Vizita e Merkelit në Ballkan: Një rajon me shumë kantierë ndërtimi

Opinione

Vizita e Merkelit në Ballkan: Një rajon me shumë kantierë ndërtimi

Nga: Sherif Ramabaja Më: 14 shtator 2021 Në ora: 19:28
Angela Merkel, Edi Rama

Disa javë para se të largohet nga qeveria federale, kancelarja Angela Merkel po udhëton për në Serbi dhe Shqipëri.

Në Beograd ajo u takua të hënën në mbrëmje me Presidentin serb, Aleksandar Vuçiç. Të nesërmen ajo foli me kryeministrin shqiptar Edi Rama në Tiranë. Kancelarja dhe krerët e qeverive të gjashtë shteteve të Ballkanit Perëndimor, drekojnë në Tiranë.

Sipas qeverisë federale, fokusi është në "çështjet e bashkëpunimit rajonal". Kjo është një mënyrë më shumë se e kujdesshme, për të përshkruar malin e problemeve ndër vite që është grumbulluar në Serbi , Shqipëri, Bosnjë-Hercegovinë, Maqedoninë e Veriut, Malin e Zi dhe Kosovë. Nga diplomatët gjermanë në rajon mund të dëgjohet: Në fund të mandatit të saj, Kancelarja dëshiron të kujdeset më shumë për Ballkanin Perëndimor, ndoshta edhe të godasë disa kunja për qeverinë e ardhshme gjermane.

Siç thuhet, të gjashtë vendet kanë një perspektivë të pranimit në BE, por deri më tani nuk kanë arritur shumë larg, në procesin e afrimit. Praktikisht kudo mungon sundimi i ligjit dhe kompetenca – në shkallë teknike e administratave të ndryshme. Korrupsioni dhe nepotizmi janë të shfrenuara. Mediat e pavarura dhe shoqatat kritike civile, i janë nënshtruar presionit në rritje. Tendencat autoritare mbizotërojnë aty -këtu.

Në të njëjtën kohë, Perëndimi e ka zvogëluar ndjeshëm përfshirjen e tij në Ballkan gjatë viteve të fundit. Aktorët e jashtëm shtyhen në rajon: Rusia, Kina dhe Turqia i shohin ata si një tabelë shahu për mosmarrëveshjet e tyre gjeostrategjike me Perëndimin. Politika e jashtme shpesh e ngatërruar e ish Presidentit të zgjedhur të SHBA Donald Trump e përforcoi trendin.

Pasardhësi i tij Joe Biden konsiderohet të jetë një ekspert i shkëlqyer për Ballkanin, për shembull si një senator amerikan i cili bënte fushatë kundër agresionit serb në luftën e Bosnjës (1992-1995). "Komuniteti ndërkombëtar do të kujdeset më shumë për Ballkanin Perëndimor," tha përfaqësuesi i ri i lartë i bashkësisë ndërkombëtare në Bosnje, Christian Schmidt, kohët e fundit për agjencinë e lajmeve dpa në Sarajevë. Ish-politikani gjerman me lidhje të shkëlqyera me Uashingtonin, ka marr  zyrën e tij të re, që nga fillimi i gushtit. Është një sekret i hapur, që Merkel kishte propozuar emërimin e tij - dhe Biden ishte i lumtur të pajtohej me këtë vendim. 

Në parim, Kancelarja gëzon një reputacion të lartë në rajon. Vuçiç, i cili sundon me vendin e tij gjithnjë e më shumë në mënyrë autoritare, tallet me të me termat më të lartë. Udhëheqësit e tjerë në rajon vlerësojnë objektivitetin dhe kompetencën e tyre. Të dhënat e Merkelit në Ballkan janë mjaft të përziera. "Procesi i Berlinit" që ajo krijoi në 2014 solli shumë në fushën civile, siç ishte krijimi i një organizate rajonale të të rinjve, bazuar në modelin gjermano-francez. Ishte gjithashtu Merkel dhe diplomatët e saj ata që kundërshtuan planet për ndarjen e Kosovës të nisura në vitin 2018 - dhe i ndaluan ato.

Burimi: dpa, nga gjermanishtja Sherif Ramabaja

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat