Drejtësia dhe sinqeriteti atribut apo dobësi

Opinione

Drejtësia dhe sinqeriteti atribut apo dobësi

Nga: Fehmi Rama Më: 20 gusht 2019 Në ora: 16:01
Fehmi Rama

Në mendësinë tonë kosovare, të jeshë i drejtë dhe i sinqertë, reflekton që ke destinim dështimin. A nuk shpërfaqë shoqëria jonë opinione  të tillë si "filani është dallavergji dhe ka arritë, filani deri me dje nuk ishte askushi dhe sot ka milionat, filani e shfrytzojë mirë pozitën publike dhe ja shiko qfarë nami bëri". Të tilla opinione shprehën me bindje të madhe. 

Në një shoqëri më kultur dhe civilizim të lartë, autoriteti dhe kredibiliteti i të tillëve është buzë greminës prandaj shikohen me neveri dhe shpëfillje të madhe. Doemos kjo do ndodhë dhe tëk ne, filizat e sajë vetëm kanë filluar të duken në horizont.

Benjamin Franklin (17 Janar, 1706 – 17 Prill, 1790) ishte zbulues, zhurnalistë, botues, diplomat dhe politikan amerikan. Ka thënë "sinqeriteti është politika më e mirë". Andaj ne kemi marrë tatpjetën deri më tani duke trumbetuar të kundërten e këtij diskursi.

Sovrani (populli) megjithatë thënë më bindjën më të madhe gjykon dhe do gjykojë drejtë, pavarsisht tëndencave për imponime të bindjëve, shprehur në vokacion të ngushtë presupozimëve si filozofia e këtijë apo fuqia e atijë, së fundmi tëndenca për bashkveprim e atyre që deri dje trumbetuan në të majtë dhe të djathtë kësi soji me diskurs të të menduarit diamteralisht të kundër përjashto ndonjë nuancë.

Qytetaret kan besim të krijuar me parë, dhe pse oshilimet e ampitudes se opinionit wdo here janë evidente. Prandajë qytetarëve u nevojitet freskia e bindjes me platformë konkrete. Nuk mund të survejohet nryshim i vullnetit me teke personale, as klientelizmi as bastioni me nuk është determinues.

Drejtësia, besimi, sinqeriteti, ide dhe mendime të kristalta, platformë konkrete, diapazan të gjerë të dijes dhe përfaqsim të denjë. Janë kruciale për të tëntuar në marrjen e besimit qytetarë.

Populli ka nevojë për servim të platformave bindëse dhe ideve të kristalta. Kulti i individit edhe pse vonë tëk ne, i përket të se kaluares.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat