Faqezitë nuk skuqen kur kërkojnë vota

Opinione

Faqezitë nuk skuqen kur kërkojnë vota

Nga: Rexhep Torte Më: 18 gusht 2019 Në ora: 10:39
Rexhep Torte

Asnjë mendje e shëndoshë nuk e kishte besuar që në Kosovën martire e të larë me gjak të shqiptarëve, të vijnë të udhëheqin për 20 vite lidershipe kaq të dobët, që e harruan kauzën kombëtare dhe popullin për tu bërë karieristë dhe milionerë profiterë të pasluftës.

Kosovës domosdoshmërisht i nevojitet një udhëheqësi e re, e ndershme, e pastër dhe e pakorruptuar, për të qenë vigjilente dhe  e guximshme, për ti larguar këto mjegulla të zeza që lëvizin mbi Kosovë të shkaktuara nga shantazhet e Serbisë dhe hamendjet e padrejta të ndërkombëtarëve.

Populli i Kosovës për të mirën e vet duhet të votojë për partitë dhe personat që derisot nuk kanë qenë në pushtet e në qeveri.

Populli i shumëvuajtur i Kosovës  nuk duhet të gabojë, por duhet ti  kujtojë thëniet popullore, “çka kërkove, atë e gjete”, “çka do të mbjellësh, do të korrësh”, sepse udhëheqësit e derisotëm të Kosovës i ngjajnë ujkut e dhelprës, që qimen e ndërrojnë, ndërsa vesin jo.

Udhëheqësit milionerë të derisotëm, profiterë të pasluftës në Kosovë, për 20 vitet e kaluara me qeverisjen dhe udhëheqjen e papërgjegjshme të tyre, i kanë shkaktuar dëme të pariparueshme Kosovës.

Kosova gjer në përfundimin e zgjedhjeve të parakohshme është  bërë arena më e madhe e gënjeshtrave dhe e premtimeve gënjeshtare.

Kjo atmosferrë e mashtrimeve, gënjeshtrave dhe e rrenave në Kosovë tashmë ka filluar edhe  para se të shpërbëhet parlamenti dhe para datës së caktimit të zgjedhjeve në Kosovë.

Dyfytyrësia, hipokrizia më e madhe është kur dëgjojmë nga funksionarë  dhe udhëheqës partiakë të derisotëm në Kosovë, se premtojnë male të gjelbëruara e fusha të lulëzuara, ndërkaq në 20 vitet e kaluara në liri e pavarësi të Kosovës, u munduan  vetëm  për të zënë poste udhëheqëse dhe për tu bërë milionerë profiterë të  pasluftës, ndërsa populli po vuan për një vend pune e  për bukën e gojës, dhe të rinjtë kosovarë largohen masovisht nga Kosova për në shtete tjera për një vend pune  për të jetuar me dinjitet.

Udhëheqësit e derisotëm të Kosovës me paturpësinë më të madhe e luajnë rolin e dreqit mashtrues, për ta gënjyer sërish  popullin e shumëvuajtur të Kosovës me mashtrimet e radhës, vetëm për tia marë  votën popullit.

Këta udhëheqës të derisotëm të Kosovës pasi e mashtruan, e vodhën  dhe e  tradhtuan  popullin,  dëshirojnë që këtij populli që lëngon me plagën e rëndë nga agresioni gjenocidal i Serbisë në vitet 1998/1999, tani dëshirojnë t`ia marrin edhe kësaj here votën, që është pika e fundit e gjakut dhe e shpresës që i ka mbetur popullit të Kosovës.

Populli i Kosovës duhet të jetë i mbushur mend dhe të tregohet i kujdesshëm dhe syçelë, që të mos e pëson mashtrimin e radhës nga këta udhëheqës milionerë profiterë  të pasluftës.

Këta udhëheqës të derisotëm milionerë profiterë të pasluftës në Kosovë, duhet ta marrin shuplakën  vendimtare nga vota e popullit, duke mos e votuar asnjërën parti që derisot ka qenë në pushtet dhe asnjërin udhëheqës që derisot ka qenë në poste udhëheqëse.

Këta udhëqeqës të derisotëm partiakë, shtetërorë e qeveritarë me paturpësinë më të madhe shkelën mbi dëshmorët që flijuan jetën për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës, shkelën mbi mijëra e mijëra viktima  nga dora gjakatare e kriminelëve serbë, shkelën mbi vuajtjet e traumat e mijëra e mijëra femrave të dhunuara shqiptare nga kriminelët serbë në Kosovë, shkelën mbi jetën e 1650 personave të të gjitha moshave e gjinive, fati i të cilëve ende nuk është zbardhur  edhe pas  20 viteve të  kaluara.

Populli i Kosovës në këto zgjedhje që pritet të mbahen së shpejti fatin e ka në duart e veta, që  votën tua jep partive dhe personave të ndershëm, të pakorruptuar e dinjitozë, që derisot nuk kanë qenë në udhëheqje të Kosovës, ndryshe  vështirë se do të ketë ditë të bardha për Kosovën në të ardhmen.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat