SHBA garantuese e paqes, përballë Samitit të BE-së në Slloveni

Opinione

SHBA garantuese e paqes, përballë Samitit të BE-së në Slloveni

Nga: Rexhep Torte Më: 12 tetor 2021 Në ora: 13:27
Rexhep Torte

I nderuari Joe Biden - president i SHBA-ve, Kosova dhe mbarë shqiptarët të vetmen shpresë e kanë te Ju dhe Administrata e Juaj.

BE-ja në dialogunn Kosovë-Serbi ëhtë treguar hileqare duke u vënë në krah të Serbisë agresore gjenocidale e kriminale.

Joseph Borrell dhe Miroslav Lajçak nuk kanë as kapacitet moral dhe as kredibilitet diplomatik për të qenë emisarë në dialogun Kosovë-Serbi.

Joseph Borrell dhe Miroslav Lajçak vijnë nga dy shtete që ende nuk e kanë njohur Kosovën shtet të pavarur e sovran.

Joseph Borrell dhe Miroslav Lajçak, gjer me ardhjen e Qeverisë së Albin Kurtit në Kosovë, takimet në Bruksel i përgatitnin duke e konsultuar vetëm Serbinë kriminale, por jo edhe Kosovën viktimë.

BE-ja nuk është e vullnetshme dhe e gatshme që të vendos rend në mesin e saj, dhe nuk pritet që të ndihmojë në përfundimin e suksesshëm të dialogut Kosovë-Serbi, ku bazë duhet të jetë e drejta dhe e vërteta për Kosovën.

BE-ja nuk është e vullnetshme dhe e gatshme që në dialogun Kosovë-Serbi të ketë drejtësi, sepse në 10 vitet e kaluara në këtë dialog që po zhvillohet në Bruksel, në vazhdimësi po favorizohet Serbiia agresore gjenocidale e kriminale, në dëm të Kosovës viktimë.

I nderuari Joe Biden, ndihma e Juaj për Qeverinë ndaj Albin Kurtit, është çelësi i prfundimit me sukses të dialogut Kosovë-Serbi.

Kjo u dëshmua edhe me rolin vendimtar që kishte Gabrile Escobar, përfaqësuesi i SHBA-ve, në dialogun Kosovë-Serbi që u zhvillua në Bruksel lidhur me vendosjen e reciprocitetit për targat e automjeveve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Kjo u dëshmua edhe në Samitin e BE-së që u mbajt në Bërdo afër Kranjit në Slloveni, më datë 6 tetor 2021, që pasqyroi plogështinë dhe mospajtimet e brenda BE-së.

Deklarata e Samitit të BE-së për vendet e Ballkanit Perëndimor që u mbajt në Slloveni, domosdo duhej të përmbante akuza ndaj Serbisë agresore gjenocidale e kriminale, e cila i shfrytëzon favoret dhe benefitet e BE-së dhe të SHBA-ve, kurse blen armatime ne Rusi dhe në Kinë.

Sepse Serbia agrtesore gjenocidale e kriminale, me ndihmën e Rusisë dhe të Kinës, është duke e përforcuar bazën ushtarake afër Nishit.

Serbia agresore gjenocidale e kriminale, me ndihmën e Rusisë dhe të Kinës është duke e ndërtuar aeroportin e madh ushtarak në Trebinje për avionët e mëdhenj ushtarakë të Rusisë.

Serbia agresore gjenocidale e kriminale, me ndihmën financiare të Rusisë dhe të Kinës është duke ndërtuar koloni serbe në Veriun e Kosovës, ku në shtëpi të reja e të mobiluara është duke vendosur kolonë serbë të cilët asnjëherë më parë nuk kanë banuar në Kosovë.

Serbia agresore gjenocidale e kriminale, pakicën serbe në Kosovë është duke e manipuluar dhe nxitur për ta destabilizuar Kosovën, edhe pse kjo pakicë serbe që jeton në Kosovë, i gëzon liritë e të drejtat më shumë se çdo pakicë tjetër në bote.

Serbia agresore gjenocidale e kriminale, nuk i ka nxjerrë para drejtësisë kriminelët e Serbisë, të cilët gjatë agresionit gjenocidal që Serbia e kreu në Kosovë në vitet 1998/99 vranë e masakruan më shumë se 13 mijë shqiptarë autoktonë e të pafajshëm, në mesin e tyre edhe fëmijë duke pi qumësht në gjoksin e nënës, dhunuan shtazërisht 20 mijë femra autoktone shqiptare, rrëmbyen 1643 shqiptarë në Kosovë, fati i të cilëve ende nuk është zbardhur, e bënë shkrumb e hi Kosovën dhe detyruan më shumë se 1 milion shqiptarë të marrin rrugën e eksodit.

Serbia agresore gjenocidale e kriminale, duhet të shpallet shtet gjenocidal dhe t’a pranojë gjenocidin e kryer në Kosovë.

Serbia agresore gjenocidale e kriminale, duhet të detyrohet t’ia paguajë Kosovës reparacionet e dëmeve që ia shkatoi gjatë agresionit gjenocidal e kriminal.

Këto elemente është dashur t’i përmbajë deklarata e Samitit të BE-së për vendet e Ballkanit Perëndimor që u mbajt më 6 tetor 2021 në Slloveni.

I nderuari Joe Biden, në organizim të Serbisë agresore gjenocidale e kriminale dhe të kriminelit Aleksandër Vuçiq, më 11-12 tetor 2021 ë Beograd u shënua 60 vjetori i Lëvizjes së Vendeve të Painkuadruara, i kësaj Lëvizje pro komuniste të themeluar nga Josip Broz Tito- ish president në ish Jugoslavi, Jawarhal Nehru- kryeministër i Indisë dhe Gamal Abdel Naser- president i Egjiptit.

Josip Broz Tito ishte mashtrues dhe dhelpanak djallëzor duke u ulur në tri karige, me Perëndimin, me Lindjen dhe me Lëvizjen e Vendeve të Painkuadruara, dhe qëllimi i tij i vetëm ishte përfitimi politik dhe ekonomik, ngjashëm siç po veprojnë sot Serbia agresore gjenocidale e kriminale dhe presidenti kriminel Aleksandër Vuçiq.

Ky shënim i 60 vjetorit të kësaj Lëvizje të Vendeve të Painkuaruara është atak direkt ndaj SHBA-ve, NATO-s, BE-së dhe demokracisë botërore.

Këtë e dëshmoin edhe pjesëmarrja e Sergej Lavrovit, ministrit të Jashtëm të Rusisë, në këtë përvjetor të Lëvizjes së Vendeve të Painkuadruara në Beograd.

Pas takimit Vuçiq-Lavrov, Aleksandër Vuçiq-presidenti i Serbisë, deklaroi se, “ Raportet e mira me Rusinë janë interesi i Serbisë, shprehje e miqësisë sonë shekullore dhe nuk e fsheh, jam krenar të them se kam raporte jashtëzakonisht të mira me Rusinë. Për dallim të tjerëve që turpërohen dhe frikësohen të thonë, apo e fshëhin, unë me krenari e them sepse kjo është në interes të Serbisë. Unë e falenmderoj Rusinë në mbështetjen e sovranitetit dhe integritetit territorial të Serbisë., edhe atë se angazhohet që çështja e Kosovës të zgjidhet vëtëm me kompromis , e jo me imponim e diktat ndaj Serbisë”, tha Vuçiq.

Aleksandër Vuçiq në fjalën e tij para pjesëmarrësve në këtë përvjetor të Lidhjes së Vendeve të painkuadruara, tha se, “ Serbia lufton për sovranitetin dhe integritëtin e saj territorial, mbron të drejtën ndërkombëtare dhe parimet e OKB-së dhe se është e angazhuar për dialog me Kosovën.

Mbështëtja e bashkësisë ndërkommbëtare është çelësi për sukses në dialog, pasi ai nuk ka alternativë. Bashkëpunimi ndërkombëtar është e vetmja rrugë për mirëqenien dhe përprimin e njerëzimit.Beogradi është dhe do të jetë nikoqir i të gjthë atyre që përçojnë mesazhin e paqes dhe se Serbia është promovuese e multilaterizmit”, tha Aleksandër Vuçiq.

Nikolla Stefanoviq- ministri i Jashtëm i Serbisë, deklaroi se, “ Qëndrimi i Serbisë strategjik e thelbësor është anëtarësimi në BE, por Beogradi zyrtar nuk heq dorë nga miqtë tradicionalë, që nuk janë vetëm Rusia dhe Kina, por edhe anëtarë tjerë të vendeve të painkuadruara”.

Ky përvjetor “është një mënyrë që të gjithë të tregojnë se ata mbajnë në mend me krenari Konferencën e Beogradit të vitit 1961, u shpreh Stefanoviq”.

Millorad Dodik-pesidenti i Republika Serpska, “ e akuzoi Perëndimin se po ndërhyn në vendin e tij dhe se Bosnja është nën “protektoratin e Perëndimit”.

I nderuari Joe Biden, edhe në këtë Konferencë të 60 vjetorit të themelimit të Lidhjes së Vendeve të Painkuadruara u tregua dyfytyrësia e Serbisë agresore gjenocidale e kriminale dhe e kriminelit Aleksandër Vuçiq, i bashkëpunëtorit të ngushtë të kriminelit Sllobodan Millosheviq, i cili në kohën kur Serbia agresore gjenocidale e kriminale sulmoi Kroacinë, Bosnjë dhe Hercegovinën dhe Kosovën, deklaronte ppublikisht që “për çdoo ushtar serb të vrarë të vriten 100 civilë të pafajshëm”.

Krimineli Aleksandër Vuçiq dhe krimineli Ivica Daçiq është dashur që moti të burgosen prapa grilave në Gjykatën Speciale në Hagë, për t’i treguar skenarët dhe planet e gjenocideve që Serbia i kreu në Ballkan në fundshekullin e 20-të, dhe jo të lihen të lirë për të promovuar konflikte të reja ekspansioniste të Serbisë kriminale.

Për çfarë të drejte ndërkombëtare, për çfarë parimesh të OKB-së dhe për çfarë kompromisi flet krimineli Alëksandër Vuçiq, kur Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë e konfirmoi të drejtën e Kosovës për shpalljen shtet i pavarur e sovran.

I nderuari Joe Biden, Ju dhe Administrata e Juaj, mbeteni e vetmja shpresë për zgjidhjen e drejtë të çështjes së Kosovës në dialogun Kosovë-Serbi.

I nderuari Joe Biden, Ju dhe Administrata e Juaj , mbeteni bastionë të ruajtjes së sigurisë dhe të paqes në Ballkan dhe në botë, pëballë joefikasitetit të BE-së dhe përballë përpjekjeve që po i bën Serbia kriminalle pë ringjalljen e Lëvizjes së Vendeve te Painkuadruara.

Ish Jugosllavia e Josip Broz Titos në vitin 1992 u tërhoq zyrtarisht nga Lidhja e Vendeve tw Painkuadruara, pas shpëbërjes së ish Jugosllavisë për shkak të luftërave që i shkaktoi Serbia agresore gjenocidale e kriminale ndaj Kroacisë, Bosnjë dhe Hercegovinës dhe Kosovës.

Serbia agresore gjenocidale e kriminale i ka lëshuar karemët e saj në drejtim të shfrytëzimit të pasivitetit dhe joefikasitetit të BE-së dhe të OKB-së, kundër zgjidhjes së drejtë të çështjes së Kosoves në dialogun Kosovë-Serbi.

Kjo u dëshmua dhe po dëshmohet me favoret që po i bëhen sot e kësaj dite Serbisë agresore gjenocidale e kriminale, e cila në fundshëkullin e 20-të kreu tre gresione gjenocidale në Kroaci, Bosnje e Hercegovinë dhe në Kosovë, duke vrarë e masakruar dhjetëra mijëra civilë të pafajshëm, duke dhunuar në mënyrën më makabëre dhjetëra mijëra femra autoktone të pafajshëme dhe duke shkatëruar e djegur qytete të tëra dhe vendbanime të këtyre vendeve.

Serbia agresore gjenocidale e kriminale, këto tre luftëra në fundshekullin e 20-të i kreu me qëllim okupimi të Kroacisë, Bosnjë dhe Hercegovinës dhe të Kosovës, për ta realizuar doktrinën e kriminelit Sllobodan Millosheviq që kufijtë e Serbisë duhet të shtrihen deri ku jeton edhe një serb i vetëm.

Edhe pse tërë bota i pa me sytë e saj dhe i ndoqi këto krime antinjeëzore nëpërmjet ekraneve telëvizive e mediave të shkruara, Serbia kriminale po e mashtron botën demokratike dhe nuk po i pranon këto krime dhe gjenocide të kryera.

Serbia agresore gjenocidale e kriminale dhe kriminelët Aleksandër Vuçiq, Ivica Daçiq dhe Aleksandër Vulin, aktualisht po e deklarojnë publikisht krijimin e shtetit “Bota Serbe”, që don të thotë krijimin e një Serbie së Madhe në Ballkan, që ka pë qëllim depërtimin e influencës së Rusisë dhe të Kinës në Ballkan.

I nderuari Joe Biden, urgjentisht duhet që Serbisë agresore gjenocidale e kriminale t’i thuhet se Serbinë e Madhe mund ta krijojë vetëm në Kaukaz apo në Rusi, nga ku serbët edhe erdhwn në Ballkan në shekullin e 6-të, duke i okupuar me vrasje, masakra e dëbime më së shumti trojet shqiptare, që shtriheshin gjer përtej Nishi.

Këtë e dëshmon edhe kjo hartë e Enciklopedisë së Rusisë e vitit 1817, ku shihet qartë sa e vocer ka qenë Serbia në ato vite të shënuara në këtë hartë.

Image
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat