Pse Haga nuk e arreston presidentin serb, Aleksandër Vuçiqin, bashkëpunëtorin më të ngushtë të Sllobodan Millosheviqit ?

Opinione

Pse Haga nuk e arreston presidentin serb, Aleksandër Vuçiqin, bashkëpunëtorin më të ngushtë të Sllobodan Millosheviqit ?

Nga: Ragip Guraziu Më: 21 janar 2021 Në ora: 07:57
Aleksandër Vuçiq dhe Sllobodan Miloseviç

Presidenti serb-as qenë as zagarë,derisa këto ditë, ka filluar me leh si qenë,por nuk po I shkonë zëri,filloi të lehë edhe si zagar por prap nuk I shkojë melodia e të lehurit,as në këtë mënurë,tani, si ta quaj ndryshe (M),I pa ngranë, presidenti serb, Aleksandër Vuçiq.

Nga; Ragip Guraziu

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka reaguar ndaj deklaratave të presidentit serb Aleksandër Vuçiç, i cili e quajti person të rrezikshëm.

Përmes një postimi në Facebook, Haradinaj i kërkon Vuçiçit të mos nervozohet pasi “Kosova vetëm po kërkon atë që i takon”.

“Mos keni frikë, z. Vuçiq. Nuk keni nevojë të jeni nervoz. Kosova vetëm po e kërkon atë që i takon. Nëse ju dhe të tjerët dëshironi ta shmangni një referendum mbi bashkimin e Kosovës me Shqipërinë në vitin 2025, ka një mënyrë shumë të thjeshtë: Serbia ta njohë Kosovën si shtet të pavarur”, shkruan Haradinaj.

Për sa kohë i dukem i rrezikshëm Aleksandër Vuçiqit dhe Serbisë, jemi në rrugë të drejtë!

Mos keni frikë, z. Vuçiq. Nuk keni nevojë të jeni nervoz. Kosova vetëm po e kërkon atë që i takon.

Nëse ju dhe të tjerët dëshironi ta shmangni një referendum mbi bashkimin e Kosovës me Shqipërinë në vitin 2025, ka një mënyrë shumë të thjeshtë: Serbia ta njohë Kosovën si shtet të pavarur.

Tutje, Kosova e di rrugën e saj drejt anëtarësimit në NATO, BE dhe OKB. Me retorikë histerike nuk do të na ndaloni në të drejten tonë për të definuar të ardhmen e Kosovës.

Të gjithë duhet ta dinë që deklarata dhe betimi im për bashkim me Shqipërinë vjen si rezultat i neglizhencës së vazhdueshme të Brukselit në lidhje me Kosovën. Kosova dhe qytetarët e saj janë më pro-perëndimorët dhe si të tillë nuk e meritojnë të përbuzen, injorohen dhe kushtëzohen në pafundësi.

Walker u quajt ambasador i mbrojtjes të së vërtetës për atë së çfarë ka ndodhur në Reçak, derisa presidenti serbë e përdhunosi Masakrën e Reçakut?!

“Unë nuk jam sot këtu për ta dëshmuar se Reçaku ka ndodhur. Bota e kupton që Reçaku ka ndodhur. Kur njerëzit më pyesin se pse Vuçiq thotë se Reçaku nuk ka ndodhur, unë them se po i dëgjoj fjalët e Millosheviqit edhe njëherë. Reçaku ka ndodhur dhe bota ka dëgjuar për këtë masakër”, tha Walker.

Me këtë rast Walker theksoi se masakra që ka ndodhur në Reçak nuk mund të mohohet as nga presidenti serb Aleksandar Vuçiq e as nga askush tjetër.Ish-ambasadori i OSBE-së këto komente i bëri në konferencën e organizuar nga Republikanët e Kosovës (REK) të quajtur “Reçaku nuk është gënjeshtër”.

Dëshmi e një videjemuaj më parë që po çarkullon në faqet botërore dhe facebook, gjatë Luftës së Bosnjes, 1991-1995, shifet vet presidentit serb, Aleksandër Vuçiq,në gjuhën serbe,para mases ; ''Për një vrasje të një serbi,ne do i vrasmi 100 musliman. Që do thotë ka nxitur frikë,urretje,tek komunitetet jo serbë dhe me ide të Sllobodan Millosheviqit vazhdoi deri këtu ku është sot,dhe Haga ende nuk e arreston për krime edhe të luftës derisa ka ushtruar poste edhe gjatë rregjimit të Kasapit të Ballkanit siç po e quajn tani Millosheviqin. Ndërkohë edhe Masakrën e Reçakut e quajti propogand gjëja se fare nuk ka ndodhë?!

Prsidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq përdhunosi publikisht edhe Masakrën e Reçakut

Pse ndërkombëtarët me një sy tjetër na kanë shikuar ne kosovarëve,derisa Serbinë si viktim?!

Vuçiq me urretje ndaj shqiptarëve, që nuk po mundet të përbahet, një politikë shofeniste, nuk është politikikanë,derisa vetë serbët po thonë se Vuçiq nuk është president i gjithë serbëve, derisa udhëheq me strukturat çetnike si pasardhës i Kasapit të Ballkanit, Sllobodan Millosheviqit, falë tij një politike gjenocidjale përdori, përveç ndaj shqiptarëve, por edhe gjithë popullit Jugosllav të asaj kohe dhe inicioi luftën e viteve 1991 me Slloveni, Kroaci, Bosnje e Hercegovinë, për të ardhur deri te Lufta e UÇK-së 1998-99,ku Kosova nga kjo luftë fitoi pavarësinë e saj, Kushtetutën e saj dhe u lirua njëherë e përgjithmonë nga thundrrat çetnike sllave, të Drazha Mihajlloviqit, Rankoviqit, dhe së fundit Sllobodan Millosheviqit. Kur qytetarët serb dhe të tjerët në veriun e Mitrovicës u binden se ata po i udhëheqin, Lista Serbe, të dirigjuar nga Vuçiqi e Daçiqi, bashkëpunëtorët e Sllobodan Millosheviqit.

Tani edhe çka duhet bërë Vuçiq tjetër për të bind Gjykatën e Hagës për të arrestuar

Tani Amerika me aleatët dhe miqtë e Kosovës, shumë lehtë dhe në dorën e tyre është zgjidhja e përhershme në mes Kosovës dhe Serbisë'.

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë me qendër në Hagë, që përfaqëson gjykatën e nivelit më të lartë të Kombeve të Bashkuara, publikoi pasditen e datës 22 korrik 2010 opinionin këshilldhënës lidhur me ligjshmërinë e shpalljes së pavarësisë së Kosovës në vitin 2008. Gjatë fjalës së tij Kryetari i Gjykatës Hiasashi Ovada tha se shpallja e pavarsisë së Kosovës më 17 shkurt të 2008 nuk e ka shkelur të drejtën ndërkombëtare. Me 10 vota pro dhe 4 kundër gjykata është e mendimit se deklarata e pavarësisë së Kosovës nuk e ka shkelur të drejtën ndërkombëtare. Sipas gjykatës nga të gjitha të dhënat pavarësia e Kosovës nuk ka shkelur as rezolutën 1244, si dhe kornizën kushtetuese të UNMIK.Shtrohet pyetja Vuçiq: Pse Ivan Stamboliqin, kundërshtar politik i Slobadan Milosheviqit është vrarë nga shërbimet sekrete të ish- diktatorit serb, ndërsa Zoran Gjingjiq, i cili e kishte dërguar Milosheviqin në Tribunalin e Hagës, u vra nga ish – policë të të akuzuarit për krime lufte në Kosovë. Kjo ishte fytyra e vertet e Sllobodan Millosheviqit, tani kopje e tij,presidenti serb Aleksander Vuçiq, që po kritikohet me gjithë Listen Serbe, se Vuçiq nuk i përfaqëson mbi 70 përqind qe qytearve.Shpallja e pavarësisë së Kosovës...

Si u la Daçiq të propogandoj në heqjen e pavarësisë shtetet që e kishin njohur pavarësinë e Kosovës duke ndikuar në disa shtetete që e kanë njohur Kosovën,që ehe ndaj këtyre shteteve duhet përgjigjur ndërkombëtarët

Më 17 shkurt të vitit 2008 Kuvendi i Republikës së Kosovës shpalli Deklaratën e Pavarësisë së Kosovës. Në një mbledhje ku morën pjesë 109 nga gjithsej 120 deputetë, Kuvendi i Kosovës njëzëri shpalli Kosovën shtet të pavarur, sovran dhe demokratik. Ligjshmëria e Shpalljes së Pavarësisë së Kosovës për një kohë ka qenë temë e diskutueshme. Serbia duke kundërshtuar kërkonte vlerësimin e vlefshmërisë ndërkombëtare dhe mbështetje për pozicionin e saj, gjoja se Deklarata e Pavarësisë së Kosovës ishte e paligjshme. Në vazhdën e kësaj ecurie, në tetor të vitit 2008, Serbia kërkoi një opinion këshillues nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë.

Më 22 korrik 2010, Gjykata konstatoi se Deklarata e Kosovës për Pavarësi, nuk ka shkelur të drejtën ndërkombëtare.Me urretje ndaj shqiptarëve, që nuk po mundet të përbahet,një politikë shofenistë, nuk është politikikanë,derisa vetë serbët po thonë se Vuçiq nuk është president i gjithë serbëve,derisa udhëheq me strukturat çetnike si pasardhës i Kasapit të Ballkanit, Sllobodan Millosheviqit, falë tij një politike gjenocidjale përdori, përveç ndaj shqiptarëve, por edhe gjithë popullit Jugosllav të asaj kohe dhe inicioi luftën e viteve 1991 me Slloveni, Kroaci, Bosnje e Hercegovinë, për të ardhur deri te Lufta e UÇK-së 1998-99, ku Kosova nga kjo luftë fitoi pavarësinë e saj, Kushtetutën e saj,dhe u lirua njëherë e përgjithmonë nga thundrrat çetnike sllave,të Drazha Mihajlloviqit, Rankoviqit, dhe së fundit Sllobodan Millosheviqit. Kur qytetarët serb dhe të tjerët në veriun e Mitrovicës u binden se ata po i udhëheqin, Lista Serbe, të dirigjuar nga Vuçiqi e Daçiqi, bashkëpunëtorët e Sllobodan Millosheviqit.

Kush është presidenti serbë, Aleksandër Vuçiq

Aleksandar Vuçiq i lindur më 5 mars 1970) është politikan serb i cili është President i Serbisë që nga 31 maj 2017. Ai gjithashtu është udhëheqësi dhe kryetari i Partisë Progresive Serbe (SNS).

Përpara mandatit të tij si president Vuçiç shërbeu si Kryeministër i Serbisë nga viti 2014 deri në vitin 2017. Për më tepër, Vuçiç shërbeu si Ministër i Informacionit nga viti 1998 deri më 2000 dhe më vonë si Ministër i Mbrojtjes 2012-2013, si dhe Zëvendëskryeministri i Parë nga viti 2012 deri në 2014.

Në prill 2017, Vuçiq u zgjodh president i Serbisë me 55% të votave në raundin e parë, duke shmangur kështu një raund të dytë. Ai zyrtarisht mori detyrën më 31 maj 2017, duke pasuar Tomislav Nikoliçin.

“Vrisni 1 serb dhe do ti vrasim 100 myslimanë” ishte thënie e famshme dhe e tmerrshme e Aleksandar Vučić, asokohe sekretar i Partisë Radikale ndërsa sot President i Serbisë.

Nëpër rrjete sociale po qarkullon videoja kur Vučiq e thotë këtë fjali në një kohë kur në Bosnje nisi lufta e inicuar pikërisht prej Serbisë.

8372 persona janë vrarë vetëm gjatë disa ditëve të korrikut të vitit 1995 në Srebrenicë! Numri i viktimave në Bosnje ka qenë shumë më i madh- mbi 100.000 të vrarë. Ky fjalim e tregon se deri ku shkoi urrejtja e serbëve për boshnjakët dhe për ata që ishin myslimanë. Fjalimi u mbajt në Parlamentin e Serbisë.

Vučiq asnjëherë nuk ka kërkuar falje për këtë fjalim apo edhe për krimet që shteti serb i ka kryer në Bosnje.

Në Prijedor, dje u varrosën edhe viktimat e pafajshme të luftës së vitit 1992, duke u hapur kësisoj plagë nënave dhe familjarëve të Bosnjës që humbën më të dashurit e tyre në Srebrenicë, por edhe në Sarajevë dhe në tërë Bosnjën. / KultPlus.com

Ja pse presidenti serb Aleksandër Vuçiq po e sulmon dhe përqesh Hashim Thaçin

Kosova shpalli pavarësinë nga Serbia në vitin 2008 por Beogradi vazhdon ta konsiderojë territorin si një provincë rebele. Me mbështetjen e aleatit të saj Rusisë, ajo ka ndaluar që Kosova të anëtarësohet në Kombet e Bashkuara dhe organizata të tjera ndërkombëtare.Presidenti serb Aleksandar Vuçiq tha të këto ditë se bisedimet e paqes në Kosovë duhet të rinisin pavarësisht akuzave për krime lufte të ngritura kundër Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi.

Në një intervistë për “Politico” në Bruksel, Vuçiq sinjalizoi se ai akoma do të ishte i gatshëm të takohej me Thaçin nëse udhëheqësit kosovarë vendosnin ta bënin atë pjesë të delegacionit të tyre për bisedime në të ardhmen. Por ai tha që nuk besonte se do ta bënin këtë.

Ish-kryeprokurori i Speciales flet pas aktakuzave ndaj Thaçit e Veselit,por jo edhe për Vuçiqin dhe kriminelët tjerë serbë

Ish-kryeprokuror i Task Forcës Hetimore Speciale që kishte kryer hetimet për pretendimet e raportit e Dick Martyt për dyshimet e pretenduara për krime të kryera nga UÇK-ja, Clint Williamson, ka thënë se i qëndron prapa deklarimeve të thëna më 2014 kur kishte prezantuar gjetjet e hetimeve.

Në një deklaratë për media, në ditën kur u publikua njoftimi se Zyra e Prokurorit Special ka ngritur aktakuzë ndaj presidentit Hashim Thaçi dhe kreut të PDK-së, Kadri Veseli, Williamson ka kujtuar gjetjet e preliminare të tij gjatë hetimeve të nisura më 2011.

“Disa, në mënyrë që të mbrojnë vetveten, kanë tentuar ta portretizojnë këtë hetim si sulm mbi luftën e Kosovës për liri apo të UÇK-së si organizatë. Shumë kosovarë iu bashkuan UÇK-së me qëllimet më të mira dhe kanë refuzuar kriminalitetin që ngjau pas luftës. Disa nga ta kanë treguar guxim të madh dhe integritet duke ardhur si dëshmitarë e duke treguar atë që dinë për ata që kanë ndërruar drejtim – ata në pozita udhëheqëse që pranuan krimin dhe donin ta përdornin UÇK-në për qëllime të tyre personale. Andaj, duhet të dihet qartë se hetimi dhe çdo akuzë që rezulton nga ai, janë të drejtuara ndaj veprimeve kriminale të individëve brenda grupeve të veçanta, jo UÇK-së si e plotë. As nuk është përpjekje për të rishkruar historinë”, ka thënë Williamson.

Duke kujtuar se kishte mbikëqyrur edhe hetimet e Tribunalit Ndërkombëtar për Krimet e Serbisë, Williamson kishte thënë se e njeh historinë e Kosovë dhe vuajtjen e familjeve të shumta kosovare.

Megjithatë, ai kishte shtuar se “ajo që ndodhi menjëherë pas luftës nuk ishte për të mbrojtur Kosovën ose për të luftuar për liri”.

Williamson kishte thënë se ka pasur sulm brutal ndaj serbëve që donin të rrinin në Kosovë e ndaj etnive të tjera. Madje sipas, tij ka pasur sulme edhe ndaj shqiptarëve të Kosovës që kundërshtonin një “grup të vogël brenda UÇK-së që kishte monopol në udhëheqje”.

“Ajo që kam thënë më 2014 qëndron si e vërtetë edhe sot. Për ata në Kosovë që kanë reaguar me nervozizëm ndaj akuzave, dhe në veçanti për ata në Kosovë që tentojnë të nxisin reagim kundërshtues, u kërkoj të përmbahen. Këto janë akuza serioze dhe implikimet për ata që akuzohen janë po aq të rënda, por është e rëndësishme që këto akuza të dresohen përmes një procesi gjyqësor në kohën e duhur. Në këtë pikë, shpresoj sinqerisht se do të ketë një zgjidhje të qartë që do të ofrojë drejtësi për viktimat e këtyre krimeve – hap kyç në lejimin e Kosovës dhe Serbisë që të lëvizin përpara dhe të tejkalojnë këtë periudhë tragjike”, ka përfunduar Williamson.

Pra, presudenti serb Vuçiq pasardhës i Sllobodan Millosheviqit,siç quhet ndryshe Kasapi i Ballkanit, arriti që Serbinë të shpallë si viktim e Kosovën agresore,deri sa ne sun po bëhemi rehat në politikë,duke garuar se kush është patrioti,duke lënë pasdore interesat shtetërore,dhe tani,ai sllogani i të parëve tanë,se; shqiptarët luftrati kanë fituar,por në liri i kanë humbur,që po dëshmohët tani edhe edhe 21 vjet pas Luftës së UÇK-së dhe 12 vjet nga shpallja e pavarësisë, kështu me Gjukatën Speciale po e tronditim e gjithë Botën.

Shtrohet pyetja Vuçiq: Pse Ivan Stamboliqin, kundërshtar politik i Slobadan Milosheviqit është vrarë nga shërbimet sekrete të ish- diktatorit serb, ndërsa Zoran Gjingjiq, i cili e kishte dërguar Milosheviqin në Tribunalin e Hagës, u vra nga ish – policë të të akuzuarit për krime lufte në Kosovë. Kjo ishte fytyra e vertet e Sllobodan Millosheviqit, tani kopje e tij,presidenti serb Aleksander Vuçiq, që po kritikohet me gjithë Listen Serbe, se Vuçiq nuk i përfaqëson mbi 70 përqind qe qytearve.

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë me qendër në Hagë, që përfaqëson gjykatën e nivelit më të lartë të Kombeve të Bashkuara, publikoi pasditen e datës 22 korrik 2010 opinionin këshilldhënës lidhur me ligjshmërinë e shpalljes së pavarësisë së Kosovës në vitin 2008. Gjatë fjalës së tij Kryetari i Gjykatës Hiasashi Ovada tha se shpallja e pavarsisë së Kosovës më 17 shkurt të 2008 nuk e ka shkelur të drejtën ndërkombëtare. Me 10 vota pro dhe 4 kundër gjykata është e mendimit se deklarata e pavarësisë së Kosovës nuk e ka shkelur të drejtën ndërkombëtare. Sipas gjykatës nga të gjitha të dhënat pavarësia e Kosovës nuk ka shkelur as rezolutën 1244, si dhe kornizën kushtetuese të UNMIK.

Po i'a bëjë me dije , presidentit të Serbisë,Aleksandar Vuçiq nuk je president i gjithë serbëve, Rri urtë e mos leh, se këtë tradhti nga ju nuk do e pranojmë,siç nuk e pranuam edhe gjatë Luftës së UÇK-së,dhe u bindet vet ju Z, Vuçiq se edhe serbët i vret plumbi.

Ju jeni pasardhës i politikave shoveniste të Sllobodan Millosheviqit, që po leh si një zagar dhe nuk beson se më nuk ka mbetur për gjah.

Si President i jo edhe i gjithë serbëve si ishte dëshmuar nga vet ata këto ditë, ju Aleksandër Vuçiq, gjatë një konference me gazetarët, thatë se autoritetet e Malit të Zi duhet të bëjnë dialog në lidhje me Ligjin mbi liritë fetare me Kishën Ortodokse Serbe, pjesë e të cilës është Mitropolia Malazeze-bregdetare.

Po çka po të dhembë ty tani për Kosovën?

Derisa fole për Malin e Zi që u pavarësua dhe atje i keni larë duart përgjithëmonë,siç edhe Kosova po e shijon këtë mrekulli, kurrë nuk ka qenë me Serbi, por ata që na ndan kanë pas detyrimin edhe me na bashkue neve shqiptarëve.

Avokati i njohur: Vuçiq është akuzuar nga Tribunali i Hagës për krime, shtypi gjerman e quan sukses anulimin e takimit në SHBA

Avokati i njohur nga Shqipëri dhe njohësi i çështjeve politike në rajon, Spartak Ngjela, në një shkrim të tij në Facebook shkruan se shtypi gjerman e quan sukses shqiptar prishjen e takimit Kosovë - Serbi, i cili do të mbahej në datën 27 qershor në Uashington.

Sipas tij, gazeta gjermane Züddeutsche Zeitung e konsideron këtë si takim me lëshim politik që Trump do t'i bënte interesit rus kundrejt Shqipërisë.

Ai thekson edhe një shkrim të gazetës amerikane “New York Times”, e cila dje ka publikuar një shkrim ku thotë se presidenti serb, Vuçiq, është akuzuar nga Tribunali i Hagës për krime kundër njerëzimit.

Postimi i tij i plotë, pa ndërhyrje:

Shtypi gjerman e quan sukses shqiptar prishjen e takimit Kosovë - Serbi, i cili do të mbahej në datën 27 qershor në Uashington.

Takimi u anulua si pasojë e kërkesës për arrest nga Tribunali i Hagës kundër Hashim Thaçit. Por gazeta gjermane Züddeutsche Zeitung e konsideron këtë si takim me lëshim politik që Trump do t'i bënte interesit rus kundrejt Shqipërisë.

Të jetë e vërtetë?

Por, tani kjo nuk ka rëndësi më, sepse përkrahja e interesit rus kundrejt Shqipërisë dhe Kosovës ndërkohë është çështje e vdekur: në fakt, ajo mund të bëhej vetëm me tradhëtinë shqiptare.

Kurse pikërisht për këtë që ndodhi kundër Hashim Thaçit, na duhet të pyesim: pse është mërzitur Vuçiç?

Kjo mund të ishte një provë për të vërtetuar analizën e gazetës gjermanë.

Por, mos ndoshta edhe vetë Vuçiç po përgatitet për të shkuar në Hagë, edhe ky nën akuzën e krimeve të luftës, sepse, në masakrën makabër të Milosheviçit në Kosovë, Vuçiç ka qenë ministër ultraterrorist?

Gjithësesi, mendoj se duhet pritur me durim dhe duhet parë me shumë kujdes kjo çështje, sepse ishte gazeta amerikanë New York Times ajo që ka dhënë dje lajmin se :

"presidenti i Serbisë, Vuçiç, është akuzuar nga Tribunali i Hagës për krime kundër njerëzimit".

A mund të gabojë gazeta New York Times?

Të shohim...

Dëshmi e fundit e një videje që po çarkullon në faqet botërore dhe facebook, gjatë Luftës së Bosnjes, 1991-1995, shifet vet presidentit serb, Aleksandër Vuçiq,në gjuhën serbe,para mases ; ''Për një vrasje të një serbi,ne do i vrasmi 100 musliman. Që do thotë ka nxitur frikë,urretje,tek komunitetet jo serbë dhe me ide të Sllobodan Millosheviqit vazhdoi deri këtu ku është sot,dhe Haga ende nuk e arreston për krime edhe të luftës derisa ka ushtruar poste edhe gjatë rregjimit të Kasapit të Ballkanit siç po e quajn tani Millosheviqin. Ndërkohë edhe Masakrën e Reçakut e quajti propogand gjëja se fare nuk ka ndodhë?!

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka reaguar ndaj deklaratave të presidentit serb Aleksandër Vuçiç, i cili e quajti person të rrezikshëm.

Përmes një postimi në Facebook, Haradinaj i kërkon Vuçiçit të mos nervozohet pasi “Kosova vetëm po kërkon atë që i takon”.

“Mos keni frikë, z. Vuçiq. Nuk keni nevojë të jeni nervoz. Kosova vetëm po e kërkon atë që i takon. Nëse ju dhe të tjerët dëshironi ta shmangni një referendum mbi bashkimin e Kosovës me Shqipërinë në vitin 2025, ka një mënyrë shumë të thjeshtë: Serbia ta njohë Kosovën si shtet të pavarur”, shkruan Haradinaj.

Për sa kohë i dukem i rrezikshëm Aleksandër Vuçiqit dhe Serbisë, jemi në rrugë të drejtë!

Mos keni frikë, z. Vuçiq. Nuk keni nevojë të jeni nervoz. Kosova vetëm po e kërkon atë që i takon.

Nëse ju dhe të tjerët dëshironi ta shmangni një referendum mbi bashkimin e Kosovës me Shqipërinë në vitin 2025, ka një mënyrë shumë të thjeshtë: Serbia ta njohë Kosovën si shtet të pavarur.

Tutje, Kosova e di rrugën e saj drejt anëtarësimit në NATO, BE dhe OKB. Me retorikë histerike nuk do të na ndaloni në të drejten tonë për të definuar të ardhmen e Kosovës.

Të gjithë duhet ta dinë që deklarata dhe betimi im për bashkim me Shqipërinë vjen si rezultat i neglizhencës së vazhdueshme të Brukselit në lidhje me Kosovën. Kosova dhe qytetarët e saj janë më pro-perëndimorët dhe si të tillë nuk e meritojnë të përbuzen, injorohen dhe kushtëzohen në pafundësi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat