Referenca: Pikëtakimi me ndërgjegjën!

Opinione

Referenca: Pikëtakimi me ndërgjegjën!

Nga: Fatmir Bajraj Më: 23 nëntor 2020 Në ora: 17:55
Fatmir Bajraj

Ata të cilët, tek armiku dhe për armikun: Sabotuan, komplotuan dhe tradhëtuan deri n’rënje, Adem Jasharin,

– Tradhëtuan dhe dekonspiruan deri n’rënje, Zahir Pajazitin,

– Linçuan dhe e luftuan deri n’rënje, Sali Çekun!

Janë të njëjtit që viteve t’90-ta, nuk njihnin:

Daklaraten e 2 Korrikut dhe Kushtetuten e 7 shtatorit 1990,

Referendumin gjithëpopullor të shtatorit 1991 për pavarësi,

Zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale të vitit 1992,

Zgjedhjet paralemnatere dhe presidenciale të vitit 1998!

Janë po këta, të cilët : Në vitin 1992-93, kërkonin me ngulm dhe prerë nga anëtarët e saj, “ilegalja”, nënëtoka gjatë luftës, parapolitika n’luftë dhe kapës të pushtetit e shtetit deri me tani;

– Të mos i përgjigjëshin kushtrimi të atdheut, të dakordësuar dhe kordinuar nga lidershipi i Shqipërisë dhe Kosoves për përgaditjën dhe organizimin e rezistencës së armatosur kundër armikut shekullor serbo-sllav për çlirimin e Republikës ë Kosoves, kordinator i së ciles ishte, gjeneratori logjik i Levizjes për Pavarësi, akademik Fehmi Agani, derisa themelues faktik & praktik i krahut të armatosur të kësaj levizje nacionale, u vu, patrioti dhe flamurtari i paepur i luftës për liri, themeluesi unik i UÇK-së, komandant Sali Çekaj !

Janë po këta, të cilët: Para dhe gjatë luftës për çlirimin e Kosoves 98-99, linçonin dhe kerkonin nga “atdhetarët” e tyre, të likuidonin “kolaboracionistet” dhe “bashkëpunëtorët” e Serbisë armike, duke përpilkuar Lista emrore se cilës i printe presidenti historik Rugova dhe të cilet duhej ekzekutuar “në emër të popullit”, nga i vetquajturi SH i P i UÇK-së me seli në “Rogner” të Tiranes !

– Komandanti i po t’njëjtëve, pra i SH. të P. të “UÇK”-së, Azem Syla, kishte ngarkuar me detyrë “ushtarake”, Heroin Zahir Pajaziti, atëbotë njëri nga tre themeltarët e luftes së armatosur, që ky i fundit, t’i vras : “Zabunin” dhe “Belbën”, aludimi ishte për presidentin Rugova dhe akademik Fehmi Agani, si gjëja bashkëpunëtor të armikut shekullor dhe regjimit të Millosheviqit, për çfarë, komandant Zahir Pajaziti, kishte rrefzuar kategorikisht dhe e kishte hedh me përbuzje.

– Këta dhe sikur Azem Syla, janë në Hagë dhe shumë prej tyre i pret Gjykata Speciale, për t’i mbrojtë vlerat e luftes së tyre për pushtet, duke vrarë dhe e ekzekutuar, pa hak dhe pa gjyq, “armiqët” e Kosovës, n’krye me Presidentin historik, Rugova ! Atyre, dhe këtyre që tani mbeshtesin vrasësit dhe konstruktoret e vrasjeve politike deri të tentim-atentati i trefisht mbi presidentin Rugova, u’a kujtoj një thënjë të “BULDOZERIT” amerikan, për Rugovën, ambasadorit Richard Hollbruk dhe një imazh madheshtie kombëtare nga përcjellja n’banesen e fundit të BABA-it të Kosoves së lirë dhe demokratike, ikones së Pavarësisë, Dr. Ibrahim Rugova : Z. Richard Holbrooke, per dr. Rugoveni :

“Kur e kam takuar Rugovën për herë të parë, Ai dukej si një zë i vetmuar, në betejë të vetmuar,duke bartur një shall që thoshte se do ta varte vetëm kur ta sheh vendin e lirë. E shikoja duke ndjekur ëndërrën e popullit të vet nën kushte të jashtezakonshme me urtësi dhe këmbëngulesi, dhe u bëra admirues dhe shok i tij.

– Çfarë kënaqësie ishte ta shoh më në fund në Prishtine pa shallin e tij. Mbaj zi per nderrimin e jetes, se bashku me tere popullin e Kosoves.

– Derisa Kosova e fitoi lirinë nën udhëheqjën e Tij, tani përjetoi një humbje të tmerrshme në një pikë kritike, kur shumë punë mbetën për tu bërë. – Apeloj tek liderët kosovarë të bashkohën dhe të punojnë se bashku për të arritur pavarësinë për të cilën President Rugova luftoi”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat