Nuk kalon Serbia, nuk kalon "PAN-Hoti" Qeveria - Bota Sot
Nuk kalon Serbia, nuk kalon "PAN-Hoti" Qeveria

Opinione

Nuk kalon Serbia, nuk kalon "PAN-Hoti" Qeveria

Nga: Nefail MALIQI Më: 31 maj 2020 Në ora: 16:00
Nefail MALIQI

Qeveria "PAN-Hoti" do te deshtoj jo vetem pse LDK e Mustafes eshte lojal ndaj marrëveshjes se dyshimit Vucic-Thaci e cila parashef shkëmbimin e territoreve, kupto ndarjen e Kosoves dhe Lugines se Presheves, por edhe pse Hashim Thacit i shkon fjala sot me shume ne LDK-së se sa lideres, pasardhese se LDK-se Rugovës dr.Vjosa Osmani e cila eshte veq nenkryetare e LDK-së, por edhe kryetare e Kuvendit te Kosovës!

Vendimi i Kushetueses pro Tahcit-Musatfes dhe Horit duket se edhe me shume ka dnmerlikuar situaten jo vetem ne mesin e anetareve te LDK-së se Isa Mustafes por edhemes anetareve te PAN-it.

Themi keshu, sepes Isa Mustafa i len fajin Kushtetueses per mos themelimin e qeverise se vjeter «Hoti», qe ne fakt si ka numrat dhe nuk do t’i ket! Kjo LDK-ja e Ises ne udhekryq, ka mbeten n'sokak dhe spo din kah me ja mbajt..

Isa Mustafa po mashtron jo vetem partine e tij por edhe kushtetuten duke thene se «nuk i qet emrat e ministrave, pa dal vendimi komplet i gjykates»

Ne fakt sipas burimeve tona te sakta brenda LDK-se kushtetuesja eshte e gatshme te del me verdiktin final dhe ju eshte drejtuar Mustafes qiti ministrat, e pastaj ne e qesim vendimin komplet, sepse gjykata e nje shteti nuk don te deshtoje nese deshton qeveria Thaci-Mustafa-Hoti.

Ashtu keshtu u kompremetu me perkrahjen e dekretit te presidentit. Dy here se ka ndermend me u ngul, meqe ka zera e nje petecioni brenda LDK per shkarkimin e Isa Mustafes nga partia qe e shkaterroi LDK e Rugoves, tash don ta shkaterroj edhe Kosoven me fut ne vllavrasje..

Veq kesaj, ping-pongut mes LDK dhe kushtetueses Isa Mustafa ka nje kaos te madhe ne ket parti, nje lufte e madhe per ministra e zv.ministra e zv.kryeministra. Ketu vetem Goran Rakici deri tash e ka siguruar postin e zv. Kryeministrit

Se i ka hyre uji LDK-së Isa Mustafa edeh ate nga brendia deshmon edhbe deputeti i tij i cili ijrtooi je raport amerikan (USAID)  ku statistikat e UNDP-së e nxjerron Albin Kuritn dhe Vjosa Osmanin si më të pëlqyerën nga qytetarët e vendit kurse Isa Mustafen as jaranit e tij te PAN-it Kadri, Ramush e Fatmir as qe  ishin ne liste?!..

Deputett i njohur me peshe i LDK-së z.Haxhi Avdyli ju eshte drejtuar shefit te tij se "kur numrat flasin, fjalët janë të tepërta..."

Sidoqofte, tju them te drejten mos pritni qeveri nga Isa Mustafa se i mungojne se paku edhe 20 deputete per ta themeluar (votuar) qeverine e vjeter, rikthimin e PAN-it te kriminalizuar.

Nuk kalon "PAN-Hoti" Qeveria sepse nuk kalon Srbia. Qeveria "PAN-Hoti" do te deshtoj jo vetem pse LDK e Mustafes eshte lojal ndaj marrëveshjes se dyshimit Vucic-Thaci e cila parashef shkëmbimin  e territore, kupto ndarjen e  Kosoves dhe Lugines se Presheves, por edhe pse  Hashim Thacit i shkon fjala sot me shume ne LDK-së se sa lideres, pasardhese se LDK-së dr.Vjosa Osmani e cila eshte veq nenkryetare e LDK-së, por edhe kryetare e Kuvendit te Kosovës!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat