Vjosa Osmani është tmerri i partisë së demonëve (PDK)

Opinione

Vjosa Osmani është tmerri i partisë së demonëve (PDK)

Prof. Dr. Binak Maxharraj  Nga Prof. Dr. Binak Maxharraj Më 17 shtator 2019 Në ora: 10:28
Vjosa Osmani

Vjosa Osmani: Dialogun me Serbinë do ta udhëheq Qeveria e udhëhequr nga unë

Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa e patë udhëheqe dialogun me Serbinë, sepse dialogu është në kompetencat e Qedverisë. Por pas emerimit të Ramush Harajdinaj gjithçka ndryshoi.

Harajdinaj u tregue i ligë, tuxan,i pa dijshëm,apo ishte i blemë nga partia e Demonëve(PDK) dhe kundërligjshëm dialogun me Serbinë ia dorëzoi Hashim Thaçit. Zaten ky ishte edhe kushti kryesor që Haradinaj të bëhet Kryeministër.

Por Hashim Thaçi dialogun me Serbin e nisi keqe,e vazhdoi keqe duke i leshu frenat Serbisë që te merr primatin ne dialog,sidomos Hashim Thaçi do te mbahet mend se ne dialog e futi përmes mafive serbo-ruse edhe ndarjen,coptimin apo korigjimin e teritorit,qe do te thotë prekjen e sovranitetit të Kosovës.Këtë e bëri jo pse iu dhëmbët Kosova por thjeshte për interesat e veta personale.Ia humbi imazhin Kosovës,njohjet ranë ne zero,kurse çnjohjet u rritën.

Por,knadidatja e LDK për Kryeministre të Kosovës Vjosa Osmani deklaroi haptas ,me shumë vendosmeri se dialogun me Serbin nese zgjedhte për kryeministre do ta udhëheq ajo.E qartë këtë ia lejon Ligji dhe Kushtetuta,e jo Presidenti i cili luajti dhe e keqpërdori këtë dialog në demë të Kosovës për shumë vite duke i sjellë mareveshje te demshme Kosovës.

Më këtë deklarate të Vjosa Osmani i trazoi demonet,hajnat,palqëkitesit,haraqëgjinjet të cilët po tmerrohën nga kjo deklaratë të cilët po e shohin fundin e tyre i cili do te përfundoi me 6 tetor.Demonet,haraëegjinjët,klani Pronto dhe krejte kupolën e krimit te organizuar e ka kapë tmerri,por si bishat e qartura,te plagueme po krrokasin se gjoja Vjosa Osmani nuk është e afëtë të udheheq dialogun më Serbin.

Por këta të gjorë qe po e kërkojnë shpetimin ne fijen e kashtes nuk e din se Vjosa Osmani është shumë më shume e pregatitur sheknctarisht,politikisht dhe patritiokisht se sa Hashim THaçi me kompani dhe së është e zonja te merr përgjegjesi edhe më te mëdhaj shteterore se sa dialogu.Nga ana tjetër Vjposa Osmani e ka trefish më te madhe autoritetin ndërkombëtarisht se sa Hashim Thgaçi e cila po përkrahet për çdo ditë,dhe se kjo kurr, me kurrfare çmimi nuk do te lejoj të luaj me fatin e kombit,nuk do te lejoj te preket sovraniteti i Kosovës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat