Ku është “gardiani”?, Medvegja shkoi, Prishtina të mbrojë shqiptarët e Luginës jo me fjalë, por me vepra - Bota Sot
Ku është “gardiani”?, Medvegja shkoi, Prishtina të mbrojë shqiptarët e Luginës jo me fjalë, por me vepra

Opinione

Ku është “gardiani”?, Medvegja shkoi, Prishtina të mbrojë shqiptarët e Luginës jo me fjalë, por me vepra

Nga: Nefail MALIQI Më: 25 shkurt 2020 Në ora: 10:19
Nefail MALIQI

“Prishtina dhe Tirana unike perballe krizes ne Luginen e Presheves. Zotohen ne avancimin e te drejtave te shqiptareve” ishte ky lajmi i dites ne mediat tona pas nje dkelata te perbahsket te dy ministarve shiptare te Kosoves Glauk Konjufca dhe atij te  Shqiperise Gent Cakaj, qe si duket Prishtina dhe Tirana do te kene nje qasje te re dhjne me serioze, perdallim nga vqrite  emeheshme,  ndaj shqiptareve te diskriminuar dhe te harruar ne Luginen e Presheves. Do shtuar se ne kete deklarate te pebashket Konjufca-Cakaj mungo kryefjala: 7000 shqiptare te eliminuar si qytar te Medvegjës, qe ndryshe ne fjalorin diplomatik njihet si spastrim etnik!

Keto dhjete vitet e fundit sikur Shqiperia ashtu edhe Kosova perveq fjaleve dhe premtimeve nuk kane bere asgje per shqiptaret entik ne Lugines se Preshevës nese kemi parasysh rolin dhe kontributin e qeverise se Beogradit per serbet e Kosovës. Themi keshtu sepse sikur Edi Rama po ashtu edhe Hashim Thaci premtuan e premtuan se do te zgjidhet ceshtja e diplomave, e flamurit, do te jepen fonde e libra, dol te inkuadrohet Preshva ne procesin e diaolhgut ene Burksel, do te bashkohet Presheva Kosves ne porillin evtiti 2019…u bene deklerata e rezoluta por situata ne Luginen e e Presheves fatkeqësisht mbetet e ngjajshme, bile edhe me e keqe.

Ne fakt jane bere disa lvizje fizike, vizita nga deputete, ministra e autoritete te larat nga Tiranes dhe Prishitnes, por as nga to asgje nuk ndryshoi,  qe duket se ishin vetem per flija apo per biznese, meqe situata ne keto vendbanime shqiptare mbetet e njete, madje edhe me e mjere, shqetuese edhe per faktorin nderkombëtare. Thene shkurt shqiptaret etnik ne Medvegje, Bujanocit dhe Presheve deri tash kane qene te injoruar nga Beogradi kurse te harruar nga Tirana e Prishtina ku Lugina e Preshves po mbahet ne status quo, as ne lufte as ne paqe. Kete me se miri e deshmon eksodi sitematike nga keto treva shqiptare.

Kosova deri tash kishte “gardian” te pushtetit te tyre, por jo edhe te shqiptareve jashte vendit. Kjo vlene edhe per Shqiperinë!

Megjthate, diteve te fundit ka levizje te reja nga Kosova dhe Shqiperia, me ardhjen e qeverise Kurti ne pushtet, cka ka nxitur edhe Tiranen zyrtare te bejne dicka me serioze per shqiptaret e Lugines se Presheves te cilet deri tani konsideroheshin si jetim, të lene pasdore.

Pas nje takimi i Ministrit te Jashtem te Kosoves Glauk Konjufca dhe atij te Shqiperise Gent Cakaj kane dalur me qendrime te perbashketa perballe krizes ne Luginen e Preshevës.

“Në cilësinë e drejtuesve të politikës së jashtme të Republikës së Kosovës dhe Shqipërisë nënvizojmë edhe njëherë rëndësinë e mbështetjes së koalicionit të partive politike shqiptare në Luginën e Preshevës.” thuhet ne deklaraten e perbashket te dy shefave te diplomacive shqiptare asaj te Prishines dhe Tiranës. 

Sipas Konjufca-Cakaj “Ky koalicion është thelbësor për ngritjen e frymës kombëtare dhe ruajtjen e të drejtave politike të shqiptarëve në Luginë. Ndaj, ne nuk do të kursejmë asnjë përpjekje për ta mbështetur projektin e Luginës së Bashkuar deri në fund!”.

Gjendja në të cilën ndodhen sot shqiptarët në Serbi, veçanërisht ata në Medvegjë, është nga më të rëndat dhe që rrezikon seriozisht ardhmërinë e tyre në trojet autoktone.

Ndërrimi i emërtimeve të rrugëve në territoret shqiptare po vijon me shpejtësi, si një mënyrë për të hequr çdo ditë e më shumë tulla nga identiteti ynë shqiptar. Do shtuar se ne kete deklarate te pebashket Konjufca-Cakaj mungo kryefjala: 7000 shqiptare te eliminuar si qytar te Medvegjës, qe ndryshe ne fjalorin diplomatik njihet si spastrim etnik!

Shqiptaret e Medvegjes jane te harruar dhe injoruar nga gjitha anet sikur te ihsin jetime.  Ne e kuptojmë Beogradin pse injoron Medevegjen, ama jane te pakuptueshme injoranca dhe harresa e Presheves dhe Bujanocit ndaj shqiptareve te Medvegjës. Beogradi dhe Prishtina injorojne Presheven ne procesin e dialogut ne Bruksel. Nuk mund te kete bashkim te Lugines me Kosoven, nese shiptaret e Lugines nuk jane te bashkuar dhe nese Serbia nuk eshte e gatshma te rrespektoj reciprocitetin! Sikur Prishtina edhe Tiarana duhet ta dijne se Kosova mbrohet ne Presheve, Lugina mbrohet ne Medvegje! Po e hengri ujku Medvegjen po ashtu neser do ta haje edhe Bujancen dhe Presheven.

Mbetemi me shprese qe keto premtime te reja te dy ministrave t’mos mbeten vetem fjalë, te mos jene te njejta sa per sy e faqe sikur ato te parat te qeverive te meherrshme te Kosoves kur per cdo kater vite, ne prag te fushatave e perdornin Luginen e Presheves si karte per fushata dhe interesa te tyre personale dhe karrieriste.. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat