Procesi kafkian ndaj Ramush Haradinajt - Bota Sot
Procesi kafkian ndaj Ramush Haradinajt

Opinione

Procesi kafkian ndaj Ramush Haradinajt

Nga: Xhelal Zejneli Më: 23 korrik 2019 Në ora: 09:17
Xhelal Zejneli

Lajmi për ftesën e Gjykatës Speciale të Hagës dërguar Kryeministrit të Republikës së Kosovës, Ramush Haradinajt, për t’u marrë në pyetje si i dyshuar, tronditi tërë kombin shqiptar. Si është e mundur të thirret për t’u marrë në pyetje personi i cili tanimë dy herë është hetuar ngaTribunali për Krime Lufte në ish-Jugosllavi (ICTY), me seli në Hagë dhe që të dy herët është shpallur i pafajshëm?!

Në 4 mars 2005, Tribunali i Hagës ngriti akuzë ndaj kryeministrit R. Haradinaj “për krime kundër njerëzimit dhe për shkelje të ligjeve dhe të zakoneve të luftës” në periudhën mars-shator të vitit 1998. Më 8 mars 2005 ai dha dorëheqje. Të nesërmen u nis për në Hagë dhe iu dorëzua vullnetarisht gjykatës së sipërthënë. R. Haradinaj ishte kryeministër i Kosovës në periudhën 3.12.2004-8.3.2005. Pas dy muaj qëndrimi në paraburgim, u lirua. U kthye në Kosovë për të pritur rifillimin e procesit gjyqësor. Më 26.2.2007 R. Haradinaj i rikthye në Hagë. Procesi gjyqësor kundër tij – vazhdoi. Prokurorja e Tribunalit të Hagës (ICTY), Carla del Ponte kishte mendim tejet negativ ndaj R. Haradinajt. Ajo e konsideronte kriminel lufte. Procesi gjyqësor rifilloi më 5.3.2007. Më 3.4.2008, Dhoma e gjykimit e Tribunalit të Hagës, Ramush Haradinajn, idriz Balajn dhe Lahi Brahimajn i shpalli të pafajshëm.

Golgota e R. Haradinajt nuk përfundoi me kaq. Procesi kafkian kundër tij vazhdoi. Më 18.8.2011 R. Haradinaj përsëri u ul në bankën e të akuzuarve të Tribunalit të Hagës. Më 29.11.2012, Ramush Haradinaj sërish u shpall i pafajshëm nga gjykata e lartpërmendur. Madje, bazuar në prova, Tribunali i Hagës vlerësoi se Ramush Haradinaj prore kishte vepruar për të parandaluar çfarëdo veprimi kriminal.

* * *

Në vitin 2006, për Ramush Haradinajn Serbia lëshoi një fletarrestim ndërkombëtar. Duke u bazuar në një fletarrestim të tillë, më 17.6.2015 lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, R. Haradinaj u arrestua në Slloveni. Pas disa orë qëndrimi në aeroportin e Lubjanës nën ndalimin policor, R. Haradinaj u lirua.

Në bazë të të njëjtit fletarrestim serb, më 4 janar 2017 policia franceze e ndaloi kryetarin e AAK-së R. Haradinajn në aeroportin Basel-Mulhouse që ndodhet në zonën kufitare Francë-Zvicër-Gjermani. Pas katër muaj paraburgimi, më 27.4.2017 Gjykata franceze e Kulmarit e liron të paraburgosurin. Beogradi më kot priste ekstradimin.

* * *

Nga sa më sipër rezulton se ftesa e Gjykatës Speciale dërguar Kryeministrit të Republikës së Kosovës – R. Haradinajt, sa bizare, po aq është edhe groteske.

Qendrat politike ndërkombëtare të vendosjes – Uashingtoni dhe Brukseli e dinë mirë se Ushtria Çlirimtare e Kosovës ka bërë luftë çlirimtare dhe jo luftë pushtuese. UÇK-ja luftën s’e ka bërë dot në Serbi por në Kosovë. UÇK-ja ka bërë luftë kundër forcave ushtarake, policore dhe paramilitare - pushtuese serbe. Në vitet 1998-1999 shqiptarët në Kosovë luftuan kundër kolonialistëve serbomëdhenj.

Lufta e UÇK-së ka qenë luftë:

- për çlirimin e Kosovës prej pushtuesve serbë;

- për parandalimin e pastrimit etnik të Kosovës të planifikuar dhe të ndërmarrë nga pushteti serb, me në krye kriminelin e luftës, S. Millosheviqin;

- për mbrojtjen e popullit nga krimet që i kryente në Kosovë falanga fashiste serbe;

- për t’i bërë ballë gjenocidit serb në Kosovë.

Në prag të qindvjeçarit XXI, në një pjesë të Evropës - në Kosovë, politika vrastare serbe bëri krime të tmerrshme:

- mbi 800.000 shqiptarë u dëbuan me forcë prej vatrave të veta; midis tyre, foshnja, fëmijë të vegjël, fëmijë të mitur, gra, pleq, të sëmurë dhe persona të pafuqishëm;

- 15.000 shqiptarë u vranë; 2400 prej tyre, luftëtarë të UÇK-së; të tjerët – popullsi civile; sipas të dhënave të huaja, nga pasojat e luftës kanë humbur jetën ose kanë vdekur12.000 vetë; sipas Fondit për të Drejta Humanitare, gjatë luftës çlirimtare të Kosovës janë vrarë 10.794 shqiptarë; në vitet 1998-1999 janë vrarë 239 fëmijë, me moshë prej zero deri në 5 vjeç;

- Sipas Departamentit Amerikan të Shtetit, numri i shqiptarëve të vrarë është 10.000;

- 5000 shqiptarë rezultojnë të zhdukur;

- në vitin 2001, në një terren për stërvitjen e policisë serbe në periferi të Beogradit, u gjetën 800 trupa apo mbetje mortore shqiptarësh; 700 trupa u zbuluan në një varr masiv afër Batajnicës, periferi e Beogradit; 77 trupa u gjetën në Petrovo Selo të Serbisë; 50 trupa u gjetën në Peruçac të Serbisë; kufomat e shqiptarëve u gjetën edhe në autofrigoriferin të hedhur në lumin Danub;

- sot e kësaj dite, 1653 shqiptarë evidencohen si të pagjetur;

* * *

Gjatë luftës çlirimtare të Kosovës - 28.2.1998-11.6.1999 - forcat pushtuese serbe iu vërsulën edhe personaliteteve të shquara.

- Më 16.5.1999, ditë e diel, Ukshin Hotit iu komunikua lirimi nga burgu i Dubravës. Prej atij çasti i humbet çdo gjurmë;

- Ditën që filluan sulmet e NATO-s kundër forcave ushtarake pushtuese serbe, më 24.3.1999, para mesnatës, hordhitë barbare serbe ekzekutojnë në pragun e shtëpisë profesorin dhe poetin Latif Berisha. Vrasja e këtij poeti shqiptar nga falangat e regjimit serb të përkujton arrestimin dhe vrasjen e poetit dhe të dramaturgut spanjoll Federiko Garsia Lorka (5.6.1989-19.8.1936) nga forcat ushtarake të Francisko Frankos në Granadë;

- Më 6.5.1999 profesori dhe akademiku Femi Agani, bashkë me shqiptarë të tjerë udhëtonte me tren drejt Shkupit. Falangat e regjimit të Beogradit e nxorën nga vagoni dhe e ekzekutuan.

Në korrik të vitit 1999, në Merdare, afër vendkalimit kufitar midis Kosovës dhe Serbisë, forcat ushtarako-policore serbe arrestuan vëllezërit Bytyçi – Yllin, Agronin dhe Mehmetin. Më 9.7.1999 u nxorën nga një stacion i policisë për t’u dërguar në një njësi policore të posaçme. Pas dy vjetësh, trupat apo mbetjet mortore të tyre u gjetën në Petrovo Selo të Serbisë lindore. Vëllezërit Bytyçi – shtetas amerikanë, ishin pjesëtarë të UÇK-së, në batalionin Atlantiku.

Për krimet e sipërthëna, sot e gjithë ditën nuk është përgjigjur asnjë serb, i asnjë niveli politik apo ushtarak. Madje, ka kohë që nga vende të caktuara të Perëndimit, Serbia po ledhatohet dhe po favorizohet.

* * *

Është e paarsyeshme për çdo shtetar dhe politikan të Perëndimit:

- të vizitojë Beogradin;

- të shtrëngojë duart me kryekriminelët e Ballkanit – Aleksandër Vuçiqin dhe Ivica Daçiqin.

Është e paarsyeshme për çdo shtet të Perëndimit:

- të investojë në një Serbi e cila ndjekë politikë luftënxitëse në rajon;

- të lidhë marrëveshje ushtarake me një Serbi e cila nuk është veçse metaforë e së keqes, e ligësisë, e destabilizimit dhe e destruksionit.

- t’i shesë armatime një Serbie e cila ka pretendime territoriale ndaj Kosovës, ndaj Bosnjës dhe Hercegovinës, Malit të Zi dhe Kroacisë, ndërsa kisha serbe s’e njeh dot atë sllavo-maqedonase.

Shtetarët dhe politikanët e perëndimit duhet ta dinë se A. Vuçiqi dhe ish-kryetari i Serbisë Tomisllav Nikoliqi në fillim të viteve ’90 të qindvjeçarit XX, nëpër muret e ndërtesave të Beogradit i ngjitnin fotografitë e kriminelit të luftës, radikalit paranojak Voisllav Sheshelit, ndërsa Ivica Daçiqi në atë kohë ishte bashkëpunëtor i ngushtë i piromanit të gadishullit, S. Millosheviqit. Pikërisht këta duhet të shkojnë në Hagë dhe të përgjigjen për krime kundër njerëzimit dhe jo Ramush Haradinaj, ky hero liberator apo ish-zëdhënësi i UÇK-së dhe ish-kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Jakup Krasniqi. Udhëheqja e përtashme e Serbisë, në krye me Vuçiqin dhe Daçiqin duhet të përfshihen në listën e zezë të ShBA-së, siç është i përfshirë kryekrimineli i Republikës fantomike Serbe, Millorad Dodiku.

* * *

kafkian ndaj R. Haradinajt dhe udhëheqësve të tjerë të UÇK-së paraqet shantazh për Kosovën dhe për qytetarët e saj. Akuzat ndaj tyre bazohen mbi insinuata. Që nga dita e çlirimit të Kosovës prej kolonialistëve serbë e deri më sot, Beogradi ka vepruar me tërë arsenalin e vet propagandistik për ta diskredituar luftën e drejtë të UÇK-së. Duke e diskredituar UÇK-në, propaganda gebelsiane serbe synon të lëkundë themelet e shtetit të pavarur dhe sovran të Kosovës. Ka kohë që Beogradi ndjek luftë speciale dhe luftë psikologjike ndaj Kosovës.

Taksa mbi mallrat serbe që e mbante në fuqi qeveria Haradinaj ka qenë dhe është masë e arsyeshme. Për mallrat serbe Kosova paguante gjysmë miliardi euro, ndërsa Beogradi me ato para blinte nga Rusia armë, me të cilat ditë për dite i kanosej Kosovës. Një tregti të tillë nuk do ta pranonte asnjë vend i botës. Taksat mbi mallrat serbe janë pasojë e politikës destruktive dhe luftënxitëse të Beogradit ndaj Kosovës.

nuk mund t’i imponojë Kosovës zgjidhje përtej planit të Ahtisarit. Beogradi e di mirë se koha e shqiptarëve të ndershëm të llojit të sejdo-bajramoviqit ka përfunduar përgjithmonë. Kosova dhe i tërë kombi shqiptar sot, janë rreshtuar në anën e drejtë të historisë.

Kosova dhe i tërë kombi shqiptar pret që kalvari i Kryeministrit në dorëheqje të Republikës së Kosovës – Ramush Haradinajt dhe i gjithë udhëheqësve të tjerë të luftës çlirimtare të marrë fund sa më parë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...