Me ty Edi Rama në Shengenin Ballkanik, edhe në shekullin XXII - Bota Sot
Me ty Edi Rama në Shengenin Ballkanik, edhe në shekullin XXII

Opinione

Me ty Edi Rama në Shengenin Ballkanik, edhe në shekullin XXII

Nga: Sali Leka Më: 21 nëntor 2019 Në ora: 08:41
Sali Leka

Me Ty Edi Rama janë dhe do të jenë të bashkuar në Shengenin Ballkanik, shtatë milion shqiptarë iliro-arbnorë që banojnë dhe jetojnë në Elbasan, Durrës, Krujë, Tiranë, Petrelë, Kurbin, Kavajë, Shijak, Mirditë, Mat, Lurë, Pukë, Lezhë, Shkodër, Koplik, Shëngjin, Dukagjin, Kelmend, Ulqin, Tivar, Tuz,Podgoricë, Plavë, Guci, Hot, Grudë, Shllak, Rugovë, Pejë, Mitrovicë, Kurshumli, Prishtinë, Prizren, Suharekë, Decan, Drenicë, Has, Tropojë, Krumë, Kukës, Lumë, Kacanik, Gjilan, Ferizaj, Preshevë, Medvegjë, Bujanovc, Kumanovë, Rekë, Dibër, Peshkopi, Gostivar, Kërcovë, Tetovë, Shkup, Strugë, Ohër, Manastir, Pogradec, Librazhd, Gramsh, Korcë, Devoll, Kolonjë, Berat, Dumre, Belsh, Lushnje, Fier, Vlorë, Tepelenë, Këlcyrë, Përmet, Gjirokastër, Skrapar, Polican, Pogon, Delvinë, Libohovë, Sarandë, Himarë, Ksamil, Konispol.

Me ty Edi Rama janë dhe do të jenë edhe në shekullin XXII dy milion arvanitas të lashtë pellazgo epiriotë në Greqinë Helenike.

Po, po janë dhe do të jenë edhe pesëqind mijë arbëreshë të Gjergj Kastriotit me banim në Kalabrinë Apenine në Italinë e Xhuzepe Garibaldit.

Me ty Edi Rama janë dhe do të jenë edhe 5 milion shqiptarë në Diasporën europiane dhe amerikane dhe në Argjentinën latine.

Me ty Edi Rama nuk janë gjashtë redaksi gazete, dhe gjashtë studio televizive në Tiranë, edhe katër në Prishtinë, dhe me dyqind gazetarë spekullantë gënjeshtarë mbushin cdo ditë faqet e gazetave me sajime, trillime dhe mashtrime të rëmdomëta dhe cirrkimicka të neveritura.

Emrat e tyre unë do ti shkruaj ditë tjetër. Por sot theksoj: Kundër teje Edi Rama dhe qeverisë socialiste shembullore moderniste janë në Tiranë dhe Prishtinë dyzet kryetarë partickash që nuk kanë anëtarë aq sa banorë ka lagjia ime ku unë banoj.

Une aty jetoj dhe do të jetoj i gëzuar me betim, vullnet e vitalitet.

Punoj dhe do të punoj i papërtuar me guxim e iradet.

Kontriboj për të mirën e kombit shqiptar me karakter e dinjitet.

Komb i shkëlqyer si ylber për të drejtën e vet.

Pasardhës i Shën Konstandinit me solemnitet.

Trashëgimtari Gjergj Kastriotit edhe mbas shekullit 40.

Me ty Edi Rama nuk janë edhe 13 analistë anarshistë sharlatanistë dhe kanë katër vjet që mbushin studio televizive me brockulla të jargosura.

Edhe emrat e këtyre dordolecëve dhe zgërdhecëve do ti shkruaj ditë tjetër por sot do të shkruaj emrin e njërit analist Fatos Lubonja, i biri i Todi Lubonjës.

Todi Lubonja shoku im i betuar i admiruar, ish i burgosur politik ashtu si unë na persekutuan egërsisht dhe tmerrësisht.

Edhe unë besnik i betuar , i admiruar isha dhe jam, por Fatos Lubonja nuk ka shkruar as dy fjali, as dy fraza për babain e tij të nderuar as për xhaxhain Llazi Lubonja, ish i burgosur politik antikomunist ashtu si unë vital viganik.

Fatos Lubonja nuk ka folur as pesë fjalë nëpër studio televizive as për 175 shkrimtarët dhe poetët liberalistë modernist të burgosur, të përsekutuar, të interrnuar nga mizorizmi komunist marksist, por ka mbushur katërqind faqe gazete me procka, sajime dhe trillime monstruoziste, dhe zuzariste të ndryshkura.

E kam obligim ta demaskoj fort por jo sot.

Kurse për Shengenin Ballkanik do të shkruaj përsëri me debat dhe bashkëbisedim me ata që janë mendimtarë vizionarë dhe guximtarë krenarë me iradin sublim.

Kurse me gënjeshtraët dhe shtrembalarët të bashkëbisedojë Fatos Lubonja.

Shkrimtar dhe poet lirik eposik teuratik ish I burgosur poltik nga ingranazhet makabre të diktaturës komuniste me censurën dhe katrahurën mizoriste antihumaniste, por as jam frikësuar dhe as I dëshpëruar dhe as kam për tu dëshpëruar.

Me shumë admirim për shtatë milion shqiptarë, mendimtarë vizionarë dhe guximtarë krenarë.

Për këta shtatë milion shqiptarë, për të mirën e tyre kam shkruar 85 libra por nuk i kanë botuar.

Del pyetja kush janë ata censuristë zuzaristë që nuk i  kanë botuar?

Përgjigjja: Do të shkruaj ditë tjetër për ata zuzaristë, censuristë, sharlatanistë, që nuk kanë botuar edhe librat e shkrimtarëve të tjerë liberalistë modernist. Ata ishin dhe janë edhe ata që nuk jetojnë antikomunistë dhe antimizoristë të betuar me kontribut të cmuar për të drejtën dhe të vërtetën.

Për kujtimin e atyre shkrimtarëve që nuk jetojnë do të shkruaj dhe do të tregoj fakte konkrete për krimet mizoriste të komunizmit që nuk I dinë as I kanë lezuar as I kanë jetuar parlamentarët e Europës perendimore dhe qëndrore që janë frikësuar dhe u dridhen leqet e këmbëve për të biseduar me shtatë milion shqiptarë në trojet e tyre në Ballkan dhe në Europë.

SHËNIM EKSKLUZIV

Unë me shokët dhe shoqet e mia as jemi penduar, as pendohemi që kemi lindur në Shqipërinë Ballkanike Europiane në kohën e rregjimit dhe persekutimit të egër mizorist komunist.

As jemi frikësuar as frikësohemi!

Sot jetojmë dhe gëzojmë në epokën e zhvillimit dhe të përparimit modernist.

Me betim dhe përkushtim as jemi dekurajuar, as dekurajohemi, që Europa kushte na kërkon, por as na ka ndihmuar, as po na ndihmon.

Populli shqiptarë socialistë dhe demokratë të betuar nacionalistë kushtet i kemi plotësuar me qeverinë socialiste shembullore dhe me kryeministrin Edi Rama reformatori i reformave të dobishme të domosdoshme madhështore.

Kemi besim se në vitin 2020 Parlamentarët europianë nuk do të frikësohen dhe do të ulen të negociojnë më Edi Ramën dhe stafin e tij politik të përkushtuar për të drejtën jetike sublime dhe të vërtetën teuratike.

Fjala e urtë e popullit shqiptar mendimtarë i lartësuar thotë: “ Ata që nuk ulen shtruar për të biseduar, debatuar, dialoguar janë të mangut, të frikësuar, të shtrembëruar, dhe e kanë grënzën në kësulë dhe u pickon lëkurën e kokës, duke i djegur dhe përcëlluar.

Kërkojnë zgjedhje të parkohshme por nuk mendojnë që zgjedhjet kanë shpenzime kolosale në dëm të popullit të shumë vuajtur që në kohën e komunizmit kanë ngrënë bukë e gjellë me tollon e racion.

Nëse juve Edi Rama do të bëni zgjedhje të parakohshme unë me shokët e mi ish të burgosur dhe të përsekutuar të vërtetë politik do tu demaskoj fort në publik.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat