Serbia bllokoi Kosovën edhe kësaj radhe?!

Opinione

Serbia bllokoi Kosovën edhe kësaj radhe?!

Nga: Ragip Guraziu Më: 29 mars 2021 Në ora: 12:10
Ragip Guraziu

Se kjo kastë politike duhet pensionuar dhe duhet ndërruar me një brez tërësisht gjeneratave te reja sepse keni humbur besimin e qytetarëve, por edhe të faktorit ndërkombëtar. Shumë lehtë mund te kete zgjedhje tjetër të gjeneratave të reja politike, ngase Kosova po e përmbyll një dekadë të plotë të humbur dhe të pazhvilluar, duke vendnumëruar në të gjitha fushat. Ndërkaq, për fatin tonë të keq, e tëra kjo po ndodh për shkak të klasës politike të inkriminuar, që udhëhoqi vendin për gjithë këto vite, pasi po kjo klasë është e lidhur me mafio-oligarkët, nëntokën kriminale dhe klanët politike të inkriminuara. Kosova po mbetet, edhe 10 vjet pas shpalljës së pavarësisë, peng i kësaj klase të inkriminuar në pushtet, e cila që nga shpallja e pavarësisë ka lëvizur mbrapa. Po thuhet se do ketë zgjedhje të reja, por edhe nëse do të mbaheshin këto zgjedhje, nuk do të sjellin asgjë të mirë, sikurse që nuk kanë sjellë deri më tani asgjë të re dhe të dobishme për qytetarët dhe shtetin e Kosovës.

Kosovës thikë pas shpine,takimi Putin Thaçi

Se kjo kastë politike duhet pensionuar dhe duhet ndërruar me një brez tërësisht gjeneratave te reja sepse keni humbur besimin e qytetarëve, por edhe të faktorit ndërkombëtar. Shumë lehtë mund te kete zgjedhje tjetër të gjeneratave të reja politike, ngase Kosova po e përmbyll një dekadë të plotë të humbur dhe të pazhvilluar, duke vendnumëruar në të gjitha fushat. Ndërkaq, për fatin tonë të keq, e tëra kjo po ndodh për shkak të klasës politike të inkriminuar, që udhëhoqi vendin për gjithë këto vite, pasi po kjo klasë është e lidhur me mafio-oligarkët, nëntokën kriminale dhe klanët politike të inkriminuara. "Kosova po mbetet, edhe 10 vjet pas shpalljës së pavarësisë, peng i kësaj klase të inkriminuar në pushtet, e cila që nga shpallja e pavarësisë ka lëvizur mbrapa. Po thuhet se do ketë zgjedhje të reja, por edhe nëse do të mbaheshin këto zgjedhje, nuk do të sjellin asgjë të mirë, sikurse që nuk kanë sjellë deri më tani asgjë të re dhe të dobishme për qytetarët dhe shtetin e Kosovës.

Me këtë soj të paudhë që ju keni ndërrmarr si president I shtetit, Republika do të zhbëhet, do të tkurret dhe një ditë nuk duhet të çuditëm,kur do të turpërohemi kur ta pranojmë falimentimin,për shkak të gabimeve të juaja dhe atyre oligarkëve që po ju përkrahin, që po rrënoni gjithçka çka ka të ndërtuar me mund e djersë, me gjak e dhimbje,me sakrificë e përkushtrime,nga njerëzit që e duan të mirën e Kosovës.

Vuçiqi kurr nuk do e njoh Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq duke iu përgjigjur deklaratës nga Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj,rasti taksa prej 100 për qind ndaj mallrave serbe do të hiqet vetëm pasi Serbia ta njohë pavarësinë e Kosovës,Vuçiq është shprehur se kurr nuk do e njohim Kosovën dhe si ëmbëlsirë ju dërgonë një mesazh se sipas tij; “Në një situatë të tillë duhet të përgatitemi për betejë të gjatë sepse pavarësinë e Kosovës nuk do t’ia pranojmë”, u shpreh Vuçiq.

Rolin që po e luan në politikë,si president i një shteti që quhet Kosovë,e që me mish e shpirt po do me ja futë Serbinë në zemrën e saj,kjo nuk të ka hije... Ti je një aktorë i famshëm me një rol, dhe nuk keni sjellë në ekran asnjë rol tjetër për të qenë..... Sepse rolin nuk e kuptonë.....

Është e vërtet që Kosova po kalon momente më të vështira që nga përfundimi i luftës së UÇK-së dhe 10 viteve të pavarësisë së Kosovës. Dhe a je në dijeni se qytetarët e Kosovës i ke stërlodhur që këto 20 vite në këtë shtet që e inkriminuat,shantazhuart e coptuar,e si më zi.

Po ti z. president Thaçi nuk je në dijeni se sa ushtar keni patur në luftë?!

Njëzet (20) vjet pas lufte nuk po mirri vesh se sa ushtar keni patur,shkatrruat dhe i përvetsuat shoqatat e dalura nga Lufta,shokët e juaj, komandant e ushtar i lat midis lëndine me gishta në gojë. Tani në këto dy poste që mbani,njëri kryeministër e tjetri president,ju e dini vet sa dëme i keni bërë gjatë luftes,pas saj dhe tani edhe sot ku jemi këtu. Dhe këtë pavarësi po doni ta fundosni,apo ta cungoni me ndarje territoresh,që do të thotë një turp i juj që 20 vite,po si nuk po marrohesh pak para qytetarëve, apo bashkëluftetarëve të tu!?

Për çdo vit kujtojmë të gjithë ata burra dhe gra që flijuan gjithë atë që patën në këtë botë po edhe jetën e tyre që ne sot të gëzojmë këtë liri, prandaj sakrificat e tyre ti shpërblej me të mirat. Ata flijuan atë që patën mundësi për një jetë më të mirë për neve për gjeneratat e ardhshme po ne ku jemi çfarë po bëjmë që sakrificat e shumë gjeneratave që kaluan dhe që ëndërruan ditën e sotme ta çojmë në vendin e duar, mos vallë ata sakrifikuan për këto çfarë neve po na ndodh, ku qytetarët e vendit janë të mërzitur në vendin e tyre ku qytetarët e Kosovës nuk janë aspak krenarë pse janë qytetar të Kosovës ku qindra kosovarë lëshojnë Kosovën për një jetë ma të lumtur, të vetmit pushtetarët dhe familjet e tyre po ndjen kënaqësi pse janë kosovar. Vallë këta pushtetarë me çfarë krenohen sot para të vrarëve të dëshmorëve çfarë bënë këta për Kosovën çfarë thonë ata para varreve të tyre pos hajnive dhe poshtërsive që kanë bërë për Kosovën, kur i tërë populli jetojnë në skamje dhe varfëri mos vallë për këtë gjendje sakrifikuan gjenerata e gjeneratat që populli të vuan për kafshatë buke që rinia ta lëshojë Kosovën dhe të merr rrugën e vendeve tjera. Deri kur do të vazhdojmë kështu kam frikë se do të na ndodh diçka e keqe si përbuzje e amanetit të tërë atyre burrave e grave që sot shkelët me të madhe.

Se kjo kastë politike duhet pensionuar dhe duhet ndërruar me një brez tërësisht gjeneratave te reja sepse keni humbur besimin e qytetarëve, por edhe të faktorit ndërkombëtar. Shumë lehtë mund te kete zgjedhje tjetër të gjeneratave të reja politike, ngase Kosova po e përmbyll një dekadë të plotë të humbur dhe të pazhvilluar, duke vendnumëruar në të gjitha fushat. Ndërkaq, për fatin tonë të keq, e tëra kjo po ndodh për shkak të klasës politike të inkriminuar, që udhëhoqi vendin për gjithë këto vite, pasi po kjo klasë është e lidhur me mafio-oligarkët, nëntokën kriminale dhe klanët politike të inkriminuara. "Kosova po mbetet, edhe 10 vjet pas shpalljës së pavarësisë, peng i kësaj klase të inkriminuar në pushtet, e cila që nga shpallja e pavarësisë ka lëvizur mbrapa. Po thuhet se do ketë zgjedhje të reja, por edhe nëse do të mbaheshin këto zgjedhje, nuk do të sjellin asgjë të mirë, sikurse që nuk kanë sjellë deri më tani asgjë të re dhe të dobishme për qytetarët dhe shtetin e Kosovës.

Më shumë po lufton për Kosovë Natasha Kandiç,se sa vendoret,Evropa shtrigë dhe disa shtetet mike te Kosovës,që kanë apstenuar për pranimin e Kosovës në INTERPOL

Natasha KandiçKandiç ka thënë se festimet në Mitrovicë si: “fitorja” e Serbisë nuk është as mirëkuptim elementar, dhe në këtë mënyrë nuk ka normalizim të interesave të përbashkët.

Themeluesja e Fondit për të Drejtën Humanitare, Natasha Kandiç, ka thënë se Serbia ka përdorur metoda perverse kundër anëtarësimit të Kosovës në Interpol.

Në një intervistë të dhënë për gazetën serbe “Danas”, Kandiç tha se është i turpshme strategjia e Serbisë për të penguar anëtarësimin e Kosovës në organizatat ndërkombëtare.

Kandiç ka thënë se festimet në Mitrovicë si: “fitorja” e Serbisë nuk është as mirëkuptim elementar, dhe në këtë mënyrë nuk ka normalizim të interesave të përbashkët.

“Nuk dua të spekuloj nëse vendimin për mos anëtarësimin e Kosovës në INTERPOL është rezultat “i lobimit të suksesshëm serb”, por më vjen turp sesa e fandaksur është Serbia pas asaj strategjisë perverse që të përdorë të gjitha mjetet, edhe ato të ndyrat, në mënyrë që të pengojë anëtarësimin e Kosovës në organizatat ndërkombëtare. Festimet në Mitrovicë, “fitorja” e Serbisë dhe reaksionet e vakëta të ekspertëve të opinionit publik flasin qartazi se në Serbi nuk ekziston as një mirëkuptim elementar i asaj se nuk ka normalizim pa përafrimin e interesave të përbashkëta, të rëndësishme për të ardhmen- vendosja e shtetit ligjor”, komenton për Danas-in Natasha Kandiç, themeluesja e Fondit për të drejtën humanitare.

Ndryshe,Ish senatorja belge, Annie Marie Lizin, me një deklaratë të fortë thumbuese e kishte “goditur” Serbinë në vitin 1999.

Ajo kishte thënë se as ajrin nga Serbia nuk do ta blinte, edhe po të ishte e varur.

“Edhe sikur ajri i pastër të vinte vetëm nga Serbia dhe jeta ime të ishte e varur prej tij, të isha shqiptare nuk do ta blija! Do të më dukej përbuzëse për viktimat”, kishte thënë ajo.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat