Skandali në arsim - Bota Sot
Skandali në arsim

Opinione

Skandali në arsim

Nga: Gani Qarri Më: 19 shtator 2019 Në ora: 17:08
Gani Qarri

Fatkeqësisht, tanimë po bëhet gjithnjë e më e habitshme dhe tërësisht e pashpjegueshme se si edhe 20 vite pas çlirimit dhe mbi 11-t, të pas-Pavarësisë, mund të botohen libra të tillë dhe Sistemi i Arsimit në Kosovë, të vazhdojë të mbetet ende në duart e serbofilëve dhe mafio-oligarkëve të shantazhuar vendor.

Madje, për aq më keq, librat më shantazues e skandaloz, nën udhëheqjen e Sistemit Arsimor të Kosovës, nga ish i deleguar "special" i Fatmir Limës, Shyqeri Bytyqi, jo vetëm që botohen lirshëm dhe pa asnjë analizë profesioniste, por po ato shkarravina, pa asnjë pengesë dhe kriter të bazuar edukastivo-arsimor edhe u imponohen për përdorim nxënësve në Kosovë!

Krejt kjo katrahur mbetet jo vetëm e pafalshme ligjërisht dhe moralisht,por edhe tërësisht e pa tolerueshme, që edhe dy dekada pas lufte dhe 20 vite pas dëbimit të Serbisë nga Kosova,askush të mos e bëjë verifikimin paraprak të përmbajtjes së librave shkollorë në vendin tonë, tash e dy dekada, të lirë e të pavarur.

Le të kujtojmë me këtë rast faktin se si në vitin 2015, vetëm pse në librat e lëndës së historisë serbe për klasën e gjashtë, thuhej e vërteta që; -Serbët e vodhën Kosovën nga Shqiptarët-,megjithatë në mënyrë që këtë të mos e mësnonin edhe nxënësit në Serbi, Serbia jo vetëm që i hoqi me nxitim dhe në mënyrë urgjente të gjitha ato libra historie nga qarkullimi,por edhe ndaloi përdorimin e tyre.

Për aq më tepër, edhe pse Serbia nuk ka asnjë të drejtë dhe arsye që ta mbulojë këtë të vërtetë të madhe, të ditur qysh moti nga e gjithë bota, siç po shihet dhe dëshmohet tanimë edhe publikisht, ajo nuk i paska hequr pa arsye të forta ato libra nga përdorimi.

Vet fakti se vetëm 2-3 vjet më vonë, sapo qeverisë së PAN-it, iu  bashkua edhe partija e Fatbardh- EURO MILIONËVE, pardon e Fatmir k`Limës, që ndërron gëzofin siç ndryshon moti, me forcat e veta të qelinkta dhe të deleguarit "special" të saj, ministrit Shyqeri Bytyqi në librat e gjeografisë në të cilën mësojnë nxënësit kosovare, Kosova në hartë nuk figuron më si shtet i pavarur, por si pjesë e Serbisë, shpjegon çdo gjë.

Madje kjo vet-goditje kaq e rëndë dhe pafundësisht skandaloze, ndodhë hiq më pak se 20 vite pas lufte, dy dekada nga çlirimi i Kosovës dhe mbi 11 vite të saj në pavarësi, nga "s`Ekspertët" e Nismës së Fatmir Limës.

"O tempora o mores"... po a ka gjë më të vështirë për popullin tonë, se sa arsimi i Kosovës, të bie në duar kaq të liga dhe në nivele kaq të ulta ,siç ka rënë nga këta njerëz,sot.

Madje po ky ministër, vetëm pak kohë pasi mori postin, bëri përjashtimin e Agjencisë së Kosovës për Akreditim, nga regjistri Evropian për Sigurimin e Cilësisë në Arsimin e Lartë (EQAR) përkundër kritikave të shumta se me vendimin e tij, po goditej rëndë gjithë Sistemi i Arsimit në Kosovë.

Problemi i vërtetë,nuk paska qenë as atëherë mungesa e cilësisë së Agjencisë në fjalë, siç arsyetohej "specialisti" i përzgjedhur dhe deleguar me pompozitet nga Fatmir Limaj, për "udhëheqjen" e arsimit,por marrëveshja për nënshtrimin e Sistemit të Arsimit të Kosovës, para kërkesave të Serbisë, që Kosova sërish të kthehej në hartë si pjesë e Serbisë, gjë të cilën, me gjasë, Agjensioni në fjalë, nuk do ta kishte lejuar, që z.Bytyqi ta realizonte me kaq sukses.

Ndaj ky akt i paprecedent, vërtetë nuk mund të jetë asgjë më pak se tradhti e hapur dhe kryeskandal i shekullit në Kosovë, pas të cilit lind pyetja e pa shmangshme dhe e domosdoshme se si ka mundësi që edhe dy dekada pas çlirimit, dhe dëbimit të Serbisë nga vendi ynë, Sistemi i Arsimit Shtetëror,ende të mbetet në duar të serbofilëve dhe mafio-oligarkëve të shitur vendor.

Kurse pas kësaj ngjarje kaq skandaloze,bëhet edhe më shumë e habitshme dhe shqetësuese deri në pafundësi,jo vetëm se si askush të mos e bëjë me kohë analizimin e përmbajtjes së librave shkollor, por edhe pse dhe për çfarë arsyesh, asnjë person përgjegjës deri më tani, ende nuk është ftuar të japë përgjegjësi, për lejimin e botimit pa asnjë verifikim të librave të tillë si dhe imponimin pa asnjë pengesë, të po këtyre librave kaq shantazues e skandaloz, nxënësve të pafajshëm kosovar. 

Madje duke pasur parasysh faktin se edhe vet kryeprokurori i shtetit,shërbehet me provim të "certifikuar" nga ministri serb i kohës së Millosheviqit dhe është katapultuar nga Klani PRONTO në këtë pozitë kaq të lartë shtetërore,ekziston frika e bazuar që ai, as vet dhe as prokurorët e tjerë, të mos guxojnë të reagojnë fare dhe miratojnë në heshtje edhe këtë skandal deri në fatkeqësi për të gjithë qytetarët e Kosovës.

Kjo dëshmon edhe një herë më tepër, se deri në ç`shkalle të ulët e degjeneruese ka degraduar ligji nga gjyqtarët dhe prokurorët, si dhe sistemi i arsimit ne Kosove, nga i deleguari "special" i Fatmir Limës, deri para pak kohësh anëtar i NISMA-s,e tani pjesë e PSD-s, së Shpend Ahmetit,Shyqeri Bytyqi duke e vene këtë dikaster nga më të rëndësishmit nacional e shtetëror, tërësisht ne duart e serbofilëve dhe mafio-oligarkeve të shantazhuar vendor.

E sikur të mos mjaftonin as të gjitha këto, Shyqyri Bytyqi dhe Fatmir Limaj, pa fije turpi tanimë kanë filluar të na flasin neve edhe per moralin dhe kapjen e shtetit, kur shihet dhe dëshmohet publikisht se që te dytë, pa asnjë dallim,kanë keqpërdorur pozitat dhe vazhdojnë ta zhvatin e degradojnë shtetin e mjerë e të pa aftë për tu mbrojtur nga keqbërësit, pa asnjë fije morali as ndjesie njerëzore, deri në përfundim të mandatit qeveritar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...