Shumica e gjermanëve po vënë bast për fitoren e Joe Biden në zgjedhjet e SHBA në 3 nëntor

Opinione

Shumica e gjermanëve po vënë bast për fitoren e Joe Biden në zgjedhjet e SHBA në 3 nëntor

Nga: Sherif Ramabaja Më: 27 tetor 2020 Në ora: 10:50
Sherif Ramabaja

Pika e ulët e marrëdhënieve transatlantike gjatë presidencës së Donald Trump? Peter Beyer nuk ka pse të mendojë gjatë. Në gusht 2018 kjo u arrit, kur Donald Trump përshkroi evropianët si armiq.

“Një limit thjesht është kapërcyer", tha për DW Beyer, koordinatori transatlantik i qeverisë gjermane dhe anëtar i CDU i Bundestagut. "Ju nuk doni ta dëgjoni atë nga askush, veçanërisht jo nga Presidenti i SHBA.”

Vetëm një nga shumë momentet, në të cilat Presidenti Trump, zbuloi atë që mendonte për Evropën , për Gjermaninë ose për Kancelaren Angela Merkel.

 Në katër vitet e mandatit të tij, shumë gjëra kanë ndryshuar midis Uashingtonit dhe Berlinit, thotë Beyer. Sidomos kur bëhet fjalë për stilin e komunikimit. "Ne në fakt ishim mësuar të diskutonim gjërat me njëri-tjetrin. Duhej të mësonim shumë nga atje".

Për shembull, kur Trump njoftoi se do të tërhiqte trupat amerikane nga Gjermania. "Ne e mësuam atë përmes një artikulli të gazetës në, Wall Street Journal dhe pastaj ishte një javë e tërë heshtje," tha Beyer. "Asgjë nuk doli nga kjo."

Trump me zë të lartë, Merkel në heshtje

Marrëdhëniet personale midis Donald Trump dhe Kancelares Angela Merkel, gjithashtu duket se janë prishur. Tregtari i pasurive të patundshme dhe fizikani - ja ndryshojnë jo vetëm në stilin - ai me zë të lartë, ajo në heshtje - ata janë gjithashtu milje larg politikisht.

Qoftë mbrojtja e klimës, tregtia botërore, politika e refugjatëve, ose së fundmi, kriza e Koronës. Rrallë dikush në Berlin dëshiron një ndryshim të pushtetit në Uashington ashtu si tani.

Kjo nuk vlen vetëm për klasën politike, por sipas sondazheve nga instituti i Civey, vetëm rreth 13 përqind e gjermanëve duan që Presidenti Trump të ketë një mandat të dytë në detyrë.

 Vetëm mbështetësit e populistëve të djathtë, Alternativa për Gjermaninë ( Afd ) mbajnë shumicën për Trump. Më shumë se dy të tretat e tyre shpresojnë që kryetari i tanishëm të fitojë. Por mbështetësit e AfD janë një pakicë.

Fasada po shembet

"Çdo person i arsyeshëm shpreson që Biden të fitojë më 3 nëntor", thotë Johannes Kindler. 74-vjeçari që përjetoi epokën e artë të miqësisë gjermano-amerikane. Ai ishte një këshilltar qeveritar, në Kancelarinë Federale kur presidentët e SHBA ishin : Reagan, Bush dhe Clinton. Sot ai voziti biçikletën, në ish-vendbanimin e SHBA në Bon.

Rrugët këtu janë më të gjera se pjesa tjetër e qytetit, të emëruara sipas John F. Kennedy dhe Martin Luther King. Ka një kishë koloniale të Amerikës së Veriut, një fushë bejsbolli dhe një fushë futbolli.

 Pas luftës, oficerët dhe personeli i ambasadës banuan këtu. Në atë kohë, ishte kryeqyteti i Republikës Federale të Gjermanisë. Pushtimi u kthye, në një marrëdhënie miqësore.

Kindler luajti tenis me miqtë, nga përtej detit dhe ishte mysafir në Klubin Amerikan, një ndërtesë me çati të sheshtë, me një pamje të Rinit. Kur ai sot kalon atë me biçikletën e tij, ai ka një simbol në mendje, të rënies së marrëdhënieve gjermano-amerikane.

Ndërtesa që dikur priste, John F. Kennedy dhe Ronald Reagan, ka rënë në gjendje të keqe. Grafiti është i zbukuruar në mure, dyert janë të rrethuara me dru. Në 1999 Shtetet e Bashkuara hoqën dorë nga zgjidhja e Bonit dhe Berlini u bë përsëri kryeqyteti.

Gjermania sfidohet - në një mënyrë apo në një tjetër

"Asnjëherë nuk përkeqësohet", thotë Kindler, duke mos iu referuar prishjes së ndërtesës, por presidentit aktual të SHBA. Por: "Ajo që gjithmonë neglizhohet: marrëdhëniet midis njerëzve qëndrojnë shumë më mirë, sesa midis qendrave qeveritare".

Edhe sot, Kindler numëron shumë amerikanë, midis miqve të tij personal. Pra, është shembur vetëm fasada dhe themeli është akoma i paprekur?

"Unë jam i shqetësuar që themeli ose shtyllat e kësaj ure transatlantike janë gërryer dhe gërvishtur", thotë Peter Beyer i CDU. Mbi të gjitha, bota ka ndryshuar rrënjësisht.

"Kjo është ajo, që mbase nuk kemi dashur ta shohim për një kohë të gjatë, sepse është rraskapitëse. Ka qenë gjithmonë kaq e përshtatshme në dekadat e fundit të përhapet nën ombrellën mbrojtëse të amerikanëve dhe të bëjmë një jetë të mirë këtu. Nuk është më e mundur ".

Nën Presidentin Biden, komunikimet me Uashingtonin sigurisht që do të përmirësoheshin. Por edhe ai do të kërkonte më shumë përgjegjësi personale nga gjermanët, thotë Beyer, për shembull me synimin për shpenzimet e mbrojtjes. "Kërkesat e SHBA ndaj nesh do të ishin të paktën aq të larta sa ishin nën Donald Trump."

Marrëveshje e gjelbër me Biden?

Kjo është gjithashtu ajo që mendon Franziska Brantner, zëdhënëse e politikës evropiane për të Gjelbrit në Bundestag. "Konfliktet në fqinjësinë tonë të afërt janë konflikte evropiane. Edhe me një president demokrat, ne do të jemi përgjegjës vetë në të ardhmen," tha Brantner në një intervistë me DW.

"Kjo është arsyeja pse ne duhet të përcaktojmë përfundimisht politikën tonë të jashtme gjermane, në mënyrë evropiane. Ne duhet të vendosim të përbashkëtat evropiane në plan të parë, në mënyrë që të mund të veprojmë ende si gjermanë dhe evropianë." Nëse Trump qëndron në detyrë, atëherë kjo vlen edhe më shumë.

Sidoqoftë, Brantner mbështetet plotësisht te Biden për një çështje: mbrojtjen e klimës. Ndërsa Donald Trump vë në dyshim në mënyrë të përsëritur ndryshimet klimatike të bëra nga njeriu, sfiduesi i tij dëshiron ta bëjë klimën e SHBA neutrale, deri në vitin 2050.

“Unë me të vërtetë shpresoj që marrëveshja e Parisit për mbrojtjen e klimës do të forcohet përsëri," tha Brantner. "Që ju të mund të merrni edhe një marrëveshje të gjelbër transatlantike, të investoni së bashku në teknologji, të vendosni standarde të përbashkëta me qëllim të emetimeve të CO2.”

Kthimi tek  Ardhmëria

Vitin e kaluar, Zyra Federale e Jashtme festoi miqësinë gjermano-amerikane nën moton "Wunderbar, së bashku". Dhe u ktheva shumë prapa. Sepse Shtetet e Bashkuara dikur ishin një premtim. Në kohën e emigrimit, si një tokë e premtuar për miliona gjermanë të varfër.

Pas Luftës së Dytë Botërore si model për liri, prosperitet dhe përparim. 1990 si kombi që bëri të mundur unitetin gjerman. E ardhmja do të sjellë gjithashtu ngjashmëri të mrekullueshme? Shumë do të varet nga fakti, nëse njeriu tjetër në Shtëpinë e Bardhë e sheh Gjermaninë si një kundërshtare apo si një partnere.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat