Perëndimi duhet të përcaktojë një qëndrim ndaj Kinës

Opinione

Perëndimi duhet të përcaktojë një qëndrim ndaj Kinës

Nga: Sherif Ramabaja Më: 3 gusht 2021 Në ora: 15:08
Ilustrim

Në gjysmën e parë të mandatit të tij në detyrë në pika thelbësore, Presidenti Joe Biden rishikoi politikën e jashtme përçarëse të paraardhësit të tij Donald Trump. Biden iu bashkua Marrëveshjes së Parisit për Klimën dhe Organizatës Botërore të Shëndetësisë, rinovoi partneritetin me Bashkimin Evropian, i dha NATO -s rëndësinë e saj dhe hoqi sanksionet për Nordstream 2 në lidhje me Gjermaninë .

Sidoqoftë, politika e tij ndaj Kinës është pothuajse e padallueshme nga ajo e Trump. Për shembull, ai mbështeti dhe përforcoi ndalimin e bashkëpunimit me furnizuesin e pajisjeve të internetit Huawei dhe kompanitë e tjera të teknologjisë, vendosi sanksione ndaj zyrtarëve të tjerë kinezë dhe mbështeti akuzat për gjenocid në lidhje me ujgurët. Dhe sikurse Trump dhe ministri i tij i jashtëm Mike Pompeo, edhe ky dëshiron të largohet aq sa mundet, nga politika e angazhimit me Republikën Popullore. Përpjekja kineze e dominimit shkon kundër vendosmërisë në rritje të Uashingtonit, për të kufizuar ambiciet e Xi Jinping për marrjen e udhëheqjes botërore.

Një ndryshim, megjithatë, bie në sy: Politika amerikane për Kinën nuk mbrohet më me bombastin bredhës të Trump, ajo është kondensuar një doktrinë e rreptë - një doktrinë sipas së cilës, sipas The Economist, rivaliteti midis superfuqive të vjetra dhe atyre në rritje, do të sjell vetëm një fitues dhe ai mund të jetë: SHBA.

Sigurisht, Xi Jinping e sheh ndryshe këtë. "Koha dhe vrulli janë në anën tonë," citohet të ketë thënë ai. Global Times, organi propagandues i Kinës në gjuhën angleze, që përmbledh në fund të supremacisë amerikane në një formulë të thjeshtë: " Lindja në rritje, Perëndimit në rënie".

Marrëdhënie në nivele më të ulëta të të gjitha kohërave

Në mars, Sekretari amerikan i Shtetit Anthony Blinken, anëtari i Byrosë Politike Yang Jiechi dhe shefi i Zyrës së Jashtme të Pekinit Wang Yi zhvilluan një luftë të paparë në Anchorage. Blinken hodhi të gjithë mllefin e akuzave të SHBA në kokat kineze: shkelje të të drejtave të njeriut në Hong Kong, shtypje të ujgurëve në Xinjiang dhe kërcënime kundër Tajvanit, sulme kibernetike ndaj SHBA -ve, plus shtrëngim ekonomik të aleatëve amerikanë. "Të gjitha këto veprime kërcënojnë rendin e bazuar në rregulla mbi të cilën mbështetet stabiliteti global. Prandaj, ato nuk janë vetëm çështje të brendshme," tha ai.

Yang Jiechi u përgjigj, duke akuzuar amerikanët për hipokrizi dhe racizëm. Xinjiang, Tibeti dhe Tajvani janë pjesë të patjetërsueshme të Kinës; çdo ndërhyrje në punët e tij të brendshme do të refuzohet ashpër. Dhe gjithsesi: kujt i duhet? Në fund të fundit, janë SHBA që përdorin fuqinë e tyre ushtarake dhe hegjemoninë financiare, për të shtypur vendet e tjera dhe për të imponuar demokracinë e saj në pjesën tjetër të botës.

Një takim midis sekretares amerikane të shtetit Wendy Sherman dhe kolegut të saj kinez Xie Feng në Tianjin, tani ka përforcuar përshtypjen se të dy fuqitë po shkojnë drejt përplasjes. Përsëri diplomatët i lexuan njëri -tjetrit aktin e trazirave. Kundërshtarët përcaktuan qartë vijat e tyre të kuqe. Sipas Xie Feng, parakushtet për normalizimin janë heqja e të gjitha sanksioneve kundër zyrtarëve shtetërorë dhe partiakë kinezë, funksionimi falas i Instituteve Konfuci në SHBA, heqja e kufizimeve të vizave për anëtarët e partisë dhe studentët e disiplinave të caktuara dhe respektimi i Rrugës së zhvillimit kinez.

Anasjelltas, Wendy Sherman bëri thirrje për një politikë ndryshe kineze në lidhje me Xinjiang, Hong Kong, Tajvanin dhe Detin jugor të  Kinës dhe atë lindor . Të dyja palët deklaruan se nuk donin një konflikt, por nuk kishte asgjë që të sugjeronte relaksim, e lëre më ekuilibrin. Përkundrazi, marrëdhëniet midis Amerikës dhe Kinës kanë arritur nivelin më të ulët të të gjitha kohërave.

Artikujt rreth një lufte të mundëshme midis Shteteve të Bashkuara dhe Kinës mund të lexohen vazhdimisht në botimet amerikane, së fundmi në The National Interest ( Pse Ushtria Amerikane mund të mos fitojë një luftë kundër Kinës lehtë, nëse fare). Në të njëjtën kohë, Sekretari Amerikan i Shtetit Blinken akuzoi qeverinë kineze se ka ndihmuar qëllimisht sulmuesit kibernetikë që kryejnë kontrata qeveritare dhe kryejnë krime kibernetike për përfitime personale. Presidenti Biden iu përgjigj gjetjeve të shërbimeve të tij të inteligjencës - veçanërisht në lidhje me një sulm masiv në sistemin e -mail të Microsoft - me një paralajmërim befasues të luftës: "Unë mendoj se ka më shumë të ngjarë që ne të përfundojmë në të vërtetë, në një gjendje të nxehtë lufte. Kjo mund të jetë si pasojë e Kinës dhe sulmeve kibernetike që po ndërmerr kundër SHBA“.

Presidenti Biden me këtë rast gjithashtu kishte edhe Rusinë në mendje, por vërejtja e tij ndoshta kishte për qëllim kryesisht Kinën. Ideja se lufta dixhitale e ftohtë mund të çojë në një luftë të nxehtë kibernetike po shqetëson gjithashtu BE -në dhe NATO -n. Si të kundërshtohet kjo, do të jetë një nga pyetjet e mëdha me të cilat bota perëndimore duhet të përballet në të ardhmen e afërt.

Përveç kësaj, megjithatë, Perëndimi duhet të qartësojë pozicionin e tij ndaj Kinës. A është e mjaftueshme për të detyruar partnerin ekonomik dhe tregtar që të miratojë praktika të drejta, të bazuara në barazi? Si mund të parandalojnë evropianët kinezët të mos ndërhyjnë në Ballkan, të mos ndërhyjnë në politikën e BE -së? Çfarë roli do të luaj vërtet NATO në rajonin transpacific? Dhe a është doktrina e Bidenit, e cila zbërthehet në shkëputje dhe konfrontim, korniza e saj për veprim - domethënë një aleancë e demokracive kundër autokracive të kësaj bote - në fakt një opsion i politikës reale, ku interesat e sigurisë dhe ato ekonomike bien në kundërshtim me njëra tjetrën, por ka shqetësime të të drejtave të njeriut dhe bashkëpunim të domosdoshëm klimatik?

Këto janë pyetje të vështira. Ndoshta pas zgjedhjeve federale do të duhej kërkuar përgjigjet, kur politika e jashtme të konceptohet dhe të bëhet përsëri në Berlin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat