Kënd e përfaqëson Thaçi, veten apo politikën zyrtare të Kosovës? - Bota Sot
Kënd e përfaqëson Thaçi, veten apo politikën zyrtare të Kosovës?

Opinione

Kënd e përfaqëson Thaçi, veten apo politikën zyrtare të Kosovës?

Nga: Agim Vuniqi Më: 27 shkurt 2020 Në ora: 08:30
Agim Vuniqi

Cili eshte interesi i Kosoves i vizitave te shpeshta te Thacit në Washington DC, a eshte kultivimi i raporteve individuele te Thacit me Washingtonin, duke perdorur te gjitha resurset buxhetore te Kosoves, apo neperkembja nga largesia e parlamentit te Kosoves dhe qeverise se zgjedhur me votat e popullit, duke mos realizuar se paku nje konference me mediat amerikane per rezultatet e bisedimeve. Nga ajo qe pame ishte vetem nje sperkatje kamere me sekretarin e shtetit Pampeo pa fjale, sic po ndodhe në shumicen e rasteve.

Ndryshe nga Thaci, i cili me teper eshte i interesuar te dergoi mesazhe disiplinimi institucioneve demokratike te Kosoves te nje retorike pergjithesuese, u prononcua zedhenesi i sekretarit te shtetit, z. Morgan Ortagus.

Takimi i Sekretarit Pompeo me Presidentin e Kosovës Thaçi

ZYRA E ZEDHENESIT Morgan Ortagus

Sekretari i Shtetit Michael R. Pompeo u takua sot me Presidentin e Kosovës Hashim Thaçi në Uashington. Sekretari Pompeo riafirmoi partneritetin e fortë midis Shteteve të Bashkuara dhe Kosovës, të rrënjosura në përkushtimin e vazhdueshëm ndaj vlerave të përbashkëta dhe mbështetjen tonë për një Kosovë sovrane, të pavarur. Sekretari inkurajoi Kosovën që të ndërtojë në momentin e letrave të fundit të synimit për të vendosur lidhje ajrore, hekurudhore dhe autostradë midis Prishtinës dhe Beogradit. Sekretari gjithashtu vuri në dukje se pret që Kosova të heqë tarifat për importet serbe për të maksimizuar plotësisht përfitimet ekonomike dhe tregtare për njerëzit në të dy vendet, një hap thelbësor për ringjalljen e negociatave për një normalizim gjithëpërfshirës të marrëdhënieve.

Sekretari uroi Kosovën për zgjedhjet e suksesshme demokratike dhe formimin e qeverisë, duke forcuar rëndësinë e sundimit të ligjit dhe rritjen ekonomike për të siguruar prosperitetin e ardhshëm të Kosovës. Sekretari përsëriti mbështetjen e vazhdueshme amerikane për Dhomat e Specializuara të Kosovës, e cila bën punë thelbësore për sigurimin e drejtësisë për viktimat dhe forcimin e sundimit të ligjit në Kosovë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat