Planpropozim për zgjidhje të nynit të gordonit Ballkanik - Bota Sot
Planpropozim për zgjidhje të nynit të gordonit Ballkanik

Opinione

Planpropozim për zgjidhje të nynit të gordonit Ballkanik

Nga: Sabahate Byci Më: 22 maj 2020 Në ora: 10:21
Sabahate Byci

Pyetjet e meposhtëshenuar i pata planifikuar për emisionin RUBIKON, Mirëpo anipse sonte me 20.05.2020 ora e prezantimit në TV ishte 20:45h i njejti ishte inqizuar paradite, kshtu BP e TV Klan sonte personalisht me Telefon me informoi.

I pata vetem dy propozime, pse jo tani të them i kam dy pyetje per neser ose masneser etç .....- për Presidentin e Rrepublikës së mëvetësuar të Kosovës z. Hashim Thaqin edhe ate nën; 

1.) A i pëlqeu dhe si iu duk Kënga folklorike e rrapsodit ( këngtarë shum i mirë) me qifteli, dhe me ktë rast po dua ta dij se qfar ishte dhe është mendimi i prrsidentit z. HaTha kur dhe nëse e ka ndegjuar atë Këngë, dhe se qfar ka të thot në konstellacion me tekstin e këngës dhe 

2.) Çka u bë me krasitjen e pipthave- kokave, në pemët e tij në bashqe? 

Ma merr mendja se bashqja ishte e tij me siguri?! 

A i kan qitë pipthat e ri sytë për ktë pranverë të bukur por të rraskapitur Nga PANDEMIA COVID-19 dhe nga infektimet e llojeve me të brishta që po synojin ta bejnë Kosovën tonë DARDANINË copë e grimë?!!! 

Me Respekt; 

Sabahate Byci Shkrimtare, Piktore e pavarur, Publiciste e Analiste e lirë.

P.S.

O VLLEZËR E MOTRRA TË MIJAT;

KËNGTARË, DEMOKRAT, SOCALIST, 

ISH USHTARË TË UÇK -ës SONË TË SHENJËT, AKADEMIK, MJEK, VIROLLOGE, MOTRRA E VLLEZËR INFERMIER/E, GJENERATA TË REJA POLITIKE, STUDENT/E GJENERATA ME PLOT POLITIKAN TË TË GJITHA DREJTIMEVE SIPAS SIMPATIVE TË TYRE PËR PARTITË QË I PERFAQSOJIN DHE TË GJITH JUVE QË  NUK JU PËRMENDA - 

J   U        L    U    T    E    M     

BASHKOHUNI TA SHPËTOJMË KOSOVËN DHE GJITHË SHQIPTARINË NË BALLKAN DHE MOS TË MIRREMI ME DOKRRAT SHTIRËSE E SHPIFËSE TË ASKUJT SEPSE NDARJA APO JO NDARJA E TERITOREVE TONA - PO SHKON NË TË KEQEN HISTORIKE TERRITORIALE TË KOMBIT TONË DHE SE KSHTU ASHTU ASKUSH NUK PO HUMBË ME OSE PA MDARJE MË SHUM SE KOMBI I JONË SHQIPTARË. 

Ja se pse së pari; 

1.) Me kufijt e tanishëm sipas flamurit MAVI-SARI - jasht po na mbesin territoret e Malit të zi, të Maqedonisë së veriut thellë në jug, afër veriut të Maqedonisë së Greqisë, edhe po na mbesin jasht serbis, 

Së dyti; 

2.) Me ndonjë metodë ndarëse tjeter asgje s’do të arrijmë përveq se do të  bëjmë harakiri në KOMBIN TONË duke HEQUR DORË NJË HER E PËRGJITHMONË NGA TROYET TONA PER RRETH - 

PËRVEQ NËNËS SONË SHQIPËRISË.

NDARJA ME E MIRË E TERRITOREVE NË BALLKAN ËSHTË BASHKIMI I TË GJITHA TROYEVE SHQIPTARE PËR RRETH KOSOVËS DHE SHQIPËRISË 

DHE INTEGRIMI I TYRE BASHK NË BASHKIMIN EUROPIAN.

KY ËSHTË SOLUCIONI I VETEM PËR ZGJIDHJEN NJËHER E PËRGJITHMONË TË KONFLIKTIT DHE KRIZES NË BALLKAN.

EDHE ATE NË ASI FORME QË ME SHQIPËRINË DHE KOSOVËN TË GJITHA TERRITORET SHQIPFOLËSE PERRRETH TË INKUADROHEN NË BASHKIMIN EUROPIAN DHE EURO-ATLANTIK SI BASHKËSI KOMBTARE GJITHSHQIPTARE.

Ktë propozim timin të Zgjedhjes së problemit të KOMBIT SHQIPTARË NË BALLKAN ME GARANTI TË PAQES E QETESISË SHUMSHEKULLORE NË EUROPË DHE NË BOTË E DEFINOVA 

    „ PLANI SAKORKATROY“ 

PRA EDHE NJË HER PO IU LUTEM 

         Z  G  J  O  H  U  N  I  

NGA GJUMI I GJATË ME SHUM SE 120 VJEÇARË E MOS LUANI MË POKER ME TROYET TONA ILIROSHQIPTARE. KUR PO VIE NË PYETJE NJË ZGJIDHJE ATA PO MBESIN NË PAT POZICION.

A PO E SHIHNI LOJEN E BE-jan

EDHE ATE TË USA-es 

ATA VËRTETË NA KAN NDIHMUAR DHE PO NA NDIHMOJNË DHE SHUUUUUM FALEMNDERIT PËR NDIHMËN QË NA BËNË E PO NA BEJNË - POR TANI PAS SHUM KOHËRAVE MË VONË DUKE MOS 

(DASHUR NDOSHTA) E DUKE MOS E NJOHUR MIRË HISTORINË TONË TË VJETER ILIRE- EIROPA DHE USA KAN HY NË NJË FAZË TË NJË PROCESI DHE NUK JAN DUKE DITUR SI TË DALIN PREJ TIJ APO SI TË GJEJNË ZGJEDHJE PËR KTË PROCES SI 

„NYNI I GORDONIT“ NË BALLKAN. 

DHE KAN MBETUR SIQ THOT NJË FJALË E URTË E JONA POPULLORE;

-„SHKOJ DHIJA MI NXJERRË BURJENAT (BRINAT) - I LA EDHE VESHËT“ 

Pra edhe të gjithë politikanët  në t’gjith rruzullin tokësorë nuk jan duke dijtur se si t‘ia dalin në kry kesajë pune me KOSOVËN. 

Edhe ata kan mbetur në një Status Quo dhe në një PAT POSITION IN JEDER SICHT. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat