Piunët e Thaçit zbatojnë urdhrat e tij nga qelia

Opinione

Piunët e Thaçit zbatojnë urdhrat e tij nga qelia

Drilon Rrahmani Nga Drilon Rrahmani Më 19 janar 2021 Në ora: 11:22
Hashim Thaçi

Ndonëse politikani “problematik” i Kosovës gjendet në burgjet e Hagës duke u mbajtur në paraburgim, Hashim Thaçi pas vetes në Kosovë ka lënë piunët e tij, të cilët ende zbatojnë urdhrat e tij.

Këta piunë nuk po munden të çlirohen nga ai, ndonëse shefin e tyre nuk e kanë vërdallë.

E tillë është edhe Gjykata Kushtetuese, e cila ende nuk është çkapur plotësisht nga shefi i tyre.

Ai atyre ua ka lënë “amanet” që ta luftojnë Vetëvendosjen në çdo mundësi, në çdo vendim e në çdo gjë ku ata kanë mundësi të krijojnë probleme dhe ngërçe politike.

Ndonëse në Kushtetuese ishte dërguar lënda për votën e Etem Arifit, Gjykata Kushtetuese në krye me Arta Rama Hajrizi, u mbështet për muri në këtë lëndë, por ata thanë se nuk dalim me ndonjë vendim, pa e dëmtuar Vetëvendosjen.

Pa asnjë arsye të fortë, ata ndërruan kahjen e aktgjykimit, duke mos e specifikuar Etem Arifin dhe votën e tij, por e nxorën një vendim që konsiderohet politik, duke ia mohuar mundësinë e kandidimit Albin Kurtit.

Ku ishte kjo Gjykatë kur Kurti garojë për kryeministër në zgjedhjet e vitit 2019?

Ku ishte kjo Gjykatë kur Kurti mori mandatin e kryeministrit të Kosovës në shkurt të vitit 2020?

“Qeverinë Hoti po e rrëzojmë se s’kemi kah shkojmë, po hajt se edhe Kurtit po i nxjerrim problem se s’bon ky me fitu kaq kollaj”, duhej të kenë thënë këta të Kushtetueses.

Se është e kapur nga Thaçi, e dëshmon edhe vendimi i datës 29 maj 2020, kur totalisht e ndërruan vendimin e vitit 2014, duke thënë se çdo kush e ka të drejtën të formojë qeverinë, veç a i ka numrat. Kjo nuk ishte në vitin 2014, kur Thaçi ishte i pari.

Jo vetëm në Gjykatën Kushtetuese Hashim Thaçi ka lënë pas piunët e tij. Gjygjësori e prokuroria, madje edhe policia, mbeten të kapura kur ai u nis në Hagë. Por, policia u “çlirua” kur Rashit Çalaj u shkarkua. Ai së fundmi aderoi në partinë shpirtërore të Thaçit, PDK.

Edhe RTK-ja që ishte komplet e kapur nga ai, ka filluar të kthehet në normalitet.

Analistëve që në gjak e kishin PDK-në, ju jepte hapësirë të madhe televizive për t’i sulmuar kundërshtarët politik.

Kur Thaçi shkoi, ata nuk ndiheshin më të sigurt në RTK dhe filluan të “aderojnë” zyrtarisht në PDK.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat