Intervenimi ndërkombëtar ishte mbështetje e drejtë historike për popullin e Kosovës!

Opinione

Intervenimi ndërkombëtar ishte mbështetje e drejtë historike për popullin e Kosovës!

Nga: Prof.Asoc.Dr.Nijazi Halili Më: 23 shkurt 2020 Në ora: 21:45
Prof.Asoc.Dr.Nijazi Halili

Pashmangshëm vijnë si rezultat i përpjekjeve të shumta ndërkombëtare për mënjanimin e krizës dhe shpërthimin e luftës me përmasa botërore.

Pas rezolutave të shumta ndërkombëtare, duke filluar me rezolutën e parë të Kongresit Amerikan më 1986 për Kosovën , të refuzuar nga ana e Millosheciçit dhe pushtetit të tij.

Intervenimi Ndërkombëtar ishte mbështetje e drejtë historike për popullin e Kosovës dhe aleatët e natyrshëm me UÇK-në “për të asgjësuar një fuqi baroti në zemër të Evropës, e cila më parë kishte shpërthyer dy herë gjatë një shekulli, me pasoja katastrofale ”.

Kjo kohë ishte dëshmitare e parimeve demokratike dhe të drejtave të njeriut, parime këto të cilat tani e tutje duhet të njiheshin si parime ndërkombëtare dhe obligohen që të gjithë tu përmbahen atyre sepse vetëm ato do ta sigurojnë paqen në botë”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat