Si dhe pse u injorua Eliot Engel nga kreu i komunës në Preshevë? - Bota Sot
Si dhe pse u injorua Eliot Engel nga kreu i komunës në Preshevë?

Opinione

Si dhe pse u injorua Eliot Engel nga kreu i komunës në Preshevë?

Nehat Hyseni Nga Nehat Hyseni Më 19 korrik 2019 Në ora: 11:42
Eliot Engel

Komuna e Preshevës pati fatin që të vizitohet sivjet nga një përfaqësues i lartë i Kongresit të SHBA, që realisht paraqet edhe funksionarin më të lartë Amerikan që e ka vizituar ndonjëherë këtë komunë të banuar me shumicë shqiptare, në historinë e saj.

Por, për çudi, kjo vizitë kaloi plotësisht në heshtje dhe e pavërejtur, madje edhe më pak se me rastet e vizitave të shpeshta të funksionareve republikan e rajonal të Serbisë!

A thua çfarë informatash mori dhe çfarë përshtypjesh fitoi nga vizita në Preshevë Kongresisti Amerikan dhe kryetari i Komisionit për Politikë të jashtme dhe miku i Shqiptareve, Eliot Engel?

Thuhet se Eliot Engel u izolua qëllimisht nga kryetari i komunës së Preshevës për të mos kontaktuar me këshilltarët e Kuvendit Komunal, si dhe me kreun e opozitës dhe me qytetarët, që të dalin në mënyrë të organizuar për ta përshëndetur dhe për t’i shprehur dashurinë e respektin.

Në vend të kësaj, Atij iu imponua kontakti me xhematin e xhamisë Ibrahim Pasha, që gjëndet në qendër të qytetit dhe përballë ndërtesës së komunës.

Meqë është paralajmëruar samiti Kosovë-Serbi, ku do të vuloset edhe fati i Luginës së Preshevës, për në shtator të këtij viti në Nju Jork, nën patronatin e Presidentit Donald Trump, atëherë do i shohim, mbase pasojat reale të kësaj hileje qëllimkeqe dhe të veprimit makabër dhe të pafalshëm të kreut të komunës së Preshevës!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...