Drejtësi për Aushvicin e Kosovës

Opinione

Drejtësi për Aushvicin e Kosovës

Nga: Dr. Shkodran Imeraj Më: 17 prill 2021 Në ora: 18:48
Dr. Shkodran Imeraj

Njëzetë e dy vjet nga gjenocidi i kryer në Poklek, ku forcat e rregullta të ushtrisë dhe policisë serb vranë dhe masakruan e me pas dogjën pesëdhjetë e katër shqiptar të pafajshëm, prej tyre njëzetë e katër fëmijë.

Ata që dhanë urdhrin dhe kryen gjenocid në Aushvicin e Kosovës, duhet të dalin para drejtësisë dhe të marrin dënimin e merituar.

Kërkojmë, drejtësi për të vrarët në Poklek e gjitha andej Kosovës, e posaçërisht për njëzetë e katër fëmijët e vrarë, masakruar dhe djegur në ketë pjese të vendit tone.

Njëzetë e katër shpirtat e pastër, lulëkuqe të njoma, të vrarë mizorisht dhe djegur në Poklek, janë themel i shtetësisë sonë. Ata, jam vet lira e kësaj toke dardane.

Shteti serb është përgjegjës për gjenocidin e kryer në Kosovë gjatë periudhës 1912-1999.

Lira, çlirimi dhe pavarësia e Kosovës, është tepër e shtrenjte.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat