet shkohet në LDK,kur në këtë parti vijnë kuadro te reja udhëheqëse(brenda LDK ka mjaftë sish)të reformojnë Partin, ta largojnë SHIK-un nga kjo Parti ,më ç'rast do të bëheshin tmerri për PDK dhe Partitë tjera.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...