Thaçi a do t’i jap nga 170 euro edhe shqiptarëve të Preshevës, sikur Vuçiqi serbeve të Veriut?!

Opinione

Thaçi a do t’i jap nga 170 euro edhe shqiptarëve të Preshevës, sikur Vuçiqi serbeve të Veriut?!

Nga: Nefail MALIQI Më: 7 gusht 2020 Në ora: 10:46
Nefail MALIQI

Presidenti i vendit Hashim Thaçi përmes një shkrimi në facebok ka njoftuar qytetarët se per shkak pandemsie COVID-19 qytearve te Ksooves do t'ju ndaj nga 170 euro. lajm ky qe u mireprit nga qytetaret e Kosoves. Hashim Thaci mos t'i dergoj deputet dhe minisrat ne Preshevë vetem per flija, por ta deshmoj patriotizmin dhe dashurine ndaj Lugines se Presheves ne veper:

T'i dhuroj 170 euro edhe qyterave te Lugines, sikur Vucici serbeve te Veriut për bmeshtetje per shkak pandemise COVID-19 !.. Lajmi ne fjale u mirëprti jo vetëm ne Kosove por edhe nga shqiptaret e Lugines se Presheves- Nje burim nga presidenca ka thene per redakisen tone se "presidenti i Kosoves Thaci i cili shpesh Lugenen e quan si Kosove Lindore, ka menduar edhe per vllezerit tane jashte Kosoves, per t'ju ndare nga 170 euro. Kur Vucic ju ka ndar mjete financiare per COVID-19 atyre, pse ne t'mos e bejme nje gjeste te tillë edhe ne per vellezerit dh motrat tona ne Luginë.."

Thaçi ka treguar dje që bëri dekretemin e menjëhershëm dhe për tu ekzekutuar sa më shpejt pagesat për qytetarët ne vicli propgram mund te futut edhe Lugina e Presheves me nga 170 euro para se te bahskon me Kosoven!

Me kete gjest analsitet ngas Preshgeva thoiner se Thaci ja «ftofi » Vucicit dha dekretin per te ndihmuar qytetaret e Kosoves dhe Lugines me nga 170 euro. Do perkujtuar se presidenti serb Aleksnader Vucic ne fillim te mujajit qershor te ektij viti ndihmoi qytetaret e Serbise me nga 100 eur duke mos lene anash as serbet ne K

Ndihmat që ka ndarë ne qershor te ketij viti qeveria e Serbisë për qytetarët e saj janë shpërndarë edhe në Kosovë në disa lokalitete si Graçanicë, Shtërpcë, Ranillug dhe në veri të Mitrovicës, ku përveç serbëve në radhë ka pas edhe shqiptarë shumica nga Lugina e Preshevës, të gjithë ata falënderuan Serbinë, ka shkruar gazeta serbe “Alo” transmeton “Bota Sot”. A thua Thaqi, qe e kerkonte dikur bashkimin e Lugines se Presheves, a do t’ju jap edhe vllezerve shqiptare ne Serbi nga 170 euro?!

Megjthse shqiptaret e Lugines e kane humbur besimin tek kreret e shtetit kosovar dhe me nuk ju besojne me premtimeve as fjaleve, por veprave siq veproi kryeministri Albin Kurti i cili pa premtime, pa fjale ju ndau 500 mije euro shqiptareve te diskriminuar ne Luginen e Presheves! Kte mbeshtetje simbolike nga ana e shtetit ame te Kosves shqiptararet e Lugines se Presheves e meritojne jo vetem pse i kotrbuan dhe derdhen gjak per pamvresise se Kosoves por se aryre ju kane paguar me miliona euro per disa vite taksa (polisa) per vetura per te hyre ne shtetin per te cilin kishin luftuar krah per krah me vellezrit kosovar !

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat