Serbia në Kosovë ishte ardhacake, vrasëse, okupuese dhe grabitëse

Opinione

Serbia në Kosovë ishte ardhacake, vrasëse, okupuese dhe grabitëse

Nga: Rexhep Torte Më: 28 nëntor 2020 Në ora: 14:31
Rexhep Torte

Ti dalim zot Kosovës, ta mbrojmë Kosovën dhe pasuritë e saj, nga hajnitë dhe tradhëtitë nga brenda dhe jashtë Kosovës.

Kosova është autoktone dhe e pasur, ndësa Serbia ardhacake, vrasëse dhe e leckosur.

Shqiptarët e shumëvuajtur të Kosovës nuk i kanë merituar udheheqësit kaqë të papërgjegjshëm të derisotëm në 21 vitet e kaluara në liri dhe pavarësi.

Kosova me tërë resurset e saj nëntokësore vlen 500 miliardë dollarë,ndërsa Serbia me tërë resurset e saj vlen 200 miliardë dollarë, shkruan në vlerësimin e CIA-s, me titull “Dokumentet e CIA-s sqarojnë pse serbët janë kaqë të interesuar për Kosvën”, botuar në WEB faqen e “Bota Sot” të datës 26 nëntor 2020.

Kjo e zbulon dinakërinë dhe këmbëngulësinë e Serbisë në dialogun Kosovë-Serbi që synon arritjen e një kompromisi, edhe pse Serbia në Kosovë është ardhacake, agresore gjenocidale e vrasëse dhe e dëbuar nga Kosova në vitin 1999 nga bombardimet e NATO-s dhe nga luftëtarët e UÇK-së që luftonin për lirinë dhe mbronin nderin dhe pragun e shtëpisë.

Kjo zbulon pafytyrësinë dhe mosangazhimin e udhëheqësve të derisotëm të Kosovës, të cilët në vend që ta forconin drejtësinë dhe shtetin e Kosovës, u kapërn në vallen e hajnisë, pasurimit të paligjshëm, korrupsionit dhe nëpotizmit, duke ia humbur shpresat rinisë së mrekullueshme kosovare.

Kjo zbulon gabimin e pafalshëm të udhëheqësve të derisotëm të Kosovës në 21 vitet e kaluara në liri e pavarësi, që pranuan të hyjnë në dialog me Serbinë agresore gjenocidale e vrasëse, pa kërkuar Serbia falje publike për krimet e kryera në Kosovë.

Pa e zbardhur Serbia fatin e personave të pagjetur të rrëmbyer në Kosovë.

Pa i nxjerrë Serbia para drejtësisë kriminelër serbë që i kryen krimet ndaj shqiptarëve në Kosovë.

Pa u themeluar Gjykata Speciale e Hagës në Serbi.

Pa e pranuar Serbia reparacionin e dëmevë që i shkaktoi në Kosovë në agresionin gjenocisal e vrasës në Kosovë në vitet 1998/99.

Avdullah Hoti, kryeministri i Kosovës më datë 27 nëntor 2020, deklaroi se, “Unë nuk do të jap dorëheqje, sepse e debllokova dialogun Kosovë-Serbi dhe jam duke punuar për rimëkëmbjen ekonomike. Për zgjedhjen e presidentit, o do të merren vesh partitë politike, o do shkojmë në zgjedhje të reja”.

Kjo deklaratë e Avdullah Hotit është tejet skandaloze dhe prepotente, kur kemi parasysh zhvillimin e ngjarjeve në Kosovë dhe jashtë saj.

E para, për arsye se Qeveria e Avdullah Hotit erdhi përmes komplotit ndaj Qeverisë së Albin Kurtit.

E dyta, Avdullah Hoti do ta nderonte veten dhe Kosovën duke mos pranuar fare të ulet e të dialogojë me kriminelin Aleksandër Vuçiq, pa kërkuar Serbia falje publike për krimet e ryera në Kosovë.

Pa e zbardhur Serbia fatin e personave të pagjetur të rrëmbyer në Kosovë.

Pa i treguar serbia vendodhjen e varrezave masive ku janë varrosur mijëra shqiptarë të vrasë e të masakruar nga ushtarët, paramilitarët dhe policët e Serbisë, dhe pa i treguar Serbia hekuranat ku janë djegur trupat e shqiptarëve të vrarë e të masakruar në Kosovë.

Pa i nxjerrë Serbia para drejtësisë kriminelët serbë për krimet e kryera në Kosovë.

Pa u themeluar edhe në Serbi Gjykata Speciale në Hagë për Krimet e Luftës.

Pa e pranuar Serbia reparacionin për dëmet shkatërruese që i kreu na Kosovë gjatë agresionit gjenocidal 1998/99.

E treta, Avdullah Hoti, nuk duhej ta vazhdonte dialogun Kosovë-Serbi i manipuluar nga administrata e Donald Trump, meemisarin Richard Grenell me prejardhje serbe dhe me Mathev Palmer, dhëndërin e Beogradit.

E katërta, Avdullah Hoti nuk duhej ta vazhdonte dialogun Kosovë-Serbi me emisarët e BE-së, Josep Borell dhe Morislav Lajçak, që vijnë nga shtet që nuk e kanë njohur Kosovën dhe që janë proserbë të dëshmuar.

Nuk duhej ta vazhdonte dialogun Kosovë-Serbi pa patur një konsensus të brendshëm politik në Kosovë, dhe pa patur një platformë për ecurinë e dialogut të miratuar në Parlamentin e Kosovës.

Nuk duhej ta vazhdojnte dialogun me një ekip kaqë të dobët negocues si mostra e Skender Hysenit.

Nuk duhej ta vazhdonte dialogun në kohën kur Serbia agresore gjenocidale e vrasëse po e kushtëzon, po e shantazhon po e kërcënon Kosovën.

Nuk duhej ta vazhdonte dialogun në kohën kur Serbia është duke e okupuar veriun e Kosovës me kolonitë e ndërtuara me shtëpi të reja dhe të mobiluara, duke vendosur serbë që asnjëherë nuk kanë banuar në Kosovë.

Nuk duhej ta vazhdonte dialogun me kriminelin Aleksandër Vuçiq, i cili në vazhdimësi e poshtëron duke i thënë Avdullah Hotit që të mos e përdorën termin dy shtetet.

Nuk duhej ta vazhdonte dialogun me diktatin e Serbisë dhe të asnjë ndërmjetësuesi nga jashtë që me dialog të arrihet një komprmis.

Serbia është e ngjitur për muri dhe dialogu duhet zhvilluar vetëm më nje pikë të rendit të ditës, vetëm për njohje të ndërsjellë Kosovë- Serbi.

Termi kompromis është kryekëput në favor të Serbisë dhe të serbëve ardhacakë, vrasës dhe të leckosur të cilët në Ballkan kanë ardhur në shekullin e 6-të nga Kaukazi i largët.

Termi Kompromis i favorizon Serbinë dhe serbët që të krijojnë Asociacionin e komunave Serbe në Kosovë.

Termi kompromis i favorizon Sebinë dhe serbët që ta zyrtarizojnë administrimin nga Beogradi të kishave, manastireve dhe patriarkanave në Kosovë, të cilat fillimisht kanë qenë objekte kulti të krishtera shqipare të cilat Serbia i ka okupuar, ndryshuar dhe përvetësiuar.

Termi kompromis i favorizon Serbinë dhe serbët që të arrijnë të kenë hise në resurset nëntokësore dhe sipërfaqësore tëKosovës.

Termi m Kompromis i favorizon Serbinë dhe serbët që të arrijnë ta dobësojnë Kosovën dhe ta bëjnë shtet jofunksional të varur nga serbia.

Kosova duhet t’i thotë stop njëherë e përgjithmonë pozicionit të këtillë në favor të Serbisë dhe serbëve.

Ky 28 nëntor dhe kjo Ditë e Flamurit Kombëtar Shqiptar e vitit 2020, le të shërbejë për një BESA-BESË kosovare e mbarëshqiptare, jo për ego të sëmura personale, apo për interesa të ngushta partiake, por për të mirën Kosovare dhe mbarëshqiptare, për t’i dalë zot Kosovës martire e krenare.

Ky 28 nëntor dhe kjo Ditë e Flamurit Kombëtar Shqiptar le të shërbejë për caktimin e datës së zgjedhjeve parlamentare në Kosovë, që populli me votën e lirë t’i zgjedhën idhehëqësit më meritorë për ta çuar para Kosovën dhe për t’ua ëmbëlsuar plagët shqiptarëve të Kosovës

Joe Biden president i SHBA-ve është ugur i shkëlqyer dhe shpresë e madhe për Kosovën dhe popullin shqiptar.

Joe Biden do të dijë ta mbrojë më mirë Kosovën në të drejtën e saj, nëse edhe në Kosovë mbahen zgjedhje të reja parlamentare dhe zgjidhen udhëheqësit dinjitozë, të ndershëm dhe të pakorruptuar në Kosovë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat