Zgjedhja e reciprocitetit si rebusi politik Vuçiq - Kurti

Opinione

Zgjedhja e reciprocitetit si rebusi politik Vuçiq - Kurti

Nga: Hisen Berisha Më: 24 shtator 2021 Në ora: 13:45
Hisen Berisha

Lehtësuesi i dialogut Kosovë- Serbi, diplomati sllovak z. Lajçak bëri një deklaratë publike si rrugë që shpie në marrëveshjen përfundimtare, e cila siç e bëri të ditur ai, kalon përmes ndryshimeve kushtetuse. 

Madje deklarata e zyrtarit evropian, sllovakut Lajçak se “Kushtetuta nuk është Bibël” për mendimin tim, ishte kërcënim direkt i rendit kushtetues të Republikës së Kosovës.

Kërkesa e shtetit të Serbisë artikuluar përmes Vuçiq dhe zyrtarëve tjerë shtetërorë është “respektimi i marrëveshjeve ndërkombëtare nga pala kosovare dhe krijimi i Asociacionit të Komunave me komunitet shumicë Serb”. 

Nëse këto qëndrime lexohen të ndërlidhura, atëherë patjetër duhet shtuar deklaratën e Kryetarit të Kuvendit të Republikës së Kosëvës  shokut Glauk Konjufca dhe veprimin operativ të Kryeministrit të Republikës së Kosovës shokut Albin Kurti. 

Pse kjo e fundit? 

Serbia do të arsytohet se, "deri sa pala kosovare nuk respekton marrëveshjen nderkombëtare për asociacionin, as pala serbe nuk është e detyruar ta respektojë marrëveshjen e tabelave të veturave". 

Ditë më parë analizova teoritë me të cilat shërbehen qeveritë që e mashtrojnë popullin të cilin e qeverisin. Sot po flas edhe më drejtëpërdrejtë për të davaritur edhe pak nga mashtrimi qeverisës. 

Kjo “kontraditë” Vuçiq-Kurti, me shkallë rreziku për sigurinë në Republikën e Kosovës, do të sfumohet ditëve të ardhëshme, edhe këtë rebus politik, duhet lexuar si një lëvizje të cilën Kurti do ta përdorë më vonë në arsytimin e krijimit të Asociacionit të Komunave me shumicë serbe, në veri të Republikës së Kosovës. 

P.S. Jo e largët është koha kur Kosova dhe Kuvendi i Republikës së Kosovës u mbushën gaz lotësjellës dhe u goditën me armë e molotov në kundërshtim të Asociacionit. 

Por,  kundërshtimi i asociacionit sipas rekomandimeve të Gjykatës kushtetuese të Republikës së Kosovës, vetëm sa ka me e rritë koston të cilën kombi shqiptarë si shumica shtetformuese e Republikës së Kosovës, do ta paguaj në fund për arritje të marravëshjes finale me serbët okupatorë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat