Njerëzit përballë historisë

Opinione

Njerëzit përballë historisë

Nga: Skënder Karaçica Më: 18 maj 2021 Në ora: 06:56
Skënder Karaçica

Për Ukshin Hotin çështja shqiptare nuk është një mit i rrugës.

* * *

Në një Evropë,apo në një botë diologjike,kombi shqiptar nuk ka pse të jetë shurdhmemec,ose një manekin i skenës.

* * *

Kombi shqiptar është i pjesëtuar padrejtësisht në strukturat shtetërore të huaja dhe të ndryshëm ,duke qenë de facto një subjekt etnik i papjestueshëm dot.

*  *  *

Nuk mund të ketë histori të shqiptarëve të bërë nga të tjerët,po ka histori  të shqiptarëve të njohur  më në fund nga të tjerët.

(Nga notesi i leximit)

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat