Pse jo një bust në oborrin e shkollës fillore “Ramë Bllaca” në Bllacë për Kujtim Paçaku - Bota Sot
Pse jo një bust në oborrin e shkollës fillore “Ramë Bllaca” në Bllacë për Kujtim Paçaku

Opinione

Pse jo një bust në oborrin e shkollës fillore “Ramë Bllaca” në Bllacë për Kujtim Paçaku

Nga: Ragip Guraziu Më: 20 maj 2018 Në ora: 12:18
Ragip Guraziu

Me vdekjen e shkrimtarit ish-deputeti i komunitetit rom në Kuvendin e Kosovës,Kujtim Paçaku-bllacianet në Zi, sepse,14 vite rresht, i ndjeri në vitet 1980-1994 punoi si mësuaes në Shkollën fillore ''Avni Rrustemi'', si u quajt në ate kohë, tani ''Ramë-Bllaca''.

Pas konfirmimit se ka vdekur shkrimtari sh-deputeti i komunitetit rom në Kuvendin e Kosovës, Kujtim Paçaku dhe i ndjeri ishte i zëshëm në kërkimin e të drejtave të romëve, u shokuan edhe ; ish-drejtori i tij Muhamet Bekteshi, paneli i shkolles fillore dhe nxënësit e gjeneratës se asaj kohe 10 vjeçare deri sa i ndjeri punoi si mësimdhënës në Shkollën fillore ''Ramë Bllaca'', në Bllacë, la gjurmë të pashlluara në zemrat e gjithë banorëve bllacian që me lotë në sy kujtonin Paçakun si mësues i mirë, intelektual i zelshëm dhe pushtoi zemrat e panelit të shklloës në fjalë,qytetarëve bllacian, nxënësve të tij, tani të punsuar në profile të ndryshme e kështu me radhë.

Kujtim Paçaku ishte përfaqësimi më i lartë i arritur ndonjëherë në Kosovë nga komuniteti rom, për nga vlerat politike, intelektuale, kulturore dhe letrare

Pas konfirmimit të vdekjes së tij u tha se Kujtim Paçaku kishte punuar në një fshat të komunës së Suharekës,është shumë e vërtet, se ai punoi plot 14 vite në shkollën fillore'' Avni Rrustemi'', të asaj kohe,tani,''Ramë Bllaca'', në Bllacë.

Nuk kishte zgjegjur këtë fshat rastësisht sepse ky fshat njëherit edhe pse ishte i nacionalitetit rom,nuk hezitoi ta pranojë edhe në gjirin e ti si një mësues,e tani deri te një përfaqësimi më i lartë i arritur ndonjëherë në Kosovë nga komuniteti rom, për nga vlerat politike, intelektuale, kulturore dhe letrare.

Bllaca si një fsaht më i madh,si me popullat,por edhe shtëpit dhe më i arsimuar në Komunën e Suharekës,tani Theranda,fshat që ju bëri ballë të gjithave luftrave botërore dhe gjithnjë duke dalur fitimitarë dhe me kokë të ngritur lartë, fshati i patriotit kombëtarë Ramë Bllaca ,birit të tij Qazim Bllaca, Rapsodit kosovar, Rizah Bllaca,etj,këtë e thoshte vet i ndjeri kur u adaptue me panelin e shkolles, nxënësit por edhe banoret bllacianë duke ndejur në odat e burrave me njerëzit e mençur siç i quante ai, si Brahim Rama, Murat Lumi, Ahmet Zekoli, Bajram Kroni, Shaip Pirku etj, që tani, ai shkoi tek ta.

U takonim disa here këtu në Prishtinë në sheshet e Prishtinës,dhe ai këto evokime dhe nastalgjinë që kishte për fshatin Bllacë, orë të tëra bisedonim, deri ati i ridhnjin lotet në përballim të atyre kohërave dhe pritje e respektin që për 14 vite rresht bllacianet ia bënën të ndjerit, por ai nuk i harroi kurrë bllacianet dhe ishte në zemrën e të gjithë bllacianëve këtë e dinte edh ai vet.

Me vdekjen e  shkrimtarit ish-deputeti i komunitetit rom në Kuvendin e Kosovës, Kujtim Paçaku-14 vite rresht, 1980-1994 punoi si mësues në Shkollën fillore ''Avni Rrustemi'',si u quajt në ate kohë, tani ''Ramë-Bllaca''.

U shokua ish-drejtori i tij, Muhamet Bekteshi dhe të gjithë banorët e fshatit Bllacë të Komunës së Therandës

Pas konfirmimit se ka vdekur sot shkrimtari sh-deputeti i komunitetit rom në Kuvendin e Kosovës, Kujtim Paçaku, dhe i ndjeri ishte i zëshëm në kërkimin e të drejtave të romëve, u shokuan edhe ; ish-drejtori i tij Muhamet Bekteshi, paneli i shkolles fillore dhe nxënësit e gjeneratës se asaj kohe 10 vjeçare deri sa i ndjeri punoi si mësimdhënës në Shkollën fillore ''Ramë Bllaca'', në Bllacë, la gjurmë të pashlluara në zemrat e gjithë banorëve bllacian që me lotë në sy kujtonin Paçakun si mësues i mirë, intelektual i zelshëm dhe pushtoi zemrat e panelit të shklloës në fjalë,qytetarëve bllacian, nxënësve të tij, tani të punsuar në profile të ndryshme e kështu me radhë.

Rrëfimi i ish-drejtori të saj kohe, Muhamet Bekteshit, për Kujtim Paçaku

Derisa po flisnim bashkë me Muhamet Bekteshin për vdekjen e Kujtimit, laboronim që te dy ne, ai për punën, karakterin, mentalitetin e të ndjerit tani, Kujtim Paçakut, unë i tregoja se këtu në Prishtinë disa here ishte në banesen time dhe nuk hezitonte të me pyste një nga një për gjithë banorët e fshatit Bllacë.

Derisa po mundohet ish drejtori të thotë disa fjalë për të ndjerin, duhet sadopak të prisja sepse lotët i rrijdhnin pa ndërpre dhe më pastaj morri veten dhe tha: I kishte vdekur gjyshi Kujtimit dhe arsimtarët dhe qindra bllacian dhe nxënës të tij ishin për të marrë pjesë në varrim dhe pritjen që ua ka bërë Kujtimi ishte merramendëse se ka shtruar një drek njërin nga reustrantet e Prizrenit dhe edhe në humbjen e gjyshit ka marr kurajo për pritje të tillë’’.

Sipas Muhamet Bekteshit,disa here shkolla në fjalë për punën e tij,veprat e tij,po qe se edhe bllacianet dhe paneli i shkolles ku punonte Kujtimi,e futën në zemrat e tyre edhe pse ishte i komunitetit rom,askush nuk  dallonte dhe e konsideroheshin si te vetin dhe kjo është arsyeja pse ate e shpërblyen mirënjohje dhe të tjera dhe në një far forme edhe e gjithë Bllaca tani në zi...

Derisa jemi duke e pregaditur këtë shkrim,autori i këtij shkrimi disa here është dashur të ndërpriste shkaku i thirrjeve të panderprema nga disa bllacian, ndër ta ishin edhe ata që kishin punuar me te që nga vitet 1980-94,ishte ende aty edhe në këtë kohë Kujtimi..Ishte i Bllaces dhe PIKË.

Adem Dergutit nuk po i zihet vendi –vend, sepse kishte punuar me te dhe disa here edhe kanë pasur takime të pandërprerë, sepse Ademi me te shpesh kishin takime në Prizren dhe evokon kujtimet për kolegun e punë me lotë në sy.

Ndryshe, Paçaku ishte përfaqësues i komunitetit rom në Kuvendin e Kosovës. Së fundi ai ishte shpallur ambasador i paqes në një konferencë për kulturë dhe paqe në Ballkan.

Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës, poet e aktivist i komunitetit rom, Kujtim Paçaku, është ndarë nga jeta, në moshën 60-vjeçare.

Biografia e Kujtim Paçakut:

Paçaku u lind në mars të 1959, në Prizren. Kreu studimet e degës sduke botuar edhe libra.

Në zemrat e bllacianëve do mbetesh gjithmonë.... Lavd  Ië Muzikës në Akademinë e Arteve, dhe ato postdiplomike në Pedagogjinë Muzikore, për t’u bërë më vonë edhe nxënës në klasën e legjendës së filmit Faruk Begollit, në Akademinë për Aktrim dhe Regji.

Ai kishte diplomuar në romologji në Universitetin e Sorbonës në Paris.

Para se të merrej me politikë, ku përfaqësoi komunitetin e tij, për disa vite, sa ishte i ri, Kujtim Paçaku punoi si arsimtar në një shkollë fillore në Suharek- Bllacë 14 vite , e më vonë ligjëroi edhe në shkolla verore të organizuara për pjesëtarët e komunitetit rom në Kosovë, pjesë e të cilit ishte.

Pas luftës, Paçaku ishte angazhuar edhe si gazetar në një media multietnike, e më vonë drejtoi edhe një OJQ që mbronte të drejtat e komunitetit. Ai ishte shpallur edhe ambasador i paqes në Ballkan, për këso lloj angazhimi në të drejtat e komunitetit rom dhe komuniteteve tjera pakicë.

Ish-deputeti tashmë i ndjerë u mor edhe me shkrime letrare e poezi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera