Politika dhe mendësia mesjetare serbe - Bota Sot
Politika dhe mendësia mesjetare serbe

Opinione

Politika dhe mendësia mesjetare serbe

Nga: Ismail Muçiqi Më: 18 korrik 2019 Në ora: 22:51
Ismail Muçiqi

Se udhëheqja dhe politika serbe, është konsistetne me mendësin primitive,e ngopur me urrejtje ndaj popujve tjerë, e sidomos ndaj shqiptarve, nuk ka ndryshuar asnjëhere.

Në hulumtimin e Institutit për Komunitete dhe Demokraci, i cili është formuar në kuadër të organizatave joqeveritare.

Doli në pah gjendja aktuale e politikës serbe e cila dirigjon vazhdimisht nga Beogradi, duke i përkrah strukturat politike dhe para politike që veprojn në kuadër të institutcioneve të Kosovës. Nga ky hulumtim u konstatua se 92% të komunitetit serb që jetojn në Kosovë, nuk e njohin Republikën e Kosovës!

Në komunat të formuara me shumicë serbe, qoftë në veri qoftë në pjesën tjetër ku jeton komuniteti serb, ende nuk përfillet vendosja e flamurit të Kosovës, aty valon flamuri i Serbis dhe asnjëhere ai i Republikës së Kosovës.

Hulumtimi qiti në pah edhe numrin e vërtetë të popullsis serbe e cila ka jetuar para lufte në Kosovë, në bazë të UNHACER-it organizat ndërkombëtare e themeluar nga Kombet e Bashkuara për emigrim, në bazë të regjistrimit dhe statistikave që ka bërë kjo organizatë, në Kosovë kanë jetuar 170.000 serb e jo 240.000 si manipulon Kisha Ortodokse dhe politika serbe në Beograd.

Që nga pas lufta institutcionet e Kosovës, në mënyrë të pa kontrolluar alokuan-shpenzuan mbi 110 milion euro para të bugjetit të Kosovës, për komunat me shumic serbe qoftë në veri apo në jug.

Këto mjetet e taksa pagusëve të qytetarëve të Kosovës, u shpenzuan pa mbikqyrje adekuate, për shkak të situatës politike dhe të pa siguris për ti menagjuar projektet për të cilat u derdhen miliona euro për komunitetin serb.

Strukturat paralele më herët dirigjuan me popullatën serbe dhe ato vendosën se në qfarë drejtimi do të shpenzohen parat. Hulumtimi tregon se 30% të serbëve që jetojnë në pjesën jugore të Republikës së Kosovës, kanë shpreh gadishmërin për ti shitur pronat e tyre dhe për tu shpërngulur në Serbi.

Është interesante dhe e pa pritur se edhe në pjesën veriore 25% të serbëve janë të gatshëm dhe dëshirojnë të shpërngulen nga Kosova. Motivi dhe shkaku i kësaj analize dhe statistike qet në pah pa përspektivën e serbëve për të jetuar në Kosovë, mungesa e sigurisë si dhe motiv tjetër është shkollimi dhe punsimi i fëmijëve në qendrat urbane me ekonomi dhe industri të zhvilluar të Serbis.

Të dhënat tregojn se që nga pas lufta në Kosovë u kthyen afër 10.000 serb, edhe pse u derdhën shumë para për ndërtimin e shtëpive për kthimin e tyre, statistika tregon se mbi 1.000 shtëpi të cilat u ndërtuan me parat e bugjetit të Kosovës dhe të Bashkimit Europian janë të zhbrazta dhe pa banorë.

Komuniteti serb në veriun e Kosovës, që nga pas lufta nuk paguan energji elektrike dhe taksat tjera për bugjetin e Kosovës.

Të gjitha këto të dhëna pasqyrojnë gjendjen faktike të mendësis dhe të urrejtjes së ngopur decenje me radhë nga ana e Akademis së Shkencave dhe Arteve, të Kishës Ortodokse dhe të politikës shoviniste dhe hegjoministe serbe e cila i shkaktoj 3 luftëra duke marrë shumë viktima të pafajshme qoftë në Bosnje, Kroaci apo Kosovë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...