“Lufta e tmerrshme shqiptaro - serbe po troket…?!” - Bota Sot
“Lufta e tmerrshme shqiptaro - serbe po troket…?!”

Opinione

“Lufta e tmerrshme shqiptaro - serbe po troket…?!”

Nga: ZEF PERGEGA Më: 25 shkurt 2020 Në ora: 12:57
Zef Pergega

…shёrbetorёt antikombёtar edhe nё Amerikё, nga gёrrhamat e fundit janё ngritur t’i bёjnё gjёmen shqiptarizmit. Peshkaqenёt e ndarjes janё egёrsuar…pritet terheqja e gishtit tё kёmbёzes!

Lufta e tmerrshme shqiptaro-serbe po troket. Serbet e kanё tё gatshёm trukun e fillimit tё kёsaj lufte. Janё armatosur deri nё dhёmbё nga ruset dhe pёr shqiptarёt i kanё patruar puset. Brenda nё to tё ua hedhin trupin e tё ua derdhin gjakun.

Nё fakt lufta ka filluar qё ditёn, kur mbaroi lufta. Filloi atё ditё tё rrejshme, kur tё gjithe thanё: “Bac u krye!”

Nё luftёn e parё shpirti i revoltёs sё shqiptarit, qё nga zingjirёt e nёnshtrimit ndezi flakёn e lirisё. Heronjte ranё…ranё tё vrarё nga armiku e nga tё vetet edhe mbas shpine. Ranё pёr lavdi e, politikanёt pa i hequr ende kapotat e llogorёve, ua pinё gjakun pёr lavdi…e zunё vend, pa vend nё kuvend…i quajtur i popullit! Kёshtu ndohi qё ditёn kur mbaroi lufta e filloi lufta. Nё luftёn e dytё do tё jetё mё e lehtё pёr sёrbet, pasi shpirti i revoltёs ёshtё i mbyt nё haremet tradhetare tё pusht-etit nё Kosove! “Bace ishte rrёnё nuk ёshtё kry!”

…tre vjet pas fitores?!”

Kur shqiptaret e Kosovёs u dehen nga fitoja e pavarёsisё dhe shkuan tё presin tortёn nё sheshin e Prishtinёs, atё ditё filloi lufta shqiptaro-serbe.

Thaçi nuk e mori thiken e ndarjes sё tortёs, por e ruajti, pёr mё vonё, pёr ndarjen e tokёs…se nё mendjen e mbrapshtё kishte ndarjen e Kosovёs!

Serbet filluan lobimin nё Amerikё. Nё fillim ngriten tё gjitha strukturat e mbetuara qё nё kohёn e Titos dhe i aktivizoi shёrbetorёt shqiptarё tё UDB-se, qё deri ateherё qёndronin nё heshtje, ose ishin dekoruar, ose kishin themeluar biznese me kollaren e patriotizmit. Mberritёn deri aty sa ta bindin politikёn Amerikane se arusha e egёr polare serbe, nuk ishte mё e egёr dhe lehtёsisht mund ti vareshin nё qafё mushkёritё e kosovarit, por njё problem i vogёl ekzistonte ende. Ata e pranonin Kosovёn si shtet i pavarur me gjithё veriun e Mitrovicen, Ujmanin…, por muslimanet e Kosovёs do tё ishin po aq tё egёr sa osmanёt nё hakmarrjen ndaj serbёve!. Kёtё e kuptoi apo nuk e kuptoi politika kosovare nuk e di, por e saktё ёshtё se heshti dhe nuk loboi mё. Iu kthye haremit tё vet dhe korrupsionit, si dikur osmanet. Ia kam bёrё njё pytje njё kongresmeni amerikan dhe ai ma ka pohuar kёtё nё vitin 2011 nё Detroit. Asnjё nga patriotёt shqiptar apo kosovar nuk mori pjesё nё debatin qё u zhvillua ne An Arber Detroit, pёr pavarёsinё e Kosovёs, me 2006, ku mori pjesё DioGuardi, pёrveç disa shёrbetorё greko-sllav, tё cilёt “rregulluan” biografinё!

…Ku shkuan 200 milion dollarё?!

Politika amerikane e demokrateve e la nё heshtje çёshtjen e Ballkanit dhe nё veçanti konfliktin shqiptaro-serb. Kjo karantinё ishte terreni mё i mirё pёr serbet pёr tё realizuar planet e luftёs sё dytё me shqiptarёt. Shuma prej 200 milion dollarёsh pёr reformat nё Shqiperi, njё pjesё mbёrritёn nё Amerikё, pёr tё financuar organizatat dhe celulat komuniste, qarqet dhe veglat antishqitare lobuese nё Amerikё, tё kordinnuar me neodiktaturen nё Shqipёri dhe nazizmin kriminal nё Serbi, duke e vёnё nё gjumё shpirtin dhe plagёt nё Kosovё. Ky ёshtё terreni dhe plani i luftёs, pёr ta fituar serbet dhe pёr ta humb kosovarёt. Mё anё tё kёtyre financimeve ato arritёn qё tё fashisin veprimtarinё patriotike tё 250 shoqatave nё Amerikё, duke vёnё nё krye njerёzit e tyre. U krijuan pra kёshtu organizatat e partisё komuniste nё Amerikё, si dikur nё kohёn e Titos dhe Enverit. Shёrbimet sekrete shqiptare dhe serbe u çelen dosjet nёn hundё eksponentёve, duke i detyruar tё punonin pёr ta. Zor se ndёr shqiptarёt e Amerikёs, fjala ёshtё pёr ata qё hiqen si krerё, tё gjesh njё syth shqiptarizmi se po kёta ngrihen e eleminojnё pa u çelur. Nuk ka me demostrata. E thonё tani qё e kanё mizёn nё kёsulё: “Thamё sё u krye!” Mediat, qё u themeluan nga bёrthama e antishqitarzmit e kanё gojёn mbyllur!

Malёsorёt nuk i bёjnё llogari bujarisё sё vet qё po shkon nё llumin e egёr tё antishqiptarizmit. Eshtё njё thirrje deri nё lutje pёr institucionet e kultit dhe kёshillat e tyre qё ta lёne mёnjёanё mёshirёn dhe tё mbёshtesin doktrinen republikane qё nё themel ka lirinё dhe Biblen.

…si ёshtё gjendja tani?!

Kosova nuk e ka me vete politikёn dhe vendimarrjen shqiptare. Rama para kriminelit tё Serbisё, nё Tiranё , nё bukёn e vet, shau dhe fyu vёllёzёrit e njё gjaku, tё njё gjuhe e tё njё flamuri, ata kosovar. Haradinaj, Kurtin dhe gjoja edhe Thaçin. Serbet kanё dy plane tё detajuara luftё me shqiptarёt. Plani i parё: kapitullimin ushtarak tё Kosovёs me njё ofensivё Hitlerjane, tё paparё nё histori. Plani i dytё, lufta pa gjak, prej gjakut tё prishur nё dejet e Kosovёs, por me vlera tё medha teritoriale e finaciare tё tokёs shqiptare. Shkembimit e teritoreve shqipatre me shqiptare, marrjen e Veriut dhe pasurive nёntokёsore dhe ujore, duke e lёnё Kosovёn njё oaz shkretirё, siç e lanё Shqipёrinё Fuqitё e Medha… dhe me nё fund pranimin prej serbeve tё bashkimit tё Kosovёs me Shqipёrinё. Bimbashet e kёtij plani, Rama e Thaçi tё shpalleshin heronjё mё tё mёdhёnj se Gjergj Kastrioti dhe tё bekuar nga Kisha serbe. Qeveria serbe porositi vende tё lira qё nё krahun e majtё tё varrit tё Esat Pashёs, ta kёtё Rama dhe nё tё djathtё tё tij, Thaçi, qё serbet tё bёjnё me kurora tregishtin serb pёr tregishtin shqiptar.

A keni parё ndonjё nga kёta mediatiket e Amerikёs tё bёjnё analiza dhe promemorje nё mbёshtetje tё Kosovёs pёr 12-vjet?! Tani kёta janё zgjuar e po duken sё janё nё krahun republikan, ndёrkohё qё kanё punuar kundra tyre qё nga vitin 1991 apo mё fort nga viti 2008 e kёndej. Janё rreshtur nё grupin e fushatёs se republikanёve, i sigurtё qё sa ti shohin shqiptaret, do tё rrejdhin votat!

…lufta ёshtё nё derё. Kush e paralajmeroi?!

Haradinaj i bёri njё shёrbim tё madh lirisё. E nxori nga katakombet e sigurimit tё shtetit dhe atij jugosllav, tё kordinuar, planin e ndarjes dhe planin e luftёs. E nёse duan tё vazhdojnё, ai tha: “Gati, le tё ia nisin. Ne veshim pёrsёri uniformen…”

Serbet u trembёn, por nuk u tёrhoqen. Kёrkuan lidhjen me Shqipёrinё dhe osmanёt e pushtetit, duke menjanuar Kosovёn. Haradinaj e dogji kёtё plan qё nё Parlamentin Europian dhe ia hoqi Thaçit, angazhimin pёr tё negociuar me Serbinё, deri atёherё pa transparencё. Rrezikoi pushtetin, po mbrojti teritorin, identitetin, lirinё e shtrenjtё.

Edhe me anё tё Thaçit serbet vazhdojnё lobimin. Nё kurthin e antishqiptarizmit ranё biznesmenё shqiptarё e mbeturina tё sllavizmit, tё cilёt bёjnё darka ndarje, nё New_York, bashkё me ndonjё figurё tё dёgjuar amerikane, qё nё kohёn, kur UCK-ja do tё dilte nё skenё. Thaçit iu ngjall morri, edhe pse Albini tha: “s’ka harta s’ka president!”. Parulla “Lereni shqiptaret dhe serbet ti zgjodhin punёt e vetё” po perdoret sidomos nё New-York si qershia mbi tortё. Kjo tortё qё ёshtё gatuar me brumin e pansllavizmit.

Si po vazhdon plani i luftёs?!

Hapesira e tulatur e mosmarrёveshjeve tё VV dhe LDK-se pas zgjedhjeve krijoi terrenin e duhur, pёr sjelljen nё skenё tё rigonicionit tё hartes sё ndarjes tё Kosovёs. Yjet qё ia hoqi Haradinaj i mori nga balta, ku kishin rёnё, i lau e i vuri pёrsёri dhe u nis me ta drejt Amerikёs pёr lobim tё idesё sё vet. Me kёtё triumf shkoi edhe nё Berlin pa konsultё me qeverinё Kurti. Qeverisje paralele. Grener duhej te ishte me i kujdeshshёm dhe tё mos imitonte Bollton. Nёse fitili i ndarjes ndizet, dinamti do tё shpёrthejё njё luftё civile nё Kosovё. Shpёrthimin e saj e ka nё planin e luftes, Serbisё. Ditё tё zeza pёr Kosovёn, duken nё driten e verdhё tё yjeve tё Presidentit Thaçi, i zgjedhur si dikur kryeplqtё e fshatit, sipas kanunit.

Thaçi nё New-York, ka krijuar njё klan tё zjarrtё, qё po finacon projektin e ndarjёs sё Kosovёs. Kёtё ai mjeshtёrisht po e perdor pёr ti treguar amerikanёve se shqiptarёt e diasporёs e mbёshtesin kёtё projekt. Menjёherё Albini mёqe nuk e bёri Hradinjaj duhet tё shpallё non grada ambasadoren Çitaku, dhe ta kthejё nё Kosovё, njё minut e mё parё sa nuk ёshtё vonё. Kjo ёshtё lufta sot mes serbёve dhe shqiptarёve, e prirur prej tradhёtarёve, ta fitojnё tё parёt. Ka edhe njё variant tё konspiracionit qё Kosva tё ndahet pa zhurmё dhe lufta mes shqiptarёve tё nisё mbas 10-15 vitёsh, gjё e cila ёshtё e pashmangshme…

…varka e Albinit, shpresa e fundit!

…Varka e Albinit sapo doli nё breg, Jo nёpёr valёt e buta, por mes fortunёs mbi kurrizin e peshkaqenёve shqiptar tё kafshimit tё tokave shqiptare. I lodhur dhe i raskapitur nga perplasjet, por pa lёshuar nga dora flamurin e optimizmit dhe tё energjive tё reja per ndryshim.

Njё falenderim pёr Haredinaj nga ana e Kurtit do tё ishte: “Mirёnjohje qё yllit tё ndarjes ia hodhe yjet e padritё nё lloç!” Kafshimin e Kosovёs e hoqi nga dhёmbёt e shqyerjes sё kёtyre hijenave e, ky ishte njё tapet i shtruar pёr qeverinё e tij. Haradinaj e ngjalli zanin e Kosovёs, qe ia kishin vrarё si coftinё. E kush ngjall zanin ka ngjall heronjtё dhe lirinё. Haradinaj e vuri nёn kёmbё tradhёtinё. E kjo nuk ёshtё pak pёr ajrin e mushkёrive tё qeverisё Kurti. As mё pak dhe as mё shumё ai duhet tё thotё: “Faliminderit pёr kёtё shёrbim qё i bёrё popullit tёnd, pёr sakrificen dhe udhёn qё na çele!” Asnjё nuk ёshtё perfekt pёrveç Zotit.

A ёshtё varka e Albinit nё njё bazen tё tharё nga Thaçi?! Sigurisht se po! Nё mёnyrё emergjente Albini duhet tё dalё nga kulla e vet dhe pikё sёpari tё kordinojё veprimet me Haradinaj dhe me diasporen shqiptare, nё Zvicerr, Gjermani dhe Amerikё, pёr ta ngritur popullin nё demostrata, kundra ndarjes, siç ka bёrё kjo diasporё pёr pavarsinё e saj!

Po me tej?!

Presidenti Tramp do tё garojё edhe pёr njё mandat tё dytё. Familja ka votuar per Tramp e kemi votuar pёr kongresmenet dhe senatoret republikan nё zgjedhejt e fundit me familje e miq si dhe kam folur pro tij ditёn e parё tё votimeve, nё televizionin kombёtar shqiptar dhe tё gjithё ishin pergatitur pёr fitoren e partisё demokratike nё Amerikё. Kaq thellё kishte hyre kjo nё palcen e tyre, kundra repulikanёve. Inspiruar edhe nga kryeministri Rama. I gjithё antishqiptarizmi ёshtё qё çёshtja Kosovё - Serbi tё mbyllet para shtatorit. Kjo ёshtё ngutje dhe terren pёr ushtrinё serbe. Njё fitore pa gjak e Serbisё, por duke ia shkul zemrёn Kosovёs. Nё Detroit ёshtё njё grup qё mendohet se do tё perfaqёsojё komunitetin, pa transparencё, por me ndonjё dosje e pseudonim.

Vigjilent repubikane se edhe mes tyre ka hyre krimbi Rama-Thaçi!

U duk qartё nё njё takim. Nё tё ardhmen do tё kёtё tё tjera! Njerёzit po thonё se ata nuk plotёsojnё mendimin repubikan tё komunitetit!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat