Të besojmë tek Vjosa Osmani, zonja Kryeministre - Bota Sot
Të besojmë tek Vjosa Osmani, zonja Kryeministre

Opinione

Të besojmë tek Vjosa Osmani, zonja Kryeministre

Flamur Beqiri Nga Flamur Beqiri Më 4 tetor 2019 Në ora: 17:35
Kandidatja e LDK-së për kryeministre Vjosa Osmani

6 Tetori, në vehte, përmbanë një histori të veqant të mobilizimit masiv të shqiptarëve të Kosovës. Thirrja për demonstrim për datën 6 Tetor të viti 1968, ndërsa protesta e parë u organizua në Prizren dhe u pasua nga protesta të tjera në shumicën e qyteteve të Kosovës, nuk ishte thirrje vetëm për Flamur, ishte rrjedhojë e kërkesës legjitime për ndryshime kushtetuese dhe avansimin të të drejtave të shqiptarëve në Jugosllavi! Pra ishte viti '68 kur për herë të parë u hodh ideja për Kosovën Republikë! Ishin vitet '81, '88, '89 ku u kërkua Republika, vitet '90, deklarata e 2 korrikut e 7 shtatori, kur u qitën themelet e Republikës, lëvizja nën udhëheqjen Ibrahim Rugovës dhe lufta për liri kulmoi me çlirimin e Kosovës në vitin 1999 dhe me 17 shkurt 2008 Kosova shpallet shtet i pavarur dhe sovran!

Pra ishin vitet kur besonim, vitet kur kishim shpresë në një të ardhme, një të ardhme të ndritur për ne e për fëmijët tanë!

E tash, Republika, themelet e së cilës u ndërtuan me shumë mund mbi sakrificën dhe gjakun e viktimave dhe të rënëve për liri, u ndërtuan mbi vrasjen dhe masakrimin e foshnjeve, të rinjëve e të rejave, grave e burrave, pleqëve e të sëmurëve, të gjithë shqiptarë të Kosovës, sot është në rrezik!

E ardhmja e fëmijëve tanë është komprometuar!

Është në rrezik nga ata të cilët, Likoshanin, Qirezin, Reqakun, Krushën e madhe e t'voglën, lzbicën, Rekën e keqe, Studimen, Prekazin e shumë masakra të tjera i përmendin vetëm në kohë zgjedhjesh. Po, u kanë ndërtuar lapidare por mē e keqja është se për ndërtimin e këtyre lapidarëve, kanë vjedhur! Sot kur kalojnë përbri tyre, nuk e ulin kokën, nuk kanë ndjenjë fajsie por zgërdhihen me fatin e tyre!

Sot, Republika e Kosovës është në rrezik edhe nga veteranët e rrejshëm, nga ata të cilët pa trohë ftyre kanë rrejtë për pjesmarrje në luftë e të cilët buxhetit të Kosovës i kushtojnë miliona euro!

Republika është në rrezik nga arsimtarët dhe profesorët me diploma fallc, nga mjekët biznismenë, nga prokurorët frikacakë e gjykatësit e shitur, nga policët e korruptuar, nga zaptitë e shtetit, nga krimi i organizuar me mbështetjen e pushtetit, nga prostitutat politike të cilat politikën e konsiderojnë art të vjedhjes e zhvatjes.

Pra, Republika rrezikohet nga një mendësi zhvatëse, mendësi e cila pretendon se Kosova është pronë të cilën mund ta hargjojnë, ditë për ditë, ngapak!

6 tetori i këtij viti duhet të barazvlerësohet me 6 tetorin e vitit '68, kur i madh e i vogël dolën rrugëve anë e mbanë Kosovës, të kërkojnë të drejtën për Flamur e Republikë! E këtë 6 tetor, që Kosovës t'i kthehet shpresa ata duhet të BESOJNË, duhet të BESOJNË se në këtë vend ka shpresë dhe të ardhme të ndritur e të mobilizohemi si ata të '68 e ta bëjmë ndryshimin.

Ne duhet të BESOJMË se LDK është e vetmja forcë politike e cila ka integritetin moral e kapacitetin politik ta bëjë ndryshimin në këtë vend, për të mirën e fëmijëve tanë. Për hirë të së kaluarës, ta ndertojmë të ardhmen e me votën tonë t'i nderojmë të gjithë ata të cilët u sakrifikuan për lirinë e Kosovës e me votën tonë për LDK të sigurojmë një jetë me dinjitet e një ardhme të ndritur.

Të BESOJMË tek Vjosa Osmani, zonja Kryeministre.

Të BESOJMË tek lista e LDK'së, tek kuadrot e LDK'së, tek ata të cilët do të na përfaqësojnë në të ardhmen.

Ta vazhdojmë traditën tonë, të refuzimit të së keqës e të angazhohemi politikisht, si me 6 tetorin e 68'ës, të dalim sa më masovisht, t'i BESOJMË LDK'së që së bashku këtij vendi t'ia kthejmë shpresën!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...