Bota po qesh me ne! - Bota Sot
Bota po qesh me ne!

Opinione

Bota po qesh me ne!

Nga: Nefail MALIQI Më: 26 mars 2020 Në ora: 12:08
Nefail MALIQI

Deputetët e legjislaturës së shtatë të Kuvendit të Kosovës u mblodhën dje për të votuar mocionin e ngritur nga Lidhja Demokratike e Kosovës për rrëzimin e Qeverisë së Kosovës, e përbërë nga koalicioni VV-LDK dhe pakicat.

Nga kjo seancë e zhvilluar dje u rrëzua Qeveria e Kosovës e udhëhequr nga Albin Kurti, e cila pati hiç më shumë se 50 ditë punë.

Edhe Qeveria Kurti pati fatin e asaj te Ismajl Qemajlit, te jete jeteshkurter, sepse edhe ate bote kishte komunist dhe armiqe te vendit, trojeve tona! « Le Journal » ka botuar, të premten e 24 janarit 1914, në faqen n°4, një shkrim mbi renien e Ismail bej Qemalit nga qeveria shqiptare e cila nuk zgjati gjate. Ai qëndroi në krye të qeverisë vetem 12 muaj e 56 ditë (28 Nëntor e vitit 1912-në 22 janar 1914).

Në fakt ishin 85 deputetë që votuan dje, në mocioni e ngritur nga LDK. Nga këto vota, vetëm tri ishin kundër këtij mocioni, ajo e Vjosa Osmanit, Haxhi Avdylit dhe Ardian Shalës dhe Fikrim Damka i cili vendosi të abstenojë.

Ra perkohesisht deri ne zgjedhjet e reja, qeveria e shqiptareve te Kosoves te prire nga lideri Albin Kurti, pushtohen rrjetet sociale me keto fjale, ku flite s ene zgjehdjet er ardhshme VV ne blale me ASlbin mKuritn dhe Vjosa Osmani do te fitojne zgjkdhjet me 82 %

Kur u përfundua seanca u tha se votuan 82 deputetë  në mocioin e ngritur për rrëzimin e Qeverisë, por kjo gjë doli të mos jetë e saktë.

Vendim i turpshëm i pralementit te Kosovës nje karrige apo për të shpëtuar pleshtat e politikës i digjet popullit "jorgani" ?!

Parlamenti i Kosoves me 25 mars 2020 hajgare me popullin shqiptare ne gjendje lufte kesaj radhe kunder koronavirusit, i cili parlament ishte i vetmi ne bote qe «punoi» non stop?!

Kët e po e thone edhe diplomate te ndrfyshem evropian dhe nga mbare bota te zhgenjyer me vendimim e mbremshem te paralmenaterve kosovar, thujjase spate dite kur te votojne te ashtuqujatuirn mocjon (te rpjkektuar nga Vuci-Mustafa) ?!

 Në mes të krizës së koronavirusit Kosova ata provojne situaten due shtyer Kosove ne krize te re, në kaos dhe corrsokak. Aktin e mbremshem te gjithe po e cilesojne te tripsahem dhe lojë perfide të Thaçit me "mercenerin" e PDK-së dhe komunistin jugosllav Isa Mustafca është e pafalshme

Kush jane keta njerez me dy palë maska?

Kur virusi po bashkon tere boten shqiptaret cope cope, po i bashkon hajnia dhe karriga, po flasin bota.

Pas 20 apo 30 vitesh kur keta parlamentare nuk do te jene gjalle, bijte e bijat e tyre do te thone kush jane more keta te cmendur, ishalla s’jane deputete me maska, cka ishin duke bere ne kohen kur e tere Kosova, shqiptaret dhe bota ishin te izoluar, te mbyllur ne shtepi.. te kercnuar per vdekje nga mortaja e shekullit me emrin koronavirus?!

Ish-eurodeputetja gjermane Doris Pack, e ka cilësuar të pafalshme veprimin e Lidhjes Demokratike të Kosovës. "Unë pres që LDK-ja të kujdeset për Kosovën. Rugova do të vepronte ndryshe”, ështe shprehur Pack.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat