O shqiptarë ju pafshim gjithmonë kështu bashkë për Bajram e për Pashk! - Bota Sot
O shqiptarë ju pafshim gjithmonë kështu bashkë për Bajram e për Pashk!

Opinione

O shqiptarë ju pafshim gjithmonë kështu bashkë për Bajram e për Pashk!

Nga: Nefail Maliqi Më: 24 maj 2020 Në ora: 22:14
Nefail Maliqi

Bajrami dhe Krishtlindjet po na deshmojne se shqiptartet nuk jane prish bash krejt, ani pse jane prishur politikajt! O sa mire me qene shqiptar, edhe ma mire kur jem bashk muslimanë e katolikë festojme gjithmone bashk!..

Pa iman ska vatan as komb shqiptar! Feja e shqiptarit eshte kisha dhe xhamija. Sikur t’mos ishte keshtu sigurisht komunistet, diktatoret sikur Enveri apo Millosheviqi nuk do te kishin prishur kishat dhe xhamiat tona! E them kete me plote bindje.

Sot ne Kosove sikur edhe ne Shqiperi, eshte nje fenomen nder shqiptaret, ku ata po i perqahen me shume nga politikanet se sa nga feja, bike kjo perkundrazi po perpiqet t'i bashkoj ku shpesh jane leshuar nga perfaqesuesit e Kishave dhe Xhamive apele paqeje, tolerance dhe afrie! Kete tolerance, rrespekt mes relegjioneve, popujve pamvareisht ngjyra e tyre apo nga bindejt e tyre politike dhe fetare  e garanton edhe Karta e OKB-së kapitullin mbi te Drejtat e Njeriut dhe lirite e shprehjes.

Derisa te ket shqiptare tolerant e antiracist mire i kemi punet. A ka ma mire kur njeriu lexon letar te shqiptareve katolike dukew uruar vellezerve shqiptare musliman per Ramazan e Bajram, apo te knderten kur shpatret musliman urojne vellezerit kaotlik Pashket. Do thoshim o shqiptar ju pashim gjithmon keshtu bashk per Bajram e Pashk!

Nuk eshte fat, por me shume se fat, eshte privilegj te jetosh e punosh ketu ne Gjeneve,ne Zvicer..vend ky shembull i tolerances dhe demokracise 100%.  Prandaj Gjeneva , Zvicra te merret shembull e tolerance dhe demokracise nga vednet ne ballkan, simdos nga ato komuniste dhe diktatoriale.
Po ju them nje te gje te vertete qe me ka fascionuar, ju merrne si te duani: Dje dhe sot kam marrur urime per Bajram me shume nga vellezerit tane katolike se muslimane?! Dmth bota eshte ne rruge te mbare, ne duar te sigurta! Nga 592 urime 301 jane katolik (shqiptare, zvicerane, gjermane, italiane, amerikane, franceze, turq, britanik dhe nja 5-6 sllovene, kineze dhe nje ukrainase)

Me ket lloj sondazhi, s’jam kah marr vesh, mu jane kah me rrespektojne apo islamin, me duket te dyte nga pak. Botes i nevoiten keshtu njerez te shkolluar, tolerant jo raciste. Prandaj sa per disa moti ish bere kjameti, po shyqyr ka ende njerez te menqur e po na mban toka!

A ka me mire de kur shef shqiptare muslimane duke uruar krishtlindjet vellezerve tane katolik? Sigurisht jo! Apo shqiptaret muslimanë kur urujne vellezerit shqiptare krisitane per fetasta e tyre!

Une dje dhe sot kam marrur rreth 600  urime nga kolege, shok e miqe nga radhe e vellezerve katolik por edhe nga ana e komuniteve te ndyrshme nga mbare bota.  Njekohesisht, siq nuk me harrojne ata mua,  as une nuk i harroje, per cdo feste te tyre t'i uroj nga zemra njeri tjetrin!

Edhe dicka...
I kam disa kolege ne fb qe i mbaj saper numer (hahaa) qe nuk jane katolike, por me emra «musliman» (qe ndoshta as vet se din cka jane) te cilet ne perendim kan nderru emrat qe si duket per letra.Thashe se nuk jane katolike, meqe katoliket ne keso gjera jane me te matur se këta vllaznia «muslimane» tane. Keta kolege, analiste me disa shkrime provoktuese dche nixtese, plote lemente raciste si Milloshevici dikur behen "gardian" te kristinazmit ne Kosove ne emer te luftes kunder muslimaneve. Po shyqyr keta janet e paket dhe po deshtojne si diktatori serb Miloshevic me propaganden e tyre.

Keta kolege «musliman» qe nuk merren kurre me kishen e Arkanit dhe Miloshevicin n’zemer te Kosoves, n’midis Prishtines, merren me xhamite?!  Dhe keta "burra" qe nuk shkojne kurre as ne Kishe e as ne Xhami,  shiten me katolik se papa dhe nuk ndalen se fyeri, duke shkruar kunder islamit te cilet permes racizmit te tyre mbjellin urrejtje nder shqiptaret qe duket te jene te paguar nga agjenturat e huaja te dyshimta antikombetare!

Une mendoj, eshte ky mendim i imi personal, shqiptaret sa me shume te lexojne Kuranin dhe Biblen aq me afer do te jene me njeri-tjetri dhe rrespekti do te ishte edhe me i madh mes nesh! Pra, pa iman ska vatan as komb shqiptar! Feja e shqiptarit eshte kisha dhe xhamija. Sikur t’mos ishte keshtu sigurisht komunistet, diktatoret sikur Enveri apo Millosheviqi nuk do te kishin prishur kishat dhe xhamiat tona!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat